İnceleme ve matrah artırımı hk.

zeyneb

Katkı Sunan Üye
değerli üstatlar ;
bugün vergi dairesi telefon açtı bir mükellefin defter ve belgelerini isteyeceğini mükellefe ulaşamadıklarını ulaşabilirseniz daireye gönderin tebliğ edecem dedi
bende mükellefe ulaştım dedim matrah artırımı yapalım incelemeye girmeyelim dedim zaten yapmayı düşünüyorduk
matrah artırımını bugün yaptım hem gelir vergisi hemde kdv yönünden artırdık
4 yılıda fakat daire herne kadar matrah artırsanızda yinede inceleyeceğiz diyor anlamadım gitti henüz tebliğ edilmemiş bir yazı var tarafımıza bir şey gelmedi biz gereksiz mi matrah artırdık yasaya bakınca tebliğ edilmemiş ler için gerek olmadığını yazıyor yoksa yanlış mı yorumladım yardımlarınıza ihtiyacım var tşk.ederim.

Ynt: inceleme ve matrah artırımı hk.

Mahsup iade vb var mi ?
ozaman inceleme hakki sakli vergi dairesinin

hayır öyle bir duurm söz konusu değil
bana söylediği bir vergi dairesinden soruyorlar alım yaptığı bir firmayla ilgili dedi sadece o kadar bilgi var

Matrah artiriminin tek istisnasi mahsup ve iade bunlar yoksa nasil inceleyecek ?
Kanunda sahte fatura kullananlarla ilgili bolume bakayim tekrar

Ynt: İnceleme ve matrah artırımı hk.

Defterlerin incelenmesi için incelemeye başlama yazısı yazıp size tebliğ etmeleri lazım bu işlem bir incelee değil. Başka bir vergi dairesinin talebi nedeni ile bazı faturaların kayda alınıp alınmadığını kontrol edip tutatakla tespit edecek ve diğer vergi dairesine göndereceklerdir. Bu kontrol esnasında olumsuz bir durumla karşılaşırlarsa sizin defteriniz o zaman incelemeye alınacaktır. O zaman da matrah artırımında bulunduğunuz için inceleme ve tarhiyat yapılamayacaktır.

6111 sayılı yasaya göre Matrah artırımında bulunan mükelleflere ilşkin daha önce başlanmış olan incelemelerin 31/03/2011 e kadar tamamlanarak vergi dairesine gönderilmesi gerekiyor. Bu tarihten sonra zaten matrah artırımında bulunulan dönemlere ilişkin inceleme yapılamaz. Defter belge isteme yazısının tebliğ tarihinden itibaren 15 günlük sürenzi var zaten. O süre bugün biledolmuş olsa bu ayın sonuna kadar böyle bir inlemenin tamamlanması imkansız.

6111 de matrah artırımı yapılan dönemlere ilişkin inceleme ve tarhiyat yapılamaz deniliyor. Derfter belge istenilemez diye bir hüküm yok

arkadaşlar merhaba, matrah artırımıyla ilgili bende bişiy sormak istiyorum. sadece bir tek yıla artırım yapabiliyor muyuz? mesala 2006 yılı. bilgi verirseniz sevinirim.

Matrah ve Vergi Artırımı ile ilgili MADDE 6 da.... kendileri hakkında artırımda bulunulan yıllar için yıllık gelir ve kurumlar vergisi incelemesi ve bu yıllara ilişkin olarak bu vergi türleri için daha sonra başka bir tarhiyat yapılmaz.....
Katma değer vergisinde artırım ile ilgili MADDE 7-6 fıkrasında da;Artırım talebinde bulunulan yılları izleyen dönemlerde yapılacak vergi incelemelerine ilişkin olarak artırım talebinde bulunulan dönemler için, sonraki dönemlere devreden katma değer vergisi yönünden ...inceleme ve tarhiyat hakkı saklıdır. hükmünden haraketle Mükelleflerin defter ve belgelerinin incelenebileceğini ancak artırım talebinde bulunulan dönemler ile ilgili ilgili vergi türlerinden tarhiyat yapılamayacaktır.

arzuty ' Alıntı:
arkadaşlar merhaba, matrah artırımıyla ilgili bende bişiy sormak istiyorum. sadece bir tek yıla artırım yapabiliyor muyuz? mesala 2006 yılı. bilgi verirseniz sevinirim.

Tabii istediğiniz yıl için arttırım yapabilirsiniz. Sadece o yıl için incelemeden kurtarırsınız o zaman mükellefi.