İnşaat İşleri Vergiye Tabi Olmalı mı?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan yirmi2
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
değerli arkadaşlarım. bir konu hakkında fikirlerinizi almak istiyorum. çok fazla araştırmış olmama rağmen kesin bir cevap bulamadım.

gelir vergisi mükellefi olan bülent ve sigortalı olarak çalışan nurettin 3 ay önce ortak olarak bir arsa satın almışlardır. şimdi ise bu arsaya satmak amaçlı olarak daire yapacaklardır.

bu inşaatı satış amaçlı yapacakları için ikisi arasında bir adi ortaklık kurmayı düşünüyorum. (ssklı olan nurettin için işyerinden ayrılmak problem teşkil etmemektedir ve kendisini ara vermeden ortağı olduğu adi ortaklıkta sigortalı olarak göstermeyi planlıyorum).

bu konu ile ilgili adi ortaklık kurmadan sadece ssk dosyası açtırmak sureti ile inşaat yapmamız durumunda 5 yıldan önce satış yapamayacağım, yaparsam da vergi ödemem gerekecek.

bu inşaatı sadece ssk dosyası açmak sureti ile yapmamın bir yolu var mı?

adi ortaklık kurarsam bülent-nurettin adına olan tapuyu kuracağım adi ortaklık üzerine satış yapmak zorunda mıyım?

Ynt: İnşaat İşleri Vergiye Tabi Olmalı mı?

sn yirmi2,

öncelikle adi ortaklıkta ortaklar sigortalı olamazlar. kesinti olup olmaması söz konusu değil.

"bu konu ile ilgili adi ortaklık kurmadan sadece ssk dosyası açtırmak sureti ile inşaat yapmamız durumunda 5 yıldan önce satış yapamayacağım, yaparsam da vergi ödemem gerekecek."
yazmışsınız. adi ortaklık kurarsanız vergi ödemezsiniz gibi bir anlam mı çıkıyor buradan?

ayrıca kaç tane daire yapılıp satılacaktır?

saygılarımla

Canım benim başka kaçarın yok. Hatta 5 yıl sonra bile satsanız topluca satmanız gerekir ki değer artış vergisine takılmamanız gibi ticari kazanç a da takılmayasınız. yok ben 5 yıl sonra 1 ini a kişisine satıp bir süre sonra da diğerlerini birer birer satarım diyorsanız bu seferde ticari kazanç söz konusu olur.

Yapman gereken Borçlar Kanununa göre adi ortaklık kurup, düzenlenen sözleşmede de arsa yı ayni sermaye olarak koymanızdır. Ayrıca ortaklık adına satış yapmanıza gerek olmadığını düşünmekteyim. İnşaatı da bu ortaklık adına sonuçlandırman gerekiyor. Ayrıca ticari kazanç vergisini de o kadar büyütmemek gerekiyor çünkü iade aldığın KDV gelir vergisinden daha çok oluyor. Nasıl olsa sen imalatı yaparken KDV yi ödüyorsun niye iade almayasınki.

Bu arada Kalyon un dediği gibi adi ortaklıkta ortaklar sigortalı olamazlar. Zaten şu an sigortalı olarak çalıştığı işyerininden de çıkışı yapılmadan ortaklık kurabilir.

Kolay gelsin Yirmi2 (22 Keşan)

ilginize çok teşekkür ederim sevgili forumdaşlar..

zaten ticari ortaklık olması fikrindeydim ve açıklamalarınızla bu daha da pekişti. ama halihazırda bunu ticari faaliyet olarak yapmadan ve 5 yıl dolmadan çatır çatır satanlar var.