fonradar

İktisadi İşletme Müdürü

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar,
İktisadi işletme yönetiminde olan bir kişi aynı zamanda işletmenin müdürü olabilir mi?

Kanunda atanamaz diye bir madde yok. Bundan hareketle Yönetim Kurulundan birisi İktisadi İşletme Müdürü olabilir. örneğin bir üniversitenin iktisadi işletme yönergesinde "Yönetim Kurulu, Rektör tarafından görevlendirilen; bir Rektör yardımcısı başkanlığında, beş akademik ve idari personel ve İktisadi İşletme müdürü olmak üzere toplam yedi üyeden oluşur..." diyor

Sayın mes-ar,

Sorunuzun bir şirket açısından sorulduğunu varsayarak cevap veriyorum. Ortaklardan herhangi biri, Yönetim kurulu üyesi olsun olmasın, veya bir üçüncü şahıs işletme müdürü olarak atanabilir. Hatta dilediğiniz ünvanı verebilirsiniz. Ancak eğer sorumluluk ve imza yetkisi verecekseniz ve bu sirküler yoluyla olacaksa, yani yönetim yetkisi olacaksa bu ancak ön ünvanı ne olursa olsun sonu ........müdürü olacaktır ve bunu karar olarak yazıp tescil ettirmelisiniz.

Sayın candostum,

Yönerge, sizin de belirttiğiniz gibi, üniversitenin iktisadi işletmesinin yönetim kurulunun nasıl oluşacağını söylüyor, çoğu üniversitelerin Vakıf üniversiteleri olduğunu varsayarsanız, bunun da zorunlu bir tanımlama olduğunu bilmek gerekir, burada üniversitenin iktisadi işletmesi "varsa yada olacaksa" yönetimi böyle oluşturulur olarak algılanması gereken bir atama/seçme şeklinin tarifidir sadece. Bu nedenle sorunun cevabı olma yeterliliği yok diyebilirim.

Saygılar,
Kevork