İntaç Tarihi 2006 Olan Bir İhracat Malının 2005 Yılı Kayıtla

merhaba,
2005 aralık ayında faturası kesilmiş ve beyannamesi açılmış ancak gümrük hattından geçmemiş mallarımız var.Bu faturaya ait muhasebe kaydını önce 601 hesaba alarak yaptık.Ancak kdv beyannamesine satış olarak dahil edemeyeceğimiz için ve bu mala ait yüklendiğimiz kdv yi de talep edemeyeceğimiz için ayrıca kdv beyannamesindeki kümülatif satışları da tutturmak için bu fatura muhteviyatını 601 hesaptan çıkarmamız lazım..601 hesaptan çıkarıp 480 GELECEK YILLARA AİT GELİRLER hesabına kayıt yapmam doğrumudur?bu mallara ait maliyeti de 150 hesaptan çıkarıp 280 GELECEK YILLARA AİT GİDERLER hesabına almam doğrumudur?Ancak bu hesapların açıklamalarında 480 hesap için peşin tahsil edilen, 280 hesap içinde peşin ödenen gibi cümleler kullanılmış bu sebeble bizim durumumuza uygun değil bu hesapları çalışması.. bu nedenle yardımcı olursanız sevineceğim..iyi çalışmalar

Sn. lemay merhaba,

Fiili sevk tarihleri 2006 olan 2005 tarihli faturalarınızın hasılat kaydını 2006' ya yapmalısınız. Burada dönem kayması gibi bir şey söz konusu değildir. İhracatın yapılmış sayılması için malın gümrük hattını geçmesi şarttır. Malda gümrük hattını 2006' da geçtiğine göre kayıtta 2006' ya yapılmalıdır. Ocak 2006 beyanınızda beyan edip, yüklenim iadeinizi de bu dönemde yapmalısınız. Yeterli değilse lütfen tekrar görüşelim. Bu konuda özelge örneği verebilirim. İşlerinizde kolaylıklar dilerim.

Sayın Demirkale,
Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Siz 2005 yılında hiç kayıt yapmamamı doğrudan 2006 yılına kayıt yapmamı öneriyorsunuz..Bu durumda 150 hesapta olmayan stoklarım sanki var gibi gözükecek.Ben reel stoklara uymak için gerçekte elimde olmayan o malları 150 hesaptan çıkarıp muvakkat bir hesaba almayı ve dolayısıyla da 601 hesaptan da satış kalemini çıkarıp muvakkat bir hesaba almayı düşünmüştüm.Böylece de 2005 yılında faturası kesilmiş olduğundan 2005 yılında da bir iz kalmış olacaktı..Ama tek düzen hesap planında benim bu işlemime uygun hesap bulamadığımdan yardım istemiştim. 280 ve 480 hesapları kullanmamı herhalde siz de önermiyorsunuz.Bu durum, reel duruma pek uymasa da 2006 yılında kayıt yapmak doğru gibi gözüküyor.Teşekkür ederim..

merhabalar,
150 hesapta hammadde olarak duran stoklar, yarı mamul ve mamul olarak kayıtlara geçecek. intaç tarihi olan 2006 da ise satılan mamul maliyet olarak hesaplara intikal edecek. tekdüzen yeterince açık.
saygılar

Sn.lemay,

Sizin işleminiz ihracat işlemi olduğundan dolayı özellik arzediyor. Fiilen stoktaki malınız hareket etmiş olmasına rağmen mal henüz yurtdışı edilmediğinden kaydi stoklarınızda görünmeye devam edecektir. Envanter açıklamasında da bu malın ihracat malı olduğu, henüz yurtdışı edilmediği açıklaması yeterli ve doğru bir açıklama olur. Malın 2006 yılında satış ve maliyet gösterilmesi GB' deki fiili sevk tarihine göre yapılmış olacağından burada da bir sorun çıkmayacaktır. Ara bir hesap kullanmanıza gerek yoktur.