İlk Yardım Eğitimi

zarha

Katkı Sunan Üye
İlk yardım yönetmeliği 22.05.2002 tarih ve 24762 sayı ve değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 18.03.2004 tarih ve 25406 sayı ile;

Madde 14: tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her 20 personel için 1, iilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde her 10 personel için 1 olmak üzere bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az ''Temel İlkyardım Eğitimi'' sertifikası almış ilkyardımcının bulundurulması zorunludur.

İlkyardım yönetmeliği 29.madde ve İş kanunu 105.madde, sertifikalı eğitim alınmadığı takdirde kişi başı 1.387,00.-YTL para cezadı uygulanır ve Eğitim alma zorunluluğu getirilir.

İşyerimizde hangimiz sertifikalı ilkyardımcı çalıştırıyoruz. Ya da bundan kaçımızın haberi var.? Bu yasa ve yönetmelik sebebiyle cezaya maruz kalan arkadaşlar var mı? Konu herkesi kapsıyor gibi görünüyor, Öyle mi?

Ynt: İlk Yardım Eğitimi

Ben bu eğitim hizmeti veren bir yerle anlaştım.Daha önceki firmamdada onlarla çalışıyordum.16 saatlik 2 gün süren eğitimden sonra sınava giriyorsunuz.Sınavda başarılı olanlara sertifika veriliyor.Ve bir kimlik veriliyor.Bu kimliği 3 sene boyunca kullanabiliyorsunuz.3 sene sonunda tekrar kimliği yenilemeniz gerekiyor.tekrar sınava giriyorsunuz.Eğitim ücreti standarttır.kişi başı 200+kdv. Ayrıca çok faydalı bir eğitim olduğunu düşünüyorum.Fakat tabiki aslında almamız gereken bu eğitimlerinde maddiyata dayanması pekte hoş değil.en azından bu eğitimleri sadece devlet verse vede uygun fiyata verse daha iyi olurdu.çünki bu durumdan ciddi para kazanan firmalar var.
İyi çalışmalar...