İlk Defa İş Kuracak Genç Girişimciler İçin Vergi Muafiyeti

Üyelik
3 May 2012
Mesajlar
9
Konum
İZMİR
Bilindiği üzere;
Gelir vergisi muafiyeti için girişimcilerin 29 yaşını doldurmamış olması gerekecek.Muafiyetten 29 yaşından küçük ve ticari, zirai veya mesleki faaliyetlerine göre ilk kez gelir mükellefi olanlar yararlanabilecek.Gelir vergisi muafiyeti 3 vergi dönemi boyunca yani 3 yıl süreyle geçerli olacak. Süre girişimcilerin işe başladıkları ilk takvim yılından itibaren geçerli olmaya başlayacak.Gelir vergisi muafiyeti girişimcilerin elde ettikleri yıllık kazancın 75 bin liralık kısmına uygulanacak, yıllık 75 bin liradan fazla gelir elde eden girişimciler muafiyetten yararlanamayacaktı.

:confused: Sorum şu; 3 ortaklı bir adi şirket kuracağım , 3'üde ilk defa gelir vergisi mükellefi olacak, 1 tanesi 29 yaşından büyük diğerleri küçük, diğer 2 ortak muafiyetten yararlanabilir mi? Açılışı yeni yapacağım için muafiyetten yararlanması için ekstra bir şey düzenlemem gerekiyor mu ?
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,862
Konum
ankara
Alanım değil ama dikkatimi çekti,
"Gelir vergisi muafiyeti için girişimcilerin" derken gerçek kişi olursa tamam ama soyut kavram olan girişimci tüzel kişililiğin ortağı olan kimseler ile ilgili yani şirketler yönünden ayrım ve bu ayrımı haklı kılan bir neden olmalı!..:)desem,yanlış mı düşünmüş olurum?
 
Üst