fonradar

İntaç Tarihi Değişikliği Nedeniyle BS Cezası

Değerli arkadaşlar.

Firmamızın 2011 mayıs ayında gümrükleme işlemi yapılan ihracatının intaç tarihi haziran ayına sarktığı için haziran ayı kdv beyannamesi ve BS formunda bildirdik. Elimizde Gümrük Bakanlığı Vedop intaç tarihi sorgulaması var. Daha sonra KDV iade sisteminin Vergi Dairesi tarafından kontrol edilmesiyle ilgili ihracatın intaç tarihinin sonradan mayıs ayı olarak değiştirildiğini gördük. Vergi Dairesinin iade işlemlerimizi tamamlaması için mecburiyetten hem kdv beyanını hem de mayıs ve haziran ayları BS formunu düzeltmek zorunda kaldık. Bu düzeltme 3 ay sonra yapıldığı için BS den dolayı şimdi ceza geldi. Bu cezada hiçbir kabahatimizin olmadığı ortada. Mahkemeye gitsek kazanırmıyız bu şekilde olay başına gelen var mı Mahkeme dilekçe örnekleri paylaşabilir misiniz. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bizde de bir firmanın GÇB'sinin hiç kapatılmadığını gördük, yani intaç tarihi yoktu, hemen gümrükçüsü ile irtibata geçirdim. Bir iki hafta içinde intaç tarihi girilmişti, ancak o zamanlar için aynı ay içinde farklı bir tarihe mi yapıldı, yoksa olması gereken fatura tarihine mi yapıldı, hatırlamıyorum. Ancak aynı ay içinde olduğundan eminim.

Bence sizin burada firmanızın gümrükçüsü ile bu problemi çözebilir diye düşünüyorum. Gümrükçü bunu fatura tarihi ile aynı yaptırması gerekir diye düşünüyorum. Yada Gümrük Müdürlüğünden bu malın aslında 3 ay önce çıktığı ancak sistemde kapanışının sehven veya sistemden kaynaklanan bir nedenden dolayı geç yapıldığını belirten bir yazı alsınlar.

Sizde bu yazı ile gerekli vergi dairesine müracaat ederek, durumunuzu izah ediniz.
Yazıyı alabilirseniz, problem çıkmayacaktır diye düşünüyorum.

Bizde de bir firmanın GÇB'sinin hiç kapatılmadığını gördük, yani intaç tarihi yoktu, hemen gümrükçüsü ile irtibata geçirdim. Bir iki hafta içinde intaç tarihi girilmişti, ancak o zamanlar için aynı ay içinde farklı bir tarihe mi yapıldı, yoksa olması gereken fatura tarihine mi yapıldı, hatırlamıyorum. Ancak aynı ay içinde olduğundan eminim.

Bence sizin burada firmanızın gümrükçüsü ile bu problemi çözebilir diye düşünüyorum. Gümrükçü bunu fatura tarihi ile aynı yaptırması gerekir diye düşünüyorum. Yada Gümrük Müdürlüğünden bu malın aslında 3 ay önce çıktığı ancak sistemde kapanışının sehven veya sistemden kaynaklanan bir nedenden dolayı geç yapıldığını belirten bir yazı alsınlar.

Sizde bu yazı ile gerekli vergi dairesine müracaat ederek, durumunuzu izah ediniz.
Yazıyı alabilirseniz, problem çıkmayacaktır diye düşünüyorum.

Sayın Zindan cevap için teşekkür ederim.

Bizim olay farklı biraz sanki. Biz önce sistemde intaç tarihi gördük ve buna uygun olarak KDV ve BS beyan ettik aylar sonra sistemdeki intaç tarihinin değiştirildiğini vergi dairesinin uyarısı ile gördük. Beyannameyi verdikten sonra kim tekrar sisteme " acaba intaç değişti mi "diye bakar ki bu bir nevi paranoya olur gerçi bu meslekte paranoyak olmak artık çok normal. Vergi dairesi KDV beyanını ve BS formunu düzeltmezseniz KDV iadenizi yapmam diye haliyle diretti. Bizde mecburen düzelttik Gümrük hata kabul etmiyor bu şekilde çok değişiklik yapıyoruz diyor. Bazen aynı gemideki veya aynı tırdaki mallara değişik gümrük idareleri karışıyor bazen hata yaparak memur yanlış yazmış sonradan düzeltebiliyoruz diyorlar resmen gümrüğün hatasının cezasını çekiyoruz üstelik 2 aylık BS Cezası düzeltince mecburen her iki ayı da düzeltmekzorunda kalıyoruz.

Bu BS BA cezaları tam anlamıyla kabus insan değilmiyiz biz bile hata yapabiliyoruz Ör. bir vergi no yanlış yazılmasının bu şekilde cezasının olması tamamen acımasızlık değil mi

Vergi dairesi sisteminde görülen beyanname kapanma (intaç) tarihini esas alıyor. Gümrüğün yaptığı yanlışlık onları ilgilendirmiyor. Üç yıl kadar önce vergi dairesinin kdv mahsubunu bir gün geç yapmasından dolayı, sgk 5510 sayılı kanun indirimimizi kabul etmedi ve yaklaşık 12000 TL. gibi fazladan ödeme yapıldı. Hem vergi dairesi hem de sgk ile yaptığımız yazışmalardan bir sonuç alamadık sineye çektik.

Değerli arkadaşlar.

Firmamızın 2011 mayıs ayında gümrükleme işlemi yapılan ihracatının intaç tarihi haziran ayına sarktığı için haziran ayı kdv beyannamesi ve BS formunda bildirdik. Elimizde Gümrük Bakanlığı Vedop intaç tarihi sorgulaması var. Daha sonra KDV iade sisteminin Vergi Dairesi tarafından kontrol edilmesiyle ilgili ihracatın intaç tarihinin sonradan mayıs ayı olarak değiştirildiğini gördük. Vergi Dairesinin iade işlemlerimizi tamamlaması için mecburiyetten hem kdv beyanını hem de mayıs ve haziran ayları BS formunu düzeltmek zorunda kaldık. Bu düzeltme 3 ay sonra yapıldığı için BS den dolayı şimdi ceza geldi. Bu cezada hiçbir kabahatimizin olmadığı ortada. Mahkemeye gitsek kazanırmıyız bu şekilde olay başına gelen var mı Mahkeme dilekçe örnekleri paylaşabilir misiniz. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Volkan Bey,
Elinizde haziran 2011 tarihli gümrük çıkış beyannamesinin ilgili gümrük kaşeli/imzalısı var ise mahmeke yoluyla hakkınızı arayabileceğinizi düşünüyorum.
Konu hakkında bir sonuca ulaşırsanız sizden ricam bizi de bilgilendirin. Bu sene kuruluşunu yaptığımız kumanyacılık yapan bir işletme defteri mükellefim önümüzdeki yıl büyük deftere geçecek ve bu iadeler gerçek anlamda sıkıntı. Yurtiçi firmaya KDV'li satış yapıp da gümrük çıkış beyannamesi olan faturalar bile geliyor mesela.

Yurtiçi firmaya KDV'li satış yapıp da gümrük çıkış beyannamesi olan faturalar bile geliyor mesela.

Yurt içi firmaya satış yapılıp da gümrük çıkış beyannamesi olan faturalar konusunu doğrusu anlayamadım. Yurtiçi faturaya nasıl gümrük beyanı olur bu mal gümrükten geçmiş mi gümrük tasdiki var mı gümrükçü varmı kdv beyanı nasıl yapıldı olay çok enterasan değil mi belki eksik birşeyler var ben tam anlayamadım biraz açar mısınız?