fonradar

İmza Yetkisi Olmadan Sorumlu Ortak

anakin

Katkı Sunan Üye
Sayın Üstadlar,

2 ortaklı Limited Şirketinde paylar %50-50. Ortaklardan biri payının %30'unu diğerine devredecek; kalan %20'sini de yeni ortağa devredecek. İmza yetkisi, sadece büyük pay sahibi ortakta olacak. %20 paya sahip yeni ortak'ın ise imza yetkisi olmadan borç ve cezalardan sorumlu olması; işi bilfiil yürütmesi isteniyor!

"Pay Devri" haricinde hangi kararları-işlemleri yapmam gerekiyor ? Sözleşme değişmeden sadece müdür ataması ile yapılabilir mi? Çok acil yardım lütfen.

Merhaba
Resmiyette böyle bir şeyin mümkün olabileceğini sanmıyorum.
Ancak ilk aklıma gelen ortaklar kendi aralarında yapacakları bir protokolle bunu karara bağlayabilirler.Ancak bu da 3.şahısları ve devlet kurumlarını bağlamaz.
Devlete,müdür benim ama borçları üstlenmiyorum denir mi? Ben hiç şahit olmadım..

Son düzenleme:
Merhaba
Resmiyette böyle bir şeyin mümkün olabileceğini sanmıyorum.
Ancak ilk aklıma gelen ortaklar kendi aralarında yapacakları bir protokolle bunu karara bağlayabilirler.Ancak bu da 3.şahısları ve devlet kurumlarını bağlamaz.
Devlete,müdür benim ama borçları üstlenmiyorum denir mi? Ben hiç şahit olmadım..

Tahsin Hocam,

Aslında şöyle bir durum: "Müdür benim, borç ve cezalarda benim de sorumluluğum var. Ancak imza yetkim yok"

işte bu yapı için hangi kararları almam gerekecek?

Özetlersek;
Öncelikle şirket tüm özel ve kamu borçlarından dolayı %100 sorumludur.
Şirket ortağı olması nedeniyle zaten kamu borçlarından %20 oranında kendi mülkü ile sorumlu olacak yeni ortak.
Özel borçlar dan özel mülkü ile sorumlu olmaz.
Müdür olursa kamu borçlarından %100 özel mülkü ile sorumlu olur.
Özel borçlar dan özel mülkü ile yine sorumlu olmaz.

Bu durumda müdür (İmza yetkilisi) olayım, imza yetkim olmasın demek garip oluyor. Müdürsen imza yetkin olmak zorundadır.
Müdürlük ile imza yetkilisi yani kanuni temsilciyi biz aynı görüyoruz.

Ancak siz şirketteki işleri yürütene de müdür diyorsanız onun için şirketin büyük ortağı şirket müdürü olarak gidip yeni işleri yürütecek ortağa bir geniş vekalet çıkarsın. Onlar ile işleri yapsın. İmza yetkisi olmamış olur, hem de ortaklığı derecesinde sorumluluğu olmuş olur. Cezalar için de yine kendi aralarında büyük ortak ile bir protokol yapar.