fonradar

İndirimli Orana Tabi Kdv İadesinde Mahsup Süresi?

aodabası

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

11.07.2006'da çıkarılan 99 No.lu KDV tebliği ile indirimli orana tabi satışlardan kaynaklanan indirilemeyen KDV'lerin yıllık değil artık aylık da mahsuben iadesinin yapılabileceği belirtildi.

Bu tebliğe göre biz Ocak-Ekim 2006 dönemi mahsup talebimizi yaptık.Ekim KDV beyannamesinde de diğer iade hakkı doğuran işlemler kısmına kaydettik. (indirilecek KDV düştü haliyle).

Ancak mahsuben alacağımız tutarın hepsini 2006 yılı içindeki vergilerden mahsup edemedik. Bir kısım alacağımız kaldı. Vergi dairesinden bu alacağın 2006 yılı içinde mahsup edilmesi gerektiği, edilmediği için 99 hükümleri gereği yeniden iade talebinde bulunulması gerektiğini söylediler. (99 -1.5 ) Ocak 2007 beyannamesinde mahsup edemediğim tutarı diğer iade hakkı doğuran işlemler kısmında gösterecekmişim. Ancak bu işlemi mükerrer hale getirmez mi? Zaten ben indirilecek listemden iade alınacak KDV'ye tutarı aktarmışım geçen sene. Sadece vergi borcuma mahsup edememiştim.

Yani ben geçen sene ertelediğim KDV iade alacağım için bu sene tekrar dosya mı oluşturacağım?

Konu biraz uzun kusura bakmayın lütfen.
Bu konuda tecrübeli üstadlarımın görüşlerine ihtiyacım var.

Saygılar,

Ynt: İndirimli Orana Tabi Kdv İadesinde Mahsup Süresi?

KDV 99 No.lu genel tebliği hakkında bilgisi olan yok mu?
Bazı açıklamalarda bulunmak istiyorum,

Tebliğde 1.5'te belirtilen yılı içinde mahsup edilemeyen kavramı iki anlama gelebilir;

1) Yıl içinde mahsup talebi yapılmış ancak hak kazanılan iade tutarının tamamı o yıl içinde başka vergilere ya da SSK borçlarına mahsup edilemedi
2) Yıl içinde belli bir aya kadar (örn Ocak-Eylül 2006 ) iade talebinde bulunuldu. Kalan aylarda oluşan iade hakkı için o yıl içinde iade talebinde bulunulmadı.(Ekim-Aralık dönemi için 2006'da iade talebinde bulunulmadı)

Tebliğ okunduğunda 1.durum söz konusuymuş gibi anlaşılabilir, ancak aslında 2.durumu kasdediyor bence. Çünkü tebliğ 1.6'da yılı içinde mahsup edilemeyen tutarın sonraki yıl beyan talebi yapılacka ay KDV beyannamesinde "diğer iade hakkı doğuran iade işlemleri" bölümünde 450 kodal yazılacağından bahsediliyor.

Eğer 1.durumu dikkate alırsak iadeyi mükerrer istemiş oluruz..

Bu konuda vergi daireleri ve mükelleflerin uygulamanın tam anlaşılmaması sebebiyle çok farklı uygulamalara gittiklerini izledik.
Konu ile ilgili bilgilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

İyi çalışmalar