fonradar

İnşaat İşçilerine Ödeme Yapılması

maaşlar bankadan mı ödenecek?

• evet

Kullanılan: 0 0.0%
  • hayır

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0
inşaat ta çalıştırılmak üzere işe aldığımız 20 personele ait ödemeleri bakadan yapma zorunluluğumuz var mı? personleri işe alıyoruz. 2 gün sonra çeşitli nedenlerle işten ayrılıyor. hesaplarını açamadan işten ayrılıyorlar yasal sorumluluğumuz ne olur. nasıl bir yol izlemeliyiz.
teşekkürler

Ynt: inşaat işçilierine ödeme yapılması

Banka/postane aracılığı ile ödemede sektör ayrımı yapılmamıştır. Tek kriter 10 ve üzeri çalışan varmı sorunun cevabıdır. Çalışana kesinlikle elden ödeme yapmayıp "bana bir hesap nosu ver veya adresine yakın ptt'den al." denilmek zorundadır.

Merhaba ;

Aynı soruya ;

" İşyerleri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümlerinin uygulandığı işverenler ile üçüncü kişiler, Türkiye genelinde çalıştırdıkları işçi sayısının en az 10 olması halinde, çalıştırdıkları işçiye o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar veya PTT aracılığıyla ödemekle yükümlüdürler. Dolayısıyla inşaat işyeri de olsa sektörel istisna olmayıp, çalıştırdığı işçilerin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakını özel olarak açılan banka hesapları veya PTT aracılığıyla vasıtasıyla ödeme zorunluluğu söz konusudur. "

demiş , Sn Resul KURT .

Sn TURKO'nun da belirttiği üzere işlem bu şekilde yapılmalıdır.

NOT : Anketide bence kaldırın.

İnşaat işlerinde bu uygulama malesef uygulanamıyor. Arkadaşında belirttiği gibi özelikle şantiyelerde işçi sirkilasyonunun yoğun olması bu konudaki en büyük etken. 2 günde ayrılan demişsiniz gene işçi iyi çalışmış. Ben Ankaradan avans ve yol biletini verip daha şantiyeye varmadan kaçanları biliyorum. Kimseye haber vermeden tüyenler mi dersin, şantiyeden traktörle kaçan bile bilirim. :) Kime hangi bankadan nasıl ödeme yapacaksın ;D

Ynt: İnşaat İşçilerine Ödeme Yapılması

eğer ki bu banka hesabı ile ödeme uygulansın isteniyorsa bana göre tek çözüm yolu sgk ile bir kamu bankası anlaşacak işe girişi olduğu gibi banka hesabı da otomatik oluşacak eğer ki daha önceden varsa böyle bir hesabı veyahutta başka bir bankaya taşınmak isteniyorsa da o zaman o banka hesabı ücret hesabı olarak tanımlanır sgk'da böylelikle her seferinde her işe giren işçiyi yok gönder banka şubesine yok kimlik fotokopisi,ikametgah vb.evrak uğraşır dururuz.. ::)