İmza Yetkili A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesinin Hissesini Devri ?

Ogrenci

Katkı Sunan Üye
Merhaba

İmza yetkisi bulunan A.Ş. Yönetim kurulu üyesinin hissesinin tamamını devretmesi halinde yapılacak işlemler nelerdir. ?
1) İmza yetkisi aynen kalacak şekilde Yönetim Kurulu üyesi olmaya devam edebilir mi?
2) İmza yetkisi ve Y.K.Üyeliğini iptal etmek isterse neler yapılmalı?

teşekkürler

Re: İmza Yetkili A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesinin Hissesini Devr

Yönetim kurulunda olan birisi imza yetkilisi olur. Yönetim kurulunda olması içinde ortak olması lazım. Yani ortak olmayan birisi imza yetkilisi olamaz. Ancak dışarıdan müdür tayin edilir o zaman imza yetkisi alabilir.

Yönetim kurulundan çıkmak isterse genel kurul kararı ile yeni yönetim seçilir ve o zaman yönetim kurulundan çıkabilir. Daha detaylı bilgi için [email protected]

Yönetim kurulunda bulunan üyenin, üyelikden ayrılabilmesi için Genel kurul yapılması gerekiyor.Bu konuyu biraz daha detaylı anlatabilirmisiniz.

Ynt: İmza Yetkili A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesinin Hissesini Devri ?

Yönetim Kurulu üyesi ayrılmak isterse dilekçe ile yönetim kurulu başkanlığına bildirim yapar. Yönetim Kurulu da toplanarak istifayı kabul eder ve imza yetkisi varsa kaldırır.
Her yönetim kurulu üyesinin imza yetkisi olması gerekmez, bu alınacak karara bağlıdır.
İstifa ederek ayrılan üye yerine varsa yedek üye atanır. Yoksa yeni bir üye atanarak ilk genel kurulun onayına sunulur.

Anonim Şirketler İmza yetkisi ve Genel Kurul

Anonim Şirketler İmza yetkisi olan bir ortak Yönetim Kurulundan veya ortaklıkdan ayrıldığı takdirde yerine yedek bir üye seçilir ( yönetim kurulu üye sayısı en az 3 olmalı ) ayrılan ortakdan başka bir imza yetkili şahıs yok ise Yönetim Kurulu Toplanır ilk olağan genel kurulu kadar görev yapmak üzere yeni üye seçini yapar ve şirketi temsil etmek üzere birini imzaya yetkilendirir. bir diğer yol şirket olağanüstü genel kurula gider ve yönetimi yeniden oluşturabilir.

şirketi temsil ve ilzam edecek imzalar yönetim kurulunca kararlaştırılır. bunların derece ve şekilleri de belirlenir. imza sahiplerinden birisi ayrılırsa murahhas aza ile yönetim kurulu tamamlanır. ilk genel kurul toplantısında tasvibe sunulur.

Murahhas aza başka bir yasal kavramdır. Burda sözü edilen üye "YEDEK ÜYE" dir.
Eğer Genel Kurul Yedek üye seçmemiş ise . yönetim Kurulu ilk genel kurulun onayına sunmak üzere bir üye seçimi yapar.