İkiz Gebelik

sule

Katkı Sunan Üye
merhaba, doğum izni doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 olmak üzere toplam 16 haftadır.
ikiz gebeliği olan bir çalışanım var. doğum öncesi iznine 2 hafta daha eklenerek 10 haftaya çıkıyor. doğum sonrası da 8 hafta eklenince toplam 18 hafta doğum izni kullanmış oluyor.

doğum öncesi 10 hafta izni olduğuna göre, gebelik 40 haftadır, 30. haftada doğum öncesi izne ayrılması gerekiyor. eğer çalışmak istiyorsa 30. haftasında hastaneden "doğumuna 3 hafta kalıncaya (7 hafta daha) kadar çalışabilir" raporu alması gerekiyor.

buraya kadar bildiklerim doğru mu acaba? hiç ikiz gebelikle ilgili işlem yapmadım. ikiz de olsa her halükarda doğumuna 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir öyle değil mi?

gebeliğin tek,ikiz üçüz olması onun 37.haftaya kadar çalışmasına engel teşkil etmez.(annenin sağlık durumu iyiyse)doğum öncesi kullanmadığı izinleri doğum sonrası kullanır.

Bu konular tamamen hamile bayanın doktoruna kalmıştır. Nasıl rapor verirse ona uymalısınız.

teşekkürler cevaplarınız için. haklısınız sn. merkür2. tabii ki annenin sağlık durumuna göre düzenleniyor. ama yasada da belirtilen süreler var. ben bu süreleri doğru mu biliyorum diye araştırmaya çalışıyorum.

Doğrudur. Ek olarak doktorun öngördüğü tarihten erken doğum olur ise doktorun bayanın doğum öncesi kullanamadığı izin süresini doğum sonrası iznine eklemesi gerekir.