fonradar

İngilizce YouTube Kanalımdan Sağladığım Gelirin Vergisini Nasıl Verebilirim?

Birkaç muhasebeciye sordum fakat daha önce duymadık diyen veya online satışmı oluyor diye soranlar vardı bu yüzden bir de şansımı burada denemek istedim.
İngilizce yayın yaptığım ve hemen hemen her ülkeden insanların takip ettiği bir kanalım var.Bu kanalda google reklamları vesilesi ile kazanç sağlamaktayım ve bu kazancımın vergisini vermek istiyorum fakat ne gibi işlemler yapılacak ? Çifte vergilendirme sebebi ile kdv olmayacak mı? Olmayacaksa işletme kurarken bunu ispatlayan bir belge sunmamız gerekecek mi ? Ne tür bir işletme kurup, ne tür bir vergi vermem gerekecek yani kıacası burada ki muhasebecime nasıl anlatayım durumu ki hemen işlemlere başlayalım:eek:

Eğer tam mükellef iseniz ki öyle olduğunuzu varsayıyorum, mükellefiyet tesis ettirmeniz gerekir. Sonuç olarak ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirilirsiniz. Çünkü kazanç elde ediyorsunuz ve faaliyetinizin bir sürekliliği söz konusu. Çifte vergilendirme ile Kdv'nin bir ilgisi yoktur. Çifte vergilendirme anlaşmaları gelir üzerinden alınan vergileri kapsar. Siz zaten Türkiye'de ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirileceginiz için çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasının devreye girecegi bir husus da olmayacak. Yayınınızın ingilizce olması veya takipçilerinizin diğer bir ifade ile müşterilerinizin yurtdışında olması Türkiye'de vergilendirilmemeniz için bir sebep oluşturmaz. Türkiye'de kurulu bir yayınevinin ingilizce yayımladığı bir kitabına reklam alıp yurtdışındaki müşterilerine satıp kazanç elde edip fatura düzenlemesi ve Türkiye'de vergilendirilmesi ile sizin faaliyetinizin temelde çok da farkı olmadığını düşünüyorum.

Öte yandan yakın zamanda medyaya da yansıdı biliyorsunuzdur. Bakanlığın youtube ve benzeri platformlardan gelir elde edenleri vergi kapsamına almak için çalışmalar yürüttüğü ortaya çıktı. Düzenleme yapılana kadar hiç hareket etmemek de bir seçeneğiniz olabilir. Ancak, düzenleme geldikten sonra geriye dönük cezalı tarhiyatlar da yapılabilir mi? Bu da bir ihtimaldir.

Eğer tam mükellef iseniz ki öyle olduğunuzu varsayıyorum, mükellefiyet tesis ettirmeniz gerekir. Sonuç olarak ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirilirsiniz. Çünkü kazanç elde ediyorsunuz ve faaliyetinizin bir sürekliliği söz konusu. Çifte vergilendirme ile Kdv'nin bir ilgisi yoktur. Çifte vergilendirme anlaşmaları gelir üzerinden alınan vergileri kapsar. Siz zaten Türkiye'de ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirileceginiz için çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasının devreye girecegi bir husus da olmayacak. Yayınınızın ingilizce olması veya takipçilerinizin diğer bir ifade ile müşterilerinizin yurtdışında olması Türkiye'de vergilendirilmemeniz için bir sebep oluşturmaz. Türkiye'de kurulu bir yayınevinin ingilizce yayımladığı bir kitabına reklam alıp yurtdışındaki müşterilerine satıp kazanç elde edip fatura düzenlemesi ve Türkiye'de vergilendirilmesi ile sizin faaliyetinizin temelde çok da farkı olmadığını düşünüyorum.

Öte yandan yakın zamanda medyaya da yansıdı biliyorsunuzdur. Bakanlığın youtube ve benzeri platformlardan gelir elde edenleri vergi kapsamına almak için çalışmalar yürüttüğü ortaya çıktı. Düzenleme yapılana kadar hiç hareket etmemek de bir seçeneğiniz olabilir. Ancak, düzenleme geldikten sonra geriye dönük cezalı tarhiyatlar da yapılabilir mi? Bu da bir ihtimaldir.

Düzenlemenin çıkmasını beklemek isterim fakat ceza durumu söz konusu olabilir, bu sebeple bir özelge talep formu doldurmam en iyisi olacak sanırım.Bu arada çifte vergilendirmeye değinmemin sebebi benim gibi kazanç sağlayan birisinin faturada kdv hanesine sıfır yazadığını okumuştum oradan aklımda kalmış, sadece gelir vergisi veriyormuş ne kadar doğru bilemiyorum .

Kazandığınız kurum abd topraklarında olduğu için IRS'e vergi vermeniz gerekebilir ayrıca vergiyi ödediğiniz takdirde çifte vergilendirme anlaşmasından faydalanıp Türkiye'de vergi vermenize gerek kalmayabilir çünkü abd'de ödemenizi yapıyorsunuz. IRS'in yerleşik olmayan yabancılar'a tanımladığı ITIN'i(Bireysel vergi kimlik numarası) araştırın derim.

Son düzenleme: