İmalatçının İhracat Yapabilmesi için

elifbe

Katkı Sunan Üye
İmalat yapan bir gerçek kişinin direkt ihracat yapabilmesi için sanayi odasına kaydı gerekli midir?

İmalatçının ihracat yapmasa bile Sanayi Odasına kaydı gereklidir ki zaten. Yeni düzenlemeye göre kapasite raporunu tamamlayıp Sanayi Sicil belgesini de almalıdır. Bunun haricinde ihracatı engelleyici bir durum yoktur. Yalnızca ihracatçı birliklerinden birine de üye olması gerekmektedir.

Sanayi odasına kayıt için 1 işçi çalıştırma zorunluluğu var diye biliyorum. Yanında işçi çalıştırmayın işveren de sanayi odasına kayıt olmak zorunda mıdır?

Yanında işçi çalıştırmayan imalatçı imalatı tek başına mı yapıyor? O zaman küçük esnaf demektir ki sektörü ile ilgili esnaf sanatkarlar odasına kayıtlı olması gerekiyor. Eğer bu kayıt mevcutsa ayrıca sanayi odası kaydı aranmayacaktır. Özetle ihracat yapabilmesi için,
- Üretim faaliyeti ile iştigal ediyor olması
- Esnaf ve Sanatkar odasına veya Sanayi odasına kayıtlı olması
- ihracatçı birliklerinden ilgili olanına kayıt olması
- Gerçek usulde vergiye tabi olması yeterli.

Hayır. Ticaret odasına tüccarlar, sanayi odasına imalatçılar, esnaf ve sanatkar odalarına işin niteliğine göre esnaf (küçük tüccar) veya sanatkarlar (küçük imalatçı, merdiven altı üreticileri) kayıt olur.

Sizin "imalatçı" ibarenize istinaden sanayi veya esnaf ve sanatkarlar odası kayıtlarında ısrar ediyorum. Ama imalatçı olmayıp ticaret yapıyorsa yani alıyor ve ihraç ediyorsa vergi mükellefiyeti, ticaret odası ve ihracatçı birlik üyeliği yeterli olacaktır.
Şimdi durumu düzelttik herhalde.

Yani bu kişi esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt olarak ihracat yapabilir öyle mi?

peki bu kişi imalat ettiği ürünleri sattıktan sonra kdv iadesi için vergi dairesine başvurduğunda vergi dairesinden imalatçı sanayi belgesi falan istenmez değil mi? Sadece Yüklenim listeleri ve indirim listeleri ile iade talep edebilir mi?

Bildiğim kadarı ile vergi dairesi kapasite raporunu görmek istiyor. Ama bunu da esnaf oda kaydınızı ibraz ederek aşmanın bir yolunu bulacaksınız. Çokta üstelemiyorlar diye biliyorum. İhraç kayıtlı satışlarda zorunlu tutuyorlar da diğer durumlarda varsa getir diyorlar

Cevaplarınız için teşekkürler. KDV iadesi konusunu netleştirmem lazım. ONu da vergi dairesi kdv servisine sorarım.