fonradar

İnşaat Mühendisi Fatura Kesebilir mi?

inşaat mühendisi fatura kesebilir mi. Bir arkadaşım fatura kesiyordu. Benim bildiğim serbest meslek le uğraşanlar serbest meslek makbuzu kestiği. Bu kimse yanlış mı yapıyor. yoksa fatura kesebilir mi

Ynt: inşaat mühendisi fatura kesebilir mi?

Merhaba ;

İnşaat mühendisi arkadaşınız faturayı serbest meslek kazancından dolayı değil de , ticari kazancı içeren bir mükellefiyetinden dolayı da kesiyor olabilir.

Faturanın içeriği önemli.

Ynt: İnşaat Mühendisi Fatura Kesebilir mi?

Merhabalar,

İnşaat mühendisleri aldıkları proje bedeli için kendi bağlı oldukları odaya vize ücreti yatırıyor daha sonra işlemlerini yürütüyorlarmış anlamadığım konu ise inşaat mühendislerinin kesmeleri gereken serbest meslek makbuzunu bu vize ücretlerine göremi yoksa piyasa şartlarında oluşan ücrete göre mi kesecekleri yani odaların aldığı ücretle serbest meslek erbabının kesmesi gereken smm arasında bir bağlantı varmıdır ücret açısından??? Birde faaliyetlerini yürütmeleri odadan yatıracakları ücrete bağlı ise düzenlenecek smm vize ücretinin yatırıldığı tarihten sonraki bir tarihe kesilmeli diye düşünüyorum ama yanılıyormuyum acaba ?? Lütfen inşaat mühendisi serbest meslek defteri tutan arkadaşlarımdan yada konu hakkında bilgisi olan üstadlarımdan acilen yardımlarını rica ediyorum..Şimdiden teşekkür ederim.Hoşçakalın..