fonradar

İmza Yetkili Süre,9 cd,4 Ay,Ssk Şartı ?

"5786 Sayılı SM,SMMM ve YMM Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanunun 6.Maddesinin (ı) bendine göre, artık imza yetkili olarak muhasebenin sevk ve idaresinden sorumlu muhasebe müdürü veya mali işler müdürü olarak çalışanların hizmet süreleri geriye dönük olarak yeniden sayılmaya başlanmıştır. Stajdan İmza yetkileri uygun olan adaylar, staja başlama değerlendirmesinde başarılı olduktan sonra 4 ay içinde Ankara tarafından gönderilecek 9 adet CD yi bitirip(4 ay süre) SMMM sınavlarına katılacaklardır."

Benim bu şekilde yaklaşık 5 yıllık imza yetkili sürem bulunmaktadır.İmza yetkili süremi 3 yıllık staj süresine saydırmak için öncelikle staj başlatma sınavını kazanıp daha sonra 4 aylık süre içerisinde 9 cd bitirilerek ilk SMMM yeterlilik sınavına girmem gerektiği söylendi.Fakat öğrenmek istediğim şu anda çalışmıyorum,staj başlatma sınavına girerken sgklı olma zorunluluğu yok fakat staj başlatma sınavını kazanıp bu cd lleri çalışmak için gerekli olan 4 aylık sürede ssklı olmak zorundamıyım?Bu konuda bilgisi olan paylaşırsa memnun olurum.

Ssk şartı staj yaparken aranıyor siz zaten staj yapmayacağınız için Ssk şartı olmamalıdır diye düşünüyorum ama siz yinede bir Tesmer e sorun iyi günler dilerim.

bana da 4 ay içinde CD deki 9 sınavı bitir gel sınava gir dediler, işin garibi sınavlarda 3 ve sonrası pasif, belli dönemlerde açılıyormuş,
daha önce imza yetkili staj yapan varmı? bana yol gösterirlerse sevinirim

Merhaba Kadir...
Stajı başlatma sınavını kazandıktan sonra; sorumlu olarak çalışmış olduğun iş yerinin beyannameleri ve sorumlu olduğunu ispatlayacak belgeleri senden talep edecekler. Ayrıca 3 yıllık staj ücretlerini alacaklar.. Daha sonra o sınavları bitirince diğer sınav açılacak..
4 ay gibi bir süre yaşamadım ama TESMER merkez incelemesi o kadar bir zaman sürüyor. Sanırım o süreyi kasdetmişler.Staj notun olmayacak bu nedenle tüm derslerinden ortalama en az 60 alman gerecek.. Umarım yardımcı olabildim. Sen şu anda hangi aşamadasın. Birde o konudan bahsedersen daha ayrıntılı yardımcı olabilirim..

Mustafa bey öncelikle cevabınız için tşk ederim,
geçen hafta odaya girip evrakları girmelerini sağladım, gün dökümlerini işlemeden arşive kaldırmışlar,
şu an sınav bölümü açıldı, mart sınavını kaçırdık zaten, şimdi sınavları bitirip haziran sınavına gireceğim, ekranda 9 adet sınav var, birini geçince diğeri açılıyor,
dersleri dinlemeden sınava girebiliyorum şu an, sonradan bana dersleri dinlememişsin derlermi acaba, birde siz sınavdan önce kursa gittiniz mi? gittiyseniz tavsiye edeceğiniz bir kurs var mı? özellikle hukuk tarafında çok zayıfım,

Merhaba, dersleri izlemenize gerek yok. Sınavları bitirmeniz yeterli. Sadece ben çözersen bazı soruları mecburen dinlemek zorunda kalmıştım :) . Benim olduğum yerde kurs falan yok. Ben DEHA nın kitapları ile hazırlandım. Halen giriyorum. İlk girdiğimde 3 dersi verdim. İkincisi bugün açıklanan sınav. Ama arayan soran olmadığına göre Mart sınavlarına gireceğiz demektir.
Bu stajdan sayılmada en büyük sıkıntı bizim staj notumuzun olmaması. O nedenle diğerleri 50 alıp geçerken senin 60 alman gerekecek. O nedenle imkanın var ise bir kursa gitmen.

sen istanbul dişındasın herhalde, ben de deha nın kursuna gidicem çok tavsiye ettiler, bu yaştan sonra zor olacak ama yapacak bir şey yok,

Mustafa bey tekrar merhaba,
odaya evrakları teslim edicem ama bizim durumumdakiler için sınıflandırma yapmamışlar
odaya eğitim tamalama belgesi, askerlik terhis belgesi, ikametgah, savcılık yazısı, emekli sandığı yazısından başka evrak veriliyormu,
hatırlıyorsan yardım rica ederim

Merhaba,imza yetkili sürenin stajdan sayılabilmesi için istenen evraklar hangisiydi.Bende staj başlatma sınavına haziranda gireceğim.
kazanırsam imza yetkili süremi stajdan saydırmak istiyorum.Bilgi verirseniz sevinirim.

Merhaba,imza yetkili sürenin stajdan sayılabilmesi için istenen evraklar hangisiydi.Bende staj başlatma sınavına haziranda gireceğim.
kazanırsam imza yetkili süremi stajdan saydırmak istiyorum.Bilgi verirseniz sevinirim.

Bence ilk önce staja başlama sınavını hallediniz. Sonra bu konularla ilgilenecek hem zaman hem net bir durumun olacaktır. Başarılar