zirve

İkinci Ödeme kaydedici cihaz

Üyelik
26 Eki 2006
Mesajlar
82
arkadaşlar slm.
kasaplık işi yapan bir firmamız var.isleride maşallah iyi.yoğunluktan dolayı ikinci bir yazar kasa almak istemekteler.bununla ilgili yine ilk yazar kasada ne yapıldıysa aynısını yapmak zorundamıyız.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: İkinci Ödeme kaydedici cihaz

Sizin durumunuza tam olarak uyup uyamadığından emin değilim ancak 52 Nolu ÖKC Genel Tebliğinde bir den fazla ÖKC kullanımına ilişkin şu açıklamalar var.

"Bilindiği üzere, Katma Değer vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında 3100 sayılı Kanunla ilgili olarak 10 Mayıs 1991 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 31 seri no.lu Genel Tebliğin I. bölümünde, ödeme kaydedici cihazlarla devamlı iletişim halinde (ON-LİNE) çalışan bilgisayar bağlantılı sistemlerde aranacak teknik ve fonksiyonel özellikler belirtilmiş, 10 Aralık 1993 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 48 seri no.lu Genel Tebliğde ise; üretici veya ithalatçı kuruluşlarca, kanuni özellikleri muhafaza edilmek şartıyla, bir ödeme kaydedici cihaza (terazi veya çizgi kod okuyucusu gibi) bir bilgisayar da bağlanabileceği açıklamıştır.

2. 3100 sayılı Kanunun 10/a maddesi ile Bakanlığımıza tanınan yetkiye dayanılarak, aşağıdaki şartlar dahilinde bir bilgisayara devamlı iletişim olmaksızın (OFF-LİNE) birden fazla ödeme kaydedici cihaz bağlanması uygun görülmüştür.

a) Bilgisayara bağlanacak ödeme kaydedici cihaz adedi en fazla 8 (sekiz) olacaktır.

b) Bilgisayar ile bağlı ödeme kaydedici cihazlar arasındaki haberleşme, elektronik anahtarlama (akıllı zaman paylaşımlı çoğullayıcı) ile olacaktır. Diğer bir ifade ile manuel anahtar kullanılmayacaktır.

c) Üretici veya ithalatçı kuruluşlar Bakanlığımızdan bu Tebliğ kapsamında alacakları onaya dayanarak satacakları ödeme kaydedici cihazları piyasaya sürmeden önce; cihazın her türlü tanıtımına, ambalaj kutusuna, üzerindeki plakete, ruhsatname ve kullanma kılavuzunun üst kapağına "BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPAMAMAKTADIR" ibaresini koyacaklardır. (Söz konusu ibare, tanıtım ilan ve afişleri ile ambalaj kutusunda 14 milimetre, plaket, ruhsatname ve kullanma kılavuzunda 3 milimetre yüksekliğinden az olmamak üzere, tramsız ve net bir şekilde okunabilecek çubuk yazı karakterinde olacaktır.)

3. Daha önce "bir ödeme kaydedici cihaza bir bilgisayar bağlaması" şeklinde onaylanan cihazların bünyelerinde yer alan bilgisayara birden çok ödeme kaydedici cihaz bağlanmak istenmesi halinde, ilgili üretici veya ithalatçı kuruluşlar Bakanlığımıza müracaat edip izin alacaklar ve bunun sonucuna göre yukarıda açıklandığı şekilde işlem yapacaklardır.

4. 3100 sayılı Kanunla ilgili 48 seri no.lu Genel Tebliğin, bir bilgisayara devamlı iletişim olmaksızın birden çok ödeme kaydedici cihaz bağlanmasını engelleyen hükmü uygulamadan kaldırılmıştır. Şu kadar ki, yukarıda da belirtildiği gibi bir bilgisayara devamlı iletişim olmaksızın (OFF-LİNE) bağlanacak ödeme kaydedici cihaz sayısı 8'i geçmeyecektir."
 
Üyelik
3 Ocak 2011
Mesajlar
1,475
Ynt: İkinci Ödeme kaydedici cihaz

Tek yazar kasanın yetmediğini belirtip vd izin yazısı almanız ve sonrasında kasayı satın alıp ayarlattıktan sonra kullanmanız gerekiyor.
 

Benzer konular

Üst