İndirim Hk.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan ozfen83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Her ay hesaplanan KDV ve muhtasarda ödenen vergiler geçici vergi dönemlerinde bulunan ticari kazançtan düşülürmü?
-

Ynt: İndirim Hk.

Sayın emrekaraoglu27 size sonuna kadar katılıyorum. sayın ozfen83 eğer meslek mensubu iseniz sorunuz size hiç yakıştıramadım inanın meslek mensubu olarak böyle bir soruya cevap yazmayı bile kendime yakıştıramıyorum. Ama meslekten uzak birisi iseniz başmız gözümüz üstüne size cevap vermeye çalışırız. Sorunuza gelince kesinlikle hiç bir şekilde indirim konusu yapamazsın.

Meslekle ilginiz yoksa bu cevabı nasıl yazdınız Sayın Ozfen83; meleklermi fısıldadı kulağınıza;

ozfen83 ' Alıntı:
108. diğer hazır değerler hesabı veya 127. diğer ticari alacaklar hesabında izlenebilir.

Veya bunu neden sordunuz; ahirette sorgu melekleri sorarsa cevap veremem diyemi korktunuz.

ozfen83 ' Alıntı:
İşçiye ödenen ücret brüt: 693
İşçi ssk payı : 97.02
İşçi işsizlik sig.payı : 6.93
Gelir vergisi : 88.36
Damga vergisi : 4.16
Asgari geçim ind.( Bekar) : 49.95
İşçiye ödenen AGİ dahil net ücret : 546.48 tl dir.

İşveren sgk hissesi : 135.14
İşveren işsizlik sig.payı : 13.86
İndirilicek ssk işvern payı : 34.65

İşçinin toplam maliyeti: 808.65 TL.

Sormak istediğim, muhasebe kayıtları yapılırken indirilen asgari geçim indirimi,sgk işveren payı indirimide dikkate alınarak yapılması gereken muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır?

Ya değil hani kötü bir şey diyende yok; bu saygısızlığı yapmanızı gerektirecek;
Ne güzel yazmış arkadaş; başım gözüm üstüne demiş cevabını vermiş sorduğu sorunun;

bluesee ' Alıntı:
.............. Ama meslekten uzak birisi iseniz başmız gözümüz üstüne size cevap vermeye çalışırız. Sorunuza gelince kesinlikle hiç bir şekilde indirim konusu yapamazsın.

Geyik muhabbeti yapmak istiyorsanız; yanlış adrestesiniz genç dostum. Buradaki insanların vakti kıymetli; Ama bu mesleğe yeni başladıysanız ve buna benzer başka şeyleri merak ediyorsanız; bilmemek ayıp değil bunuda belirteyim.
Aklınıza takılan her şeyi ne kadar basit olursa olsun; burada istediğiniz kişiye özel mesajlada sorabilirsiniz; kimse yadırgamaz inanın. Bilgisini saklamak isteyen zaten yorum yapmaz burada. Çekimeyin.

Saygılarımla,

İki şekilde düşünelim.
a) Sn Özfen dalga geçiyor
b) Gerçekten soruyor.

Cevap a ise, bu soru tek zararı sayın özfenedir. Kendi seviyesini düşürür. (Ben cevabın a olduğunu düşünmüyorum) Bizim de 10 saniyemizi götürür. Benden yana hadi helal olsun :) bu durumda ona verilecek en güzel cevap ise verilmiştir.
FERCEY ' Alıntı:
hayır düşülmez.
ile
andac ' Alıntı:
Damga vergilerini giderleştirebilirsiniz...
+1
Bence, bir insan sizi ciddiye almıyorsa siz de onu ciddiye almayacaksınız. Ona hakaret ettiğinizde onu ciddiye alıyorsunuzdur. Bu da o tür insanların istediği şeydir. Yani cevap a ise ya okuyup gülüp geçmek lazım ya da Sn. Fercey veya Sn Andac gibi kişiyi değil ama soruyu ciddiye alıp iki kelime cevap yazmak lazım diye düşünüyorum.

Cevap b ise, ki ben Sn. Özfen'in ciddi olarak sorduğunu düşünüyorum. En basit şeyleri bile bir zamanlar bilmiyorduk. Hepimiz o yoldan geçtik Sn Özfen de geçecek. Eğer durum buysa bu cevapların onu yıldırmasını değil kamçılamasını dilerim.
Bir insana yapılacak en kötü şeylerden biri kişinin soru sorma cesaretini elinden almaktır.

ben bu siteyi 2009 ocaktan beri takip ediyorum, stajyerler için meslek mensupları için gerçekten çok faydalı, burda basit bir sorudan tutunda zor sorulara kadar herşey cevap verilmeye çalışılıyor, piyasada bu soruları cevap aramaya çalışsanız ücretten sözleşmeden bahsedilir. buranın kıymetini bilelim. bu arkadaş dalga için sorduysa bu arkadaş ve başka dalga geçenleri (olursa) dalgalarında boğulmamalarını tavsiye ediyorum. hayat acımasızdır. saygılarımla;

yapmayın arkadaşlar soru çok basit ve standart altı diye bir kişiyi bu denli yargılamayın. SN. özfen83 iyiniyetle bir soru sordu ise onun iyiniyet duygularını öldürdünüz ..

veli ' Alıntı:
yapmayın arkadaşlar soru çok basit ve standart altı diye bir kişiyi bu denli yargılamayın. SN. özfen83 iyiniyetle bir soru sordu ise onun iyiniyet duygularını öldürdünüz ..

Merhaba,

Sayın Veli mesele sorulan soru değil; arada site yöneticeleri tarafından silnmiş olan sayın özfen83 arkadaşımızın bütün meslek mensuplarına karşı yaptığı yakışıksız ve hakaret derecesinde bir yorumu vardı. Benim tepkim o yoruma karşı

Saygılarımla,

Sayın Uzman Kusra bakmayınız
o kişinin site yöneticileri tarafıdan silinen yazılarını görmeden bu yorumu yazdım.Bu durumda o kişinin iyiniyetli olma ihtimali ortadan kalkmış oldu ..
hepiniz haklısınız
saygılar

sayın üyeler bende bırsey belırtmek ısterım: lutfen burda sorulan soru ne kadar basıt olursa olsun terslemeyın ınsanın hevesı kırılıyor ya dalga gecer gıbı bı cvp verınce, ben mesela elımden geldığınce muhasebeyı en ıyı sekılde öğrenmeye çalısyorum bu konuda çok heveslıyım lutfen kımseın hevesını kırmayın herkes sız gıbı herseyı bılmeyebılır kendı sahsıma soylım lutfen ters cvp yazacaksanız cvp yazmayın

sayın özfenı korumak amacıyla yazmadım kendısı sanırım kötü seyler yazmıs sadece rastladığım için böyle bı duruma o yuzden belırtmek ıstedım yanlıs anlasılmasın lütfen

Merhaba,

Değerli arkadaşlar, sorulan sorular basit'de olsa cevaplayalım. Kaldı ki cevaplarda orijinal ve tatmin edici bir şekilde gelmiş. Fakat buna karşılık soru sorucunun lakaytsız davranışı, hiç de yakışık olmamış.

Bu vesile ile, aklıma mevlananın bir hikayesi geldi, müsade ederseniz onu sizinle paylaşayım;

Mevlana bir gün yanındaki arkadaşlarınla birlikte sema görevini ifa ederken, bir süre sonra sarhoşun biri o semazenlerin arasına girerek rahatsız ediyormuş. Ve kenardaki izleyicilerden biri o sarhoşu oradan alarak kenara çekmiş. Aradan bir süre sonra, aynı sarhoş mevlananında bulunduğu semazenlerin arasına girerek rahatsızlık vermeye başlamış. Bunu gören aynı izleyici, bu sefer o sarhoşa fiziki müdahalede bulunmuş. Bunu gören mevlana, o izleyiciye dönerek; "....içkiyi içen o, sarhoşluğu yapan sizsiniz..." demiş.

Sonuç olarak, kendinizi aynı mevkiye koymayın ki, bunu gören üçüncü kişiler aranızdaki farkı anlayabilsin...

Kolaygelsin

Arkadaşlar hepinizden özür diliyorum. Bir anlık sinir ile o mesajı yazdım. Çünkü cevap verenlerin aşağılaycı tavırları beni çileden çıkardı. Ben de muhasebe ile yeni tanışıyorum sadece aklıma takılan sorulara cevap aramak için bu siteye üye oldum ve cevabımıda çok güzel aldım. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.Aslında benim çok sorularım var ama artık mesaj yazmaya çekiniyorum.

emrekaraoglu27 ' Alıntı:
.....
bu nedenle forum yönetiminden de bir isteğim olacak bu vesile ile..
üyelerin birbirilerini daha iyi tanıyabilmeleri için üye alınır iken kişisel ve mesleki bilgilerin ayrıntılı bir şekilde ve doldurulması zorunlu alanlar olarak üye kaydının yapılması halinde bizler de forumda yazıştığımız kişilerin kimler ve meslekte nasıl bir pozisyona sahip olduklarını bilerek bu güzel forumda daha bilinçli bir şekilde yazışma imkanına sahip olabiliriz diye dşünmekteyim..
Şu an bunun yapılmasına bir engel yok, siz dahil tüm üyeler profil bilgilerini güncel tutabilir.. Ayrıca sizin de bildiğiniz gibi bu konuda bazı başlıklarımız mevcut.

Stajyerler Gelin Tanışalım

!!!!Bu alana girmek yasaktır!!!!

Meslektaş Dayanışması