fonradar

İNŞAATLARDA TEVKİFAT KESİNTİSİ

beyhanserin

Katkı Sunan Üye
yıllara sair inşaatlarda alınan avanslar karşılığında inşaatın bitim süresi 1 yılı aşıyorsa fatura kesilip o fatura üzerinden tevkifatmı hesaplanıyor
hem kdv hemde tevkifat kesintisinin ne amaçla yapıldığını öğrenmek istiyorum

Merhaba,
Çok uzun zaman önce sorulmuş ama nedense kimse bir şey yazmamış. Ben yardımcı olmaya çalışayım.

Gelir Vergisi Kanununun 42. maddesi yıllara sari inşaat işlerinde vergileme esaslarını belirliyor.

Kod:
             Madde 42 - (Değişik: 24/12/1980 - 2361/30 md.)

Birden fazla takvim yılına sirayet eden inşaat (dekapaj işleri de inşaat işi sayılır) ve onarma işlerinde kar veya zarar işin bittiği yıl kati olarak tespit edilir ve tamamı o yılın geliri sayılarak, mezkûr yıl beyannamesinde gösterilir.

Mükellefler bu madde kapsamına giren hallerde her inşaat ve onarım işinin hasılat ve giderlerini ayrı bir defterde veya tutmakta oldukları defterlerin ayrı sayfalarında göstermeye ve düzenleyecekleri beyannamaleri işlerin ikmal edildiği takvim yılını takip eden yılın Mart ayının onbeşinci günü akşamına kadar vermeye mecburdurlar.

Maddeden anlayacağın gibi bir inşaat ve onarım işi 5 yıl sürse bile iş tamamen bitene kadar (gelirle ilgili) herhangi bir vergi tahakkuku olmamaktadır. Kanun koyucu bu durumda vergi kaybını önlemek amacıyla, 94/3. maddesi ile yapılan işten stopaj yoluyla maktu bir kesinti yaptırmakta ve bu yapılan kesinti işin ikmalini takiben verilen beyanname üzerinde tahakkuk eden vergiden mahsup edilmektedir.

Kod:
             Vergi Tevkifatı ve Muhtasar Beyanname
             Vergi tevkifatı:

Madde 94 - (Değişik: 26/12/1993 - 3946/22 md.)

Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zırai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar. 
........
........
             3. 42 nci madde kapsamına giren işler dolayısıyla bu işleri yapanlara (kurumlar dahil) ödenen istihkak bedellerinden,
Kesinti oranı bakanlar kurulu kararı ile belirlenmekte ve şu anda yürürlükte olan oran %5 olarak uygulanmakta.

Konuyla ilgili bir örnek vermek gerekirse;

Kod:
Hakediş tutarı      1.000.000,00 YTL 
GV Stopajı %5          50.000,00 YTL
KDV %18               180.000,00 YTL
Müt. Ödenecek       1.130.000,00 YTL

Yapılan %5 (Örn.50.000,00 YTL) hakedişin (faturanın düzenlendiği veya avansın ödendiği) aya ait muhtasar beyannameye dahil edilerek izleyen ayda beyan ediler ve ödenir.

Yalnız bir şeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum. Mesajında 1 yılı aşan demişsin. Bu cümleni yılı aşan olarak düzeltmek istiyorum. Kasım ayında başlayıp izleyen yılın ocak ayında biten yani üç ay süren bir inşaat işi de "Yıllara Sari İnşaat" olarak değerlendilmelidir.