İnşaat muhasebesinde kesilecek faturalar.?

arzuty

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar, kafam karıştı, yardımcı olursanız sevinirim.Bir inşaat dosyası açtım 2 ay önce, mal sahibinin mi müteaahhidin mi adına açmam gerektiğini uzun süre araştırdıktan sonra mükellefin kendi isteği doğrultusunda (bizim bütün inşaat dosyalarımız böyle açıldı açıklamasından sonra) mal sahibinin adına açtım. Sadece sigortaya bildirimini yaptım, aylık bildirgelerini veriyorum. Vergi dairesine açılışını yapmadım.İnşaat faturaları müteaahhit firmanın adına kesiliyor. Şimdi daire satışlarındada müteahhit firmanın faturası mı kullanılcak? Bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Ynt: İnşaat muhasebesinde kesilecek faturalar.?

arkadaşlar yardımcı olabilecek birisi yok mu?

ruhsat kimin adına ise ssk onun adına açılmalıydı ayrıca arsa sahibi mükellef mi ve kat karşılığı inşaat mı?

arsa sahibi mükellef değil ve kat karşılığı inşaat.

ssk mütehait adına olmalıydı hatalı işlem gözüküyor , arsa sahibi işi yaptırsaydı olurdu kendisi yaptırsaydı fakat kat karşılığı olduğundan ssk dosyasınında mütehait adına olması gerekir
mütehait asgari işçilik hesaplayacaktı
tüm daireleri mütehait faturalar arsa sahibinede mütehait faturalar karşılığında da arsa sahibinden arsasına karşılık gider pusulası ile aynı tutarda alım yapar
peki mütehaitin işçileri ssk da nasıl gösterildi

sgk dosyası müteaahhit adına açılmalıydı şimdi işçilikler inasıl gider gösterip maliyete atacaksınız ayrıca iskan almak için belediye ilişiksizlik belgesi isteyecek o zaman iş ortaya çıkacak bence yolun başında iseniz düzeltmenizde fayda var