fonradar

İkramiye Ne Zaman Hakedilir? İstifa ile Verilmeyebilir mi?

iyi günler. türkiyenin ilk 100 içindeki şirketlerinden birisinde senede 14 maas anlasması ile çalısıyorum. sene sonu geldiğinde 31 aralıkta hesabımıza maaşımızın yanında 2 maaş ikramiye yatıyor. ancak tam olarak anlamadıgımız bir konu var. insan kaynakları bize diyorki. 2 maaş ikramiye 31 aralıkta size tahakkuk ediyor. yani egerki 30 aralıkta işe girmişseniz ve 31 aralıkta hala calısıyorsanız 1 günlük çift maaşınızdan düşen miktarı alırsınız. bunun aksine 30 aralıkta işten ayrılırsanız 364 günlük ikramiyeyi alamazsınız. imzaladıgımız şirket sözleşmeleri sayfalarca tip sözleşme oldugu için içeriğini bilmiyoruz. ancak gecen sene 6. ayda işe girdim ve sene sonunda 6 aya tekamül eden ikramiyemi aldım. bu sene aralık ayının ortasında istifa etmem gerekiyor. insan kaynaklarımızdan aldıgım bilgiye gore şirketim benim yasal süremi bekletmeden istifa ettiğim gun ihbar tazminatımı odeyip işten cıkartabilir ve 2 maaş ikramiyemin 350 gune takamül eden kısmını ödemez. ancak ben şunu sormak istiyorum.

1) iş verenim istifa etmem sebebi ile ihbar süremi beklemeden ihbar tazminatımı ödeyip işten cıkartırken hakettiğim 350 gunluk ikramiyeyi vermeme hakkına sahip mi?
2) aralık ayında calıstıgım için sonucta 31 aralık tarihinde hesabıma aralık ayının maası yatacak bu maası alabildiğime gore ikramiye tahakkuk etmiş olmuyor mu?
3) ben ihbar tazminatımı kabul etmeyip ihbar süremi beklemek istiyorum cunku bu sure doldugunda ben ikramiyemi haketmiş olacagım bu hakkımı vermek istemiyorum diyerek ihbar süremi sonuna kadar kullanabilir miyim? yani 15 aralıkta istifa eder ve 30 gunluk bekleme suremi beklersem 15 ocakta işten ayrılacagım. bu sayede 31 aralık odemesinde calısıyor olacagım ve 2 maaş ikramiyemi alabileceğim diyerek bu hakkımın gizli kalmasını istifa dilekçemde belirtebilir miyim? işverenim boyle bir hakkın yok al ihbar tazminatını git diyebilir mi?
4) işverenim istifamı kabul etmeyip 30 aralık günü bana çıkış verirse henüz tahakkuk etmemiş olan ikramiyemi işverenim çıkarttıgı için alabiyor muyum?

teşekkür ederim.

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: İKRAMİYE NEZAMAN HAKEDİLİR? İSTİFA İLE VERİLMEYEBİLİR Mİ?

Çalışanın fesih bildirimiyle başlayan ihbar süresi içinde , işverenin elbette ( sadece) iş kanununda beliritlen HAKLI sebeplerin oluşması durumunda sözleşmeyi DERHAL fesih hakkı vardır.
Szin fesih bildirimiznizle birlikte başlayan ihbar süresi içinde , salt siz ayrılacağınızı bildirdiğiniz için işverenin ihbar süresine karşılık gelen ücreti tazminat olarak ödeyip derhal fesih hakkı yoktur( bana göre).
İhbar süresi içinde iş sözleşmesi aynen devam eder, fesih bildiriminin yapılmış olması çalışana yeni iş arama izni dışında ilave bir hakkazandırmaz taraflara.
İşveren devam eden sözleşmeyi derhal feshetme yolunu seçtiğinde , ( sizin durumunuzda kıdem tazminatına hak kazanılmasa da) gereklerini de yerine getirmek zorundadır.
Bunun gerekleri ihbar tazminatı ve (varsa) hak kazanılan kıdem tazminatıdır.Sİzin durumunuzda, işverenin ihbar tazminatı ödeyerek ihbar sürenizi bölme hakkı olmasa da, ihbar tazmişnatınızı ödeyerek sözleşmenizi her zaman feshetme hakkı olduğundan,
evet bu dediğinizi yapabilir rahatlıkla.
Bu fesih işe iade davasının da önünü kapatır bence , çünkü işveren açısından geçerli objektifbir bir sebep vardır, sizin istifa kararınız.Herşeyden önce ayrılma kararı almışsınız ve bunu beyan etmişsiniz, kendi beyanınıza ters düşen işe iade talebiniz olduğunda kabul görmeyecektir.(bence)

İkramiye konusu ana konunuz;
gene kendi düşünceme göre;
İK sorumlunuz ile aynı düşüncedeyim.
İkramiyeye hak kazanma tarihiniz 31 aralık ise, yani çalışma sürenize göre değil, 31 aralıkta orada çalışıyor olmanıza göre hak kazandığınız bir ikramiye ise ( ki öyle olduğu açıkça görülüyor) 31 aralıkta , her ne sebeple -şekilde olursa olsun artık o işyerinin çalışanı DEĞİLSENİZ, ikramiyeye hak kazanamazsınız.350 günlük ikramiye hakkım şeklindeki tanımınız bence hatalı.