İlave Edilecek Kdv

Üyelik
20 Ocak 2014
Mesajlar
73
Konum
kocaeli
Herkese hayırlı günler,


Kestiğimiz alış iade faturasındaki kdv nin, beyannamede ilave edilecek kdv
satırında değil de satışlara ait kdv toplamının içerisinde gösterilmesi düzeltme vermeyi gerektirir mi?
Düzeltilmemesi cezai bir durum oluşturur mu?

Cevaplarınız için şimdiden teşerkür ederim.

Hayırlı çalışmalar.
 
Üyelik
26 Haz 2006
Mesajlar
485
Konum
GAZİANTEP
Kanuni Süresinden Sonra verilen ve Vergi Ziyanı gerektirmeyen Düzeltme Beyannamesi Verilmesi halinde Vergi Usul Kanunu’nun 352. maddesinin ikinci derecede usulsüzlük başlıklı fıkrasının 7 numaralı bendine göre usulsüzlük cezası kesilmektedir Bunun cezası de 2015 Yılı için Sermaye Şirketlerine 66 TL, Birinci sınıf tüccar ve serbest meslek erbabı için 39 TL dir.
İkinci derece usulsüzlükler:
VUK 352/7: Vergi beyannameleri, bildirimler, evrak ve vesikaların kanunen belli şekil ve muhteviyatı ve ekleri ile bunlarla ilgili olarak yapılan diğer düzenlemelere ilişkin hükümlere uyulmamış olması;
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,106
Konum
İstanbul
Selamlar
Şimdi "mecburi midir" derseniz,haliyle ortada hatalı bir beyanname varsa (ki sizde farkındasınız,var) düzeltme mecburidir."Düzeltmesek ne olur" diye sorarsanız,kesin birşey söylemek biraz zor.Vergi kaybı yok,şeklen yapılmış bir hata var ortada,en kötü tesbitte,düzeltmenizi isteyebilirler.Neticede düzeltilse de ek bir vergi yükü doğmayacağından (neticede ha ilave kdv'de ha da normal kdv gösterilsin,nihayetinde kdv içinde beyan edilmiştir) sadece damga vergisi çıkacaktır.Dolayısıyla karar size aittir.
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,493
Konum
İstanbul
Herkese hayırlı günler,


Kestiğimiz alış iade faturasındaki kdv nin, beyannamede ilave edilecek kdv
satırında değil de satışlara ait kdv toplamının içerisinde gösterilmesi düzeltme vermeyi gerektirir mi?
Düzeltilmemesi cezai bir durum oluşturur mu?

Cevaplarınız için şimdiden teşerkür ederim.

Hayırlı çalışmalar.

Sayın enus11,

Verdiğiniz beyannamede hata yok, eğer ilave edilecek KDV satırına ekleseydiniz hatalı olurdu. Daha önce de bu konu ile ilgili cevaplar yazdım, tekrarlamış olayım. KDV beyannamesinin İlk bölümü "Tevkifat uygulanmayan İşlemler" bölümüdür, Basılı KDV beyannamelerinde ise (ki daha doğru bir terimdir KDV yasasının lafzına daha uygundu -Teslim ve Hizmetlerin karşılığını teşkil eden bedel-) ve size kestiğiniz faturanın içeriğini sormaz, ikinci bölüm ise aynı faturaların tevkifatlı olanlarını sorar. Diyelimki sizin kestiğiniz iade tevkifatlı ise ilave edilen KDV bölümüne yazabilme imkanınınz hiç yok tevkifatı nasıl göstereceksiniz ?

İlave edilecek KDV bülümü sadece çarpım farklarının sapmalarını düzeltmek için kullanılır ve kullanılmalıdır. 391 hesap ile matrah çarpımlarının + farkı buraya yazılarak beyanname denkleştirilir eksi farklar ise indirilecek KDV hesabına eklenerek düzeltilir.

Bu açıklamalar çerçevesinde beyannamenizde herhangi bir hata yok, yanlış bir düşünceye rağmen doğru yapmışsınız.
 
Üst