fonradar

İnşaat Firması Muhasebesi

gokhan_tuana

Katkı Sunan Üye
Arkadaşları yeni bir inşaat firması kuruyorum a.ş..İlk defa inşaat muhasebesi ile ilgileneceğim yaşayarak olacak bazı şeyler ama araştırıyorum.Kat karşılığı arsa sahibiyle anlaşıldı sözleşme yapılcak 1 yıl içinde 10 daire bitecekve arsa sahibine 4 daire verilecek.

:)))hakkaten:) yani mesela çimento aldık demir vb.aldık bunu sözleşme süresine göre bölüyoruz gider kaydediyoruz değil mi.

İşlemler bittikten sonra gelir- Gider hesabı yapılır. Bitmez ise 170 Hesapta tutulur.

Burda yanlış belirtmişim.

İşlem 1 Yıl içerisinde biteceğinden dolayı ve kat karşılığı oluğundan dolayı. Üretim maliyetlendirmesi yapılır. (170 hesap Taah. işlemlerimde kullanılır kusura bakmayın.) (a.makineci hatırlatma için teşekkür ederim.)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın gokhan_tuana,

1 yıl içinde bitecek İnşaat işleri için yeterli bir açıklama değil "Aynı Yıl" demek istemedinizse konu farklı. Kat karşılığı ise bu sistemden bağımsız bir durum. Yapılan sözleşme içeriği ile ilgili, arsa ile ilgili çeşitli yöntem ve işlemler var. Öncelikle inşaatın başlangıç ve bitiş tarihini (tahmini ) tam belirtin.

büyük ihtimal başlangıç tarihi 01.03.2015 bitiş 01.03.2016 olacak.10 daire 4 tanesi mütahidin.herkese çok teşekkür ediyorum

büyük ihtimal başlangıç tarihi 01.03.2015 bitiş 01.03.2016 olacak.10 daire 4 tanesi mütahidin.herkese çok teşekkür ediyorum

Sayın gokhan_tuana,

Yıllara Sari İnşaat ve Onarım işi olmuş. Bu başlıbaşına bir konu. Burada 2 ana mesele var biri inşaat muhasebesi diğeri kat karşılığı işlemleri. Konu hakkında hiç bilginiz olmadığına göre bence uzman birinden destek alın. Yaşayarak öğreneceğim derken ciddi sorunlarla karşılaşmayasınız.

Sayın gokhan_tuana,

Yıllara Sari İnşaat ve Onarım işi olmuş. Bu başlıbaşına bir konu. Burada 2 ana mesele var biri inşaat muhasebesi diğeri kat karşılığı işlemleri. Konu hakkında hiç bilginiz olmadığına göre bence uzman birinden destek alın. Yaşayarak öğreneceğim derken ciddi sorunlarla karşılaşmayasınız.

Hocam bilgi amaçlı olarak bende bir soru sorabilirmiyim?
Kat karşılığı yapılarda, Yapılan harcamalar 151'de tutulup İnşaat bittikten sonra,
Toplan üretilen bina-Kat karşılığı verilen daire= Üretilen mamül (10-4=6 daire)
151/6= 1 Birim daire maliyet şeklinde hesaplanmıyor mu?

Eğer yanlış ise kitapları karıştırmaya başlayacam tekrar:D

Hocam bilgi amaçlı olarak bende bir soru sorabilirmiyim?
Kat karşılığı yapılarda, Yapılan harcamalar 151'de tutulup İnşaat bittikten sonra,
Toplan üretilen bina-Kat karşılığı verilen daire= Üretilen mamül (10-4=6 daire)
151/6= 1 Birim daire maliyet şeklinde hesaplanmıyor mu?

Eğer yanlış ise kitapları karıştırmaya başlayacam tekrar:D

Bence başla, 170 / 350 hesaplara bir göz atarak mesela. Ayrıca çok detaylı bir konu bukadar basite indirgeyerek evet desem birsürü haklı itiraz gelir. O yüzden konuya girmeyeceğim. En azından her dairenin birebir aynı olduğu varsayımını da kabul edemeyiz değilmi ?

Şükrü Kızılot hocamıza tekrar acil şifalar dileyerek, inşaat muhasebesi ile ilgili yaklaşık 1600 sayfalık kitabından yararlanabilirsiniz.

merhaba , arkadaşlar kat karşılığı inşaat yapan bir firmada çalışıyorum size bir sorum olacak bu tapu harçlarının yarısını gider işleyebiliyoruz. birde bu tapu masrafının yanı
sıra döner sermaye bdl. ödüyoruz. sorum şu döner sermaye bedelini gider olarak işleyebilir miyiz. tşk ederim.