İnşaat İşyerlerinde SSK'lı

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba,
Biz bir vakıfız ve yurt inşaatı yapıyoruz. İnşaatta çalıştıracağımız işçiler için ödeyeceğimiz sigorta prim oranı kaçtır?

Ynt: İnşaat İşyerlerinde SSK'lı

Siz işyeri bildirgenizi kuruma verdiğinizde; yapılan işin mahiyetine göre tehlike sınıfınız tasnif edilir ve işkazaları meslek hastalığı prim oranınız belirlenir.(1.5 --7 arası)
belirlenince size yazı ile bildirilir.
hesaplamasına gelince asgari ücret üzerinden örnekleyim
iş kaz.mes.hast. 1.5--7 arası (size kurum bildirecek)
analık 1
hastalık 11
malüllül,yaşlılık 20
işs.sig. 3

olarak hesaplanır.

Merhaba,
Vakfımız tarafından yaptırılan yurt inşaatı ile ilgili;
İnşaat için işyeri bildirgesi vererek ssk da dosya açıyoruz;
Daha sonra (aynı gün) işçi girişlerini veriyoruz.
Belirlenen oran dahilinde ssk bildirgesi ile ssk primlerini ödüyoruz.
Başka yapmamaız gereken birşey var mı?

1-Bölge çalışma müdürlüğüne işyeri bildirgesi vererek dosya açtıracaksınız.
2-çalışma bakanlığına ek 1 formunu doldurup yollayacaksınız.
3-g.v.ile d.v.kesintilerini,ilgili dönemlerinde beyan edip,yatıracaksınız.

Teşekkür ederim,
Fakat inşaat işyerlerindeki ssk lılar için vergi ödenmeyeceğini biliyorum ben?

Merhaba;
Biz vakıf olarak inşaat yaptırıyoruz, vakfımızın ssk lısı olmadığından dolayı, ssk ya kayıtlı değiliz.
Fakat şimdi inşaatta işçi çalıştıracağımızdan dolayı ssk no almamız gerekiyor. Fakat ssk lı girişi yapmadan işyeri bildirgesi verilmiyor. Araştırdım fakat bu konuda net bilgiye sahip olamadım. Biz bu işçileri nasıl göstereceğiz ve inşaat işinde çalışan ssk lılarla diğerleri arasında vergi ve ssk açısından ne gibi farklılıklar var? Yardımcı olursanız sevinirim.

mes_ar ' Alıntı:
Merhaba,
Biz bir vakıfız ve yurt inşaatı yapıyoruz. İnşaatta çalıştıracağımız işçiler için ödeyeceğimiz sigorta prim oranı kaçtır?

İnşaatın özelliklerine göre İnşaat birim maliyetleri vardır. Bağlı bulunduğunuz ssk müdürlüğünden öğrenebilirsiniz, yada Yapı grubu ve sınıfını belirtirseniz bildireceğiniz işçilik maliyeti ve ödenmesi gereken SSK prim miktarı konusunda burdan da cevap alabilirsiniz.

Normal olarak açılış yapıcaksınız daha sonra ki ben tavsiye ederim e-bildirge şifresine muracat edin bununla beraber hem böle müdürlüğünden numara alın vede işkura işyeri bilgi formu actırın çünkü inşaatlarda genellikle 10 veüzeri işçi çalıştırılıyor buda işkura bilgi vermenizi gerektiricek. Ek-1 EK-2 bildirimlerini zamanında yapın işçi girişlerini zaten sigorta numarası aldıktan hemen sonra yapıyorsunuz.... Kolay gelsin