İnşaatta bayan işçi.

inşaatlarda bayan işçi gösterebiliyormuyuz sigorta da inşaat bittikten sonra yazı aldığımızda herhangi bir sorun yaşarmıyız bunun ile ilgili bir yazı varmıdır acaba

Ynt: inşaatta bayan işçi

Sonuçta inşaat dosyasında kadın olması sorun yaratmaz biz herzaman kadın gösteriyoruz

Ynt: İnşaatta bayan işçi.

Merhaba ;

4857 sayılı kanunun 23.10.2004 tarihli " AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLER YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK " in 4.maddesi ve yönetmelik ekindeki çizelgenin 31.satıra istinaden bina inşaatlarında kadın işçi çalıştırılamaz diye düşünüyorum.

Bu yüzden de Sn APAÇİ ye katılmıyorum.

Hatalı düşünüyorsunuz çalıştırılabilinir yaptığı iş ile alakalıdır
ayrıca sgk da buna önem vermiyorlar

Merhaba ;

Sgk önem vermiyor demişsiniz .Sizin düşüncenizdir saygı duyarım.Bana katılmayabilirsiniz ama hatalı olduğumu kabul etmiyorum.

Bu ilgili yönetmeliği bir kez daha gözden geçirmenizi öneririm.

İnşaatlarda kadın işçi göstermenize gelince umarım bir gün baltayı taşa vurmazsınız.

Slm

İnşaatlarda kadın işçi gösterilebilir tabi ama işçilik hesaplamasında dikkate alınmıyor.Bir inşaatta yemek yapabilir çay yapabilir illa ağır işlerde çalışacak diye bir kural yok. Ama Ben gösterdim bir inşaatta işçilik hesaplarken dikkate almadım.

Merhaba ;

Katılıyorum , zaten yönetmelikte de " (Teknik hizmetler ve yardımcı işlerde kadın ve genç işçi çalışabilir)." ibaresi mevcut.

konu mahkemeye taşındığında mükellefin avukatı kurumun bu konuda kadınlara yönelik ayrımcılık yaptığı ve kadın erkek eşitliği üzerine çalışıp işi bağlayabilir diye düşünüyorum ;D

Bu konuyu 2005 senesinde ilgili SGK müdürlüğü ile görüştüğümde sorun olacağını beyan etmeleri üzerine inşaata kadın işçi çalıştırmama kararı almıştık. Sayın aknsbs'nin bahsettiği üzere işçilik hesaplamasında sorun çıkma hususu da var tabi.

kapanışlarda sorun oluyor her ne kadar yemek vs.işler yaptı densede....

En az 20 inşaat dosyası kapattık hiçbirinde sıkıntı olmadı
peki inşaat teknikerleri veya mühendisler nasıl çalışacaklar

:D :D sgk müfettişleri bu haberi okuyunca ne yaparlar acaba...

Merhaba ;

Ben bu konuda bir değil birkaç adım öndeyim.

Özel bina inşaatından söz ediyoruz.Bu tür inşaatlarda bayan tekniker ya da mühendislerin ya da çaycılık yapan personelle inşaat maliyetlerine karşılık gelen primlerin tamamlanmayacağını ısrar ile söylüyorum.

Bazı meslekdaşların ! gerek sağlık gerek emeklilik işlerinde yardımcı olması konusunda bayanları sigortalı gösterme konusuna ise sadece gülerim.

Bugüne kadar kapanan dosyalar konusu ise tamamen ben yaptım oldu mantığıdır.Ya da başka bir deyişle ilgili memurların işlerini tam yapmamasıdır.

Çok sık kullandığım bir cümlem vardır.

" Türkiye'de incelemeler ,teftişler tabii afet gibidir .Kime,ne zaman vuracağı belli olmaz "

Sn Resul KURT?un bu konudaki yazısını da paylaşmak istiyorum.

Bayanlar inşaatta çalışabilir mi?

Okurumuz T.Çakmak'ın inşaat işlerinde kadın işçi çalıştırılması konusunda tereddütleri var. Diyor ki, Antalya SSK Müdürlüğü'nde inşaatların ilişik kesme işlemleri yapılırken iş yerinde çalışan bayanların işçiliklerinin maliyete dahil edilmediğini, bu bayanların mühendis veya stajyer olması gerektiğinin söylendiğini, bu uygulamanın tüm Türkiye'de aynı olup olmadığını soruyor?

Tamamlanmış binalarda yapı kullanma izin belgesi alınabilmesi için Sosyal Sigortalar Kurumu'na prim borcu bulunmadığını gösterir ilişiksizlik belgesi almaları gerekmektedir. Fiilen inşaat işinde çalışmadığı halde, asgari işçilik oranını doldurmak için kadınların sigortalı olarak bildirildiğinin anlaşılması halinde bu süreler iptal edilmektedir.

İnşaat işleri ağır ve tehlikeli işlerden olup, Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği'nde hangi işlerin ağır ve tehlikeli işlerden sayılacağı, kadınlarla 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçilerin hangi çeşit ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabilecekleri düzenlenmiştir.

Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği ekinde yer alan çizelgede, karşısında (K) harfi bulunmayan işlerde kadınlar ve (Gİ) harfleri bulunmayan işlerde de 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçiler çalıştırılamaz. Ancak; ihtisas ve meslek öğrenimi veren okulları bitirip bu işi meslek edinmiş kadınlar ihtisas ve mesleklerine uygun ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabilir. Bir işçinin, ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlara ait sağlık durumu raporu olmadıkça ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması yasaktır. İşçilerin gerek ilk işe girişlerinde gerekse ara muayenelerinde saptanan sağlık durumları bu rapora işlenir.

Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği'ne göre bina, duvar, set, baraj, yol, demiryolu, köprü, tünel, metro, her türlü raylı sistem, iskele, liman, marina, dalgakıran, balıkçı barınağı, hava alanı, havai hat, çelik konstrüksiyon yapı kanalizasyon, yağmur suyu drenajı ve her türlü drenaj sistemleri, kanal, kanalet, foseptik, kuyu, havuz, spor tesisleri, her türlü sondaj işleri, her nevi yer üstü ve yer altı inşaat, suüstü ve sualtı inşaatları, her türlü temel inşaatı işleri (Ankrajlı istinat duvarı, fore kazık yapımı, palplanşlı çalışmalar vb.), yıkım işleri, arazi ölçüm, etüt, araştırma, her çeşit onarım ve güçlendirme ve benzeri işler ve bu işler için gerekli araç, malzeme, sabit tesis ve ekipmanın kullanılması işleri gibi yapı işlerinde kadın işçi çalıştırılması yasaktır.

Sonuç olarak, inşaat işlerinde kadın işçi çalıştırılması yasak olup, sadece teknik hizmetler ve yardımcı işlerde kadın ve genç işçi çalışabilir. Bu şekilde teknik hizmetlerle büro-idari hizmetlerinde çalışan kadın işçilerin sigortalı olması zorunlu olup, bunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

İş arama izni

56 günlük ihbar süresinde günde 2 saat iş arama izin kullanılması hakkının toplu olarak kullanılmasının hesabını anlayamadık. Hesaplamada hafta tatilleri dahil edilir mi? Yani toplu iş arama iznini kullanırken kullandığı hafta tatilleri toplu izinden sayılır mı? Nadir Duygu

4857 sayılı İş Kanunu'nda işverene yüklenen yükümlülüklerden biri de yeni iş arama izninin işçiye verilmesidir. Bildirim süreleri içinde işveren, işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecburdur. İş arama izninin süresi günde iki saatten az olamaz ve işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir. Ancak iş arama iznini toplu kullanmak isteyen işçi, bunu işten ayrılacağı günden evvelki günlere rastlatmak ve bu durumu işverene bildirmek zorundadır. İster süreleri kullanılırken genel tatil, ulusal tatil ve ücretli hafta tatili süreleri de ihbar süresinin içinde değerlendirilecektir. Daha açık bir ifade ile, yıllık ücretli izinde olduğu gibi genel tatil, ulusal tatil ve ücretli hafta tatili sürelerinin de ihbar süresine eklenmeyecek, bildirim süresi içinde yer alacaktır.

Resul Kurt
[email protected]
resulkurt.com

11.05.2007

Ağır işlerde ve dolayısı ile inşaatlarda bayan işçi çalıştırılması her ne kadar ilgili yönetmelikte yasaklanmış isede bu husus bayanların çalışma şartlarında bir koruma olarak algılanabililmesine karşın hayatın olağan şartlarında görülmeyen bir hadise değildir. Ki bir reklamda oynayan yaşlı bir teyze yaşamını inşaat ustası olarak devam ettirmektedir (reklamdaki markayı hatırlayamadım ama bir plastik boru reklamı). kaldıki SGK ihbar ve şikayet olmadığı zaman herhangi bir araştırma yoluna gitmemektedir.