fonradar

İkinci El Kitap Alımında Stopaj Oranı

Merhabalar,

İkinci el kitap alım satım (Sahaf) işi ile uğraşıyorum. Satmak üzere aldığım kitapları genelde evlerden, kütüphanesini satmak isteyen ve vergi mükellefi olmayan kişilerden ve kitaplarını aynı şekilde bedelsiz olarak elden çıkarmak isteyen kişilerden alıyorum.

Soru-1: Para ödeyerek kişilerden aldığım kitaplar için düzenlemem gereken gider pusulasında stopaj oranı ne olmalı?

Soru-2: Para ödemeden aldığım kitaplar için ne gibi bir işlem yapmalıyım?

Teşekkürler,
İyi çalışmalar.

Sayın onyok;

İkinci el kitap alım satım (Sahaf) işi ile uğraşıyorum. Satmak üzere aldığım kitapları genelde evlerden, kütüphanesini satmak isteyen ve vergi mükellefi olmayan kişilerden ve kitaplarını aynı şekilde bedelsiz olarak elden çıkarmak isteyen kişilerden alıyorum.

Soru-1: Para ödeyerek kişilerden aldığım kitaplar için düzenlemem gereken gider pusulasında stopaj oranı ne olmalı?

Cevap : Stopaj Oranı % 20 olmalı

Soru-2: Para ödemeden aldığım kitaplar için ne gibi bir işlem yapmalıyım?

Cevap : İkinci el piyasadaki emsal bedel ile Gider Pusulası ile % 20 Stopaj uygulayarak kayıtlarınıza alabilirsiniz

Nihai tüketiciden alımda stopaj sıfır ancak alınan mal alan kişi için ticari mal. Satmak üzere alıyor yani. Bu biraz kafa karıştırıyor.

kesin bir cevap varmı arkadaşlar ?

Benzer bir konuda özelge buldum.
Gider pusulasında stopaj hesaplamıyorum.

T.C.
İSTANBUL VALİLİĞİ
İl Defterdarlığı
Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü
TARİH : 08.05.2003
SAYI : B.07.4.DEF.0.34.11-94/13
KONU : Vergi mükellefi olmayan nihai tüketiciden cep telefonları satın alınması halinde tevkifat yapılıp yapılmayacağı Hk.
…

İLGİ: 21.04.2003 tarihli dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçenizde, … Vergi Dairesi Müdürlüğü'nün … vergi numarasında kayıtlı mükellefi olduğunuzu; vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilerden gider pusulası vasıtasıyla cep telefonları satın aldığınızı belirterek, söz konusu makineleri satın alırken tevkifat yapılıp yapılmayacağını sormaktasınız.

193 sayılı GVK.nun 3946 sayılı Kanun'un 22. maddesiyle değişik "Vergi tevkifatı" başlıklı 94. maddesinde;

"Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar."

denilmektedir.

Aynı maddede hangi ödemelerin vergi tevkifatına tabi olacağı sayılmış olup (4369 sayılı Kanunun 81. maddesiyle değişen ibare, Yürürlük 01.01.1999) 13. bendinde

"Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden"

tevkifat yapılacağı belirtilmiştir.

Bu hükümlere göre, esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti olmayan nihai tüketicilerden aldığınız makineler (cep telefonu) için ödeyeceğiniz bedel için gider pusulası düzenlemeniz gerekmektedir. Ancak bu bedel üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.