fonradar

İlişiksizlik Belgesi

yken

Katkı Sunan Üye
2 sene önce ilişiksizlik belgesi aldığımız ve kapanışı yaptığımız işyeri için, işçinin raporunu sisteme işlememişiz diye IPC geldi.
ilişiksizlik belgesi önce bunları kontrol ediliyor biliyoruz. Mevzuata göre bu belgeden sonra da IPC olabiliyor mu?
Borcu yoktur yazısından bahsetmiyorum.

Benimde bildiğim ilişiksizlik belgesi vermeden önce borç var mı , girişler çıkışlar düzgün yapılmış mı , aylık bildirgeler doğru verilmiş mi vs. hepsine bakıp bir sorun yoksa veriyorlar ilişiksizlik belgesini.

Demek ki gözden kaçırmışlar. Ceza kesip kesemeyeceği konusunda bilgim yok hiç karşılaşmadım. Belge verilmeden önce bir eksik çıkmış ve ceza kesmişlerdi bir defasında bize. Bağlı bulunduğunuz SGK ile bir görüşüp sorun derim.

İlişiksizlik belgesi ile rapor girmeme cezaları arasında bağ yok. İlişiksizlik belgesi öncesi kesilmiş ipc olursa o zaman vermezler. Rapor girmeme cezası ipc zaman aşımı süresi içinde her zaman kesilebilir.

SGK resmi cevabi yazısında IPC yine de ödeneceğini bildirdi. Raporları girmeyişimizin nedeni raporların bize intikal etmemiş olması, bordroda kesinti de yapmadık, işçi lehine bir durum ama cezayı da yedik.

Bir dönem tebliğ şartı geldi. Sonrasında rapor bildirim sisteminde görünmesi ile size tebliğ edilmiş olması kuralı geldi. Sonuç işçi raporu versede vermesede, söylemese dahi sizin sistemden kontrol etmenizi şart koşuyor. Eğer sistemde e-mail adresiniz kayıtlı ise size mail yollanıyor (bazen geç de olsa)!

Sistemden kontrol etmenizi şart koşşasalar dahi sistemde görünmeyen bu sene 10 larca sağlık raporuna denk geldim, hastane çalışanlarıda girmiyor bu raporları yada sonradan giriyuorlar, personel parasını alamadığı zaman,
inşaat firmasıyız çok sayıda giriş çıkışımız oluyor, bize bildirmeden işten ayrılıp gidenelerde oluyor, sitemden bakmak ise yaramıyor aslında manuel giriyoruza ulaşanları düzenleme yapacaklarmış telefonla 180 e sormuştum, ama pek sanmam şimdilik...

Bahsettiğim IPC'ler 2013-14 döneminde girilmeyen raporlar için. Raporlar bize gelmediği için girmemişiz. Biz de inşaat firmasıyız, işçi ücretsiz izne gidiyor rapor alıyor, merkeze göndermiyor, her rapor da sisteme düşmüyor bunu defalarca gördük.
+ internetten online ödenebiliyor.