İlave Asgari Geçim İndirimi Hk.

sule

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
2019 yılı ilave AGİ uygulaması Eylül ayında başladı biliyorsunuz.
yaptığı fazla mesailerden dolayı Eylül ayından önce de %20'lik vergi dilimine giren personellerim oldu.
fakat uygulama Eylül ayında başladığı için Eylülden önceki aylarda ilave AGİ uygulamadım o personellere. (danışmanlık aldığım firmanın verdiği bilgiye istinaden)
Aralık 2019 döneminde ise neredeyse tüm asgari ücretli çalışanlarım 2020,90 TL nin altına düştü.
yine danışmanlık aldığım firma dedi ki (303 sayılı tebliğe göre) 2019 yılı boyunca toplam aldığı ücret 24.250,80 TL (2020,90*12) yi geçenler ilave AGİ den yararlanamaz.
Aralık 2019 döneminde 2020,90 TL nin altına düşen personellerimin büyük çoğunluğu 24.250,80 TL nin üzerinde gelir elde etmiş oldu. (özellikle 191,88 TL'den daha yüksek AGİ alanlar ve fazla mesai yapanlar)
dolayısıyla ilave AGİ den yararlanamayacak ve 2020,90 TL nin altında olan tutarı alacaklar.

Aslında teyit alabilmek adına soruyorum, yukarıda bahsettiğim uygulama doğru mudur?
24.250,80 TL nin üzerinde gelir elde eden asgari ücretli çalışan ilave AGİ'den faydalanamaz mı?

Fazla mesai alan işçinin ücreti asgari ücretin altına düşmediği için ilave agiden faydalanamaz.
Bu benimde bir kaç firmamda oluyor.
Fazla mesai yapsada yapmasada asgari ücret tutarı olan 2020 tl alıyor işçi.
Bu durumda da şikayetler geliyor, fazla mesaimizi vermediniz diye. Yada niye mesai yapalım aynı parayı alacak isek diye.
Onun için bence de burada yapılması gereken son altı ayda fazla mesaiyi işçiye elden vermektir. (Resmi/Yasal değil ama, hakları yenmesin diye en mantıklısı bu şekilde olur!)

Fazla mesai alan işçinin ücreti asgari ücretin altına düşmediği için ilave agiden faydalanamaz.
Bu benimde bir kaç firmamda oluyor.
Fazla mesai yapsada yapmasada asgari ücret tutarı olan 2020 tl alıyor işçi.
Bu durumda da şikayetler geliyor, fazla mesaimizi vermediniz diye. Yada niye mesai yapalım aynı parayı alacak isek diye.
Onun için bence de burada yapılması gereken son altı ayda fazla mesaiyi işçiye elden vermektir. (Resmi/Yasal değil ama, hakları yenmesin diye en mantıklısı bu şekilde olur!)

gayri resmi işlem yapmamı mı öneriyorsunuz :)
burada hak yiyen işveren değil takdir edersiniz.
2020 nin altında ücret ödemesi alan çok personelim oldu maalesef.

Ne oldu hiç gayri resmi işlem yapmıyor musunuz? :) Nerede Norveç'te mi yaşıyorsunuz? :)

Benim ki bir öneri, bizim de firmamızda resmi olsun diye elden vermiyoruz, işçinin alacağı rakam azalmasına rağmen. İşveren hak yiyor demedim zaten. Ama aynı işyerinde mesaisiz çalışan ile mesaili çalışan işçi arasında bir fark olmuyor, aynı ücreti alıyorlar, bu da problemlere yol açıyor, bir nevi hak yemesi oluyor!

Bu şekilde devam ettiğimizden dolayı da personel mesai yapmaya yanaşmıyor, sürekli işçiler işten çıkıyor, geneli de genç yaştaki işçiler olduğu için, birbirleri arasında da sorunlara sebep oluyor, sürekli problemler çıkıyor.

Ne oldu hiç gayri resmi işlem yapmıyor musunuz? :) Nerede Norveç'te mi yaşıyorsunuz? :)

Benim ki bir öneri, bizim de firmamızda resmi olsun diye elden vermiyoruz, işçinin alacağı rakam azalmasına rağmen. İşveren hak yiyor demedim zaten. Ama aynı işyerinde mesaisiz çalışan ile mesaili çalışan işçi arasında bir fark olmuyor, aynı ücreti alıyorlar, bu da problemlere yol açıyor, bir nevi hak yemesi oluyor!

Bu şekilde devam ettiğimizden dolayı da personel mesai yapmaya yanaşmıyor, sürekli işçiler işten çıkıyor, geneli de genç yaştaki işçiler olduğu için, birbirleri arasında da sorunlara sebep oluyor, sürekli problemler çıkıyor.

Norveç'teki işleyişten bihaberim Sn. Zindan :)
"Hak yiyen işveren değil" cümlesi naçizane kendi düşüncemdi. Sizin böyle bir şey söylediğinizi iddia etmedim.
öncelikle zaman ayırıp soruma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
belki algı sorunum olduğunu düşüneceksiniz ama ben hala soruma cevap bulamadım.
yıllık 24.250,80 TL gelirin üzerine çıkan asgari ücretli ilave AGİ alamıyor mu?
fazla mesai yaptığı için %20 lik vergi dilimine erken giren ve yıllık geliri 24.250,80 'in üzerine çıkan personel Aralık ayında (bazıları Kasım ayında) 2020,90 TL nin de altına düştü.
bu durum doğru mu?

... ama ben hala soruma cevap bulamadım.
yıllık 24.250,80 TL gelirin üzerine çıkan asgari ücretli ilave AGİ alamıyor mu?
fazla mesai yaptığı için %20 lik vergi dilimine erken giren ve yıllık geliri 24.250,80 'in üzerine çıkan personel Aralık ayında (bazıları Kasım ayında) 2020,90 TL nin de altına düştü. bu durum doğru mu?

Tazminat, prim gibi mutat olmayan ödemeler ile ücretin asli unsuru olan fazla çalışmaları ayrı değerlendirmeli, sonuçta fazla mesai karşılığı 24.250,80 TL'nin üzerine çıkılması ilave AGİ'den yararlanmaya engel olmamalıdır.

Fazla mesai de sonuçta bordroya dahil edildiği için Ssk primine ve Gelir Vergisine tabi oluyor. Buradaki asıl mesele 2020,40 TL'nin altına düşen aylarda o açığı AGİ eklenerek kapatılıyordu.
Ancak fazla mesai alan bir kişinin ücreti 2020,40 TL'nin altına düşmesine engel olduğu için bir açık oluşmuyor ve oluşmayan açığı kapatmak için de AGİ eklenemiyor.

Fazla mesai de sonuçta bordroya dahil edildiği için Ssk primine ve Gelir Vergisine tabi oluyor. Buradaki asıl mesele 2020,40 TL'nin altına düşen aylarda o açığı AGİ eklenerek kapatılıyordu.
Ancak fazla mesai alan bir kişinin ücreti 2020,40 TL'nin altına düşmesine engel olduğu için bir açık oluşmuyor ve oluşmayan açığı kapatmak için de AGİ eklenemiyor.

Sn zindan,
fazla mesai alan işçinin ücreti 2020,90 TL nin altına düşebilir.
Aralık 2019 döneminde vergi dilimi %20 olan bir personelin 7,5 saat fazla mesai yaptığını var sayarsak,
SGK Matrahı 2.686,32 TL olur.
AGİ (191,88 olduğunu var sayıyorum) ile birlikte eline geçen net tutar 1.998,19 TL dir.
yanlış mıyım?

Fazla mesai almasına rağmen aldığı net ücret agi dahil 2020,40 TL'nin altına düşüyorsa bu durumda agi alması gerekiyor.
Ama belki de fazla mesaiyi brüt ücretin üzerine ekliyorsanız program onu, asgari ücret üstü gördüğü için agi farkını vermiyor olabilir. Çünkü bu agi farkı asgari ücretlilere veriliyor.
Ben onu programımda fazla mesai parametresine giriyorum, bu şekilde sorun olmadı. (Belki de olmuştur, buna çokta dikkat etmedim!)

Fazla mesai almasına rağmen aldığı net ücret agi dahil 2020,40 TL'nin altına düşüyorsa bu durumda agi alması gerekiyor.
Ama belki de fazla mesaiyi brüt ücretin üzerine ekliyorsanız program onu, asgari ücret üstü gördüğü için agi farkını vermiyor olabilir. Çünkü bu agi farkı asgari ücretlilere veriliyor.
Ben onu programımda fazla mesai parametresine giriyorum, bu şekilde sorun olmadı. (Belki de olmuştur, buna çokta dikkat etmedim!)

ben de fazla mesai parametresine giriyorum. brüt ücreti değil sgk matrahını artırıyor. programda bir sorun yok.
programım ilave AGİ'yi veriyordu. fakat danışmanlık aldığım firma "1 yıllık (2019 yılı için) toplam kazandığı net ücreti tespit et, 24.250,80 TL'nin üzerinde para kazandıysa ilave AGİ verme" dedi.

Tamam, doğru, bu rakamın üzerinde kazananın agi almaması gerekiyor. Ancak bu rakamı yıllık değil, aylık baz almak gerekir.