İNTAÇ Tarihinden Sonraki Genel Giderlerin İadesi

Üyelik
14 Tem 2005
Mesajlar
1
Konum
MANİSA
Ana faaliyet konusu mal ( MERMER vb.) ihracatı olan firmaya ilişkin intaç tarihinden sonraki: gümrük, nakliye, yemek, akaryakıt, reklam vb. işletme giderleri bilindiği üzere; KDV İade Kontrol raporlarında GEKO7 Kodu ile görünmektedir.
kontrol raporlarının bize ulaşması ile, bunların mal değil genel gider olduğu, KDV Kanunun 24 (E) 39 (D) Seri nolu tebliğler 60 seri nolu sirküler ve birçok özelge uyarınca iade konusu yapılabileceği ve geri bildirim yoluyla bu giderlerin kabul edilebileceği açıklamsında bulundu isekte (giderlerin niteliği-uygunluğu vb. iddialarda yok) bunların intaç tarihinden sonraki giderler olduğu gerekcesi ile (faaliyetin süreklilik arz ettiğini söylememize rağmen Yüklenilecek KDV listesinden düşmemizi istemektedir.
konuyu şikayet veya itiraz yoluyla ihtilaf yaratmadan nasıl çözebiliriz.
1- bu konudaki uygulamalar nasıldır.?
2- Konuyu içeren yazı-özelge vb. resmi belge varmıdır?
3- nasıl bir yöntem izlemeliyiz?
Buhususlarda deneyim ve bilgi sahibi olan meslektaşlarımdan destek istiyorum:alkış:
 
Üyelik
30 Eyl 2013
Mesajlar
43
Konum
istanbul
İşletmelerin normal faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için elektrik, su, yemek, personel taşıma v.b genel giderleri bulunmaktadır. Genel gider faturalarının bir çoğu ise ay sonlarında faturalandırılmaktadır. Dolayısıyla genel gider faturalarının istisna oranında yüklenim listesine dahil edilip iadesinin talep edilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Fakat yeni sistem, genel gider faturalarının en son satış faturası tarihinden sonra yüklenime dahil edildiği yönünde uyarı vermektedir. Bu sorunu Yeminli Mali Müşavirler KDV iade raporlarında, kendileri mahsup yapacak mükellefler ise verecekleri dilekçelerinde açıklayarak aşabilmektedirler.
 

Benzer konular

Üst