İmalatçı firma tarafından kesilen irsaliye

• Konbuyu başlatan Ela_
  • Başlangıç tarihi
E

Ela_

Ziyaretçi
Firmamız İstanbul'da faaliyet gösteren bir firma, yurtdışına ihracat gerçekleştirdik, ihraç ettiğimiz malı Afyon'da bir firmadan ihraç kayıtlı olarak satın aldık malzemeyi satın aldığımız firma bizim adımıza irsaliye düzenleyerek malı İzmir limanına gönderdi...Bize kestiği ihraç kayıtlı faturada irsaliye numaraları var fakat irsaliyeleri bana göndermediler karşı tarafa sorduğumda "biz sizde kalması gereken nüshasını şoföre verdik sizde irsaliye olmayacak irsaliye gümrüktedir, biz sürekli bu şekilde yapıyoruz"diyor....Şimdi doğru olan bu mudur bir inceleme olduğunda bana sormazlar mı bu faturanın irsaliyesi nerde diye?

Ynt: imalatçı firma tarafından kesilen irsaliye

sayın ela evet yapılan işlem ilk bakışta yanlış gibi gözüküyor ama değil ve VUK.nunu 230/5 kısmına uygundur ve mal satıcı tarafından alıcıya izmir limanında teslim edilmiş olur ve malı limandada alıcı almış ve işlemi yapmış olur yani gemiye teslim işini ve bu uygulama bu şekilde değim gibi yapılırsa evet kanunan uygundur,kolay gelsin.

Sayın hadisat öncelikle cevabınız için teşekkür ederim... Kafamı karıştıran; İrsaliye bize kesiliyor fiili sevk olarak İzmir limanı yazılıyor irsaliye bana kesildiğine ve faturanın üzerinde irsaliye numaraları yazdığına göre irsaliyenin bende olması gerekmez mi?

Size de fatura ekinde irsaliyenin fotokopisinin gönderilmesi gerekir.

Bülent Bey; teşekkür ederim cevabınız için. Bana kesilen irsaliyenin aslının bende bulunması gerekmez mi bu tür ihracat işlemlerinde irsaliyenin gümrükte mi kalması gerekiyor?Eğer sizin söylediğiniz gibiyse sorun yok,irsaliyenin fotokopisini karşı taraftan isterim fakat yine de ilerde problem olabilir diye düşünüyorum...

Ynt: İmalatçı firma tarafından kesilen irsaliye

Olayı gümrüksüz bir işlemde görelim. A firması, İmalatçı B ye talimat vererek x malının C firmasına gönderilmesini istiyor. İmalatçı B, irsaliyeyi A firması adına düzenleyip, irsaliyeye sevk adresi olarak C firmasının bilgilerini yazacak. Daha sonra B, kestiği irsaliyenin fotokopisini faturaya ekleyerek A ya gönderecek. A firması da C ye fatura keserken B nini irsaliye bilgilerini faturaya yazacak. Fatura, C ye gittiğinde B den gelen irsaliyeyle eşleştirerek işlem tamamlanacak.... Mutlu son....