fonradar

İlk işe başlama ve işyeri bildirgesi hk.

Merhaba arkadaşlar....
İyi çalışmalar....

Kafamın takıldığı bir soru sormak istiyorum....

02/09/2009 tarihinde işe başlayacak olan işyeri için 01/09/2009 tarihinde sskya müracaat ettim....
Bugün olmuş işyeri numarası daha çıkmamış....İşyeri numarasını almak için kuruma gittim....Memurun azizliğine uğrayıp evraklarımı çıkarttıramadım....Şef ile görüştüğümde 01/10/2009 işçi girişi için son gün olduğunu söylediğimde hayır yanlışın var süre 1 ay dedi....İster ay 31 ister 28 gün çeksin 1 aylık süren var dedi....Bende kurumda 1 ay 30 gün sayılıyor dediğimde hayır dedi....Yani işçi girişi için son gün 02/10/2009 dedi....

Ben mi yanlış biliyorum yoksa ilk işçi girişlerinde süre 1 ay mı????
Bununla ilgili 4958 Sayılı Yeni Kanuna baktığım zaman süresi 30 gün diyor ama şef kafamı karıştırdı....Acaba 5510 sayılı kanun ile değişti mi diye....

Bununla ilgili kanun veya genelge benim bildiğim mi yoksa yeni bir kanun varsa rica edebilir miyim????

Ynt: İlk işe başlama ve işyeri bildirgesi hk.

b) Yabancı ülkelere sefer yapan ulaştırma araçlarına sefer esnasında alınarak çalıştırılanlar ile Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilecek işyerlerinde; ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde çalışmaya başlayan sigortalılar için, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç söz konusu bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar,