fonradar

İnternet Gelirine Geçmişe Dönük Vergi Araştırması

Merhaba herkese. Ben 20 yaşındayım , internet üzerinden 15 yaşından beri kazanç elde ediyorum. 15 yaşından 18 yaşıma kadar ufak ufak al sat yaparak harçlığımı okul paramı çıkardım. 18 yaşında kazanmaya başlayınca şirket açtım. Şirketi açtıktan 10 ay sonra geçmişe dönük vergi cezası için beni çağırdılar. Gittim ifademi verdim herşeyi anlattım.

Al sat yapıyordum 100 TL'ye alıp 120 'ye satıyordum , kimseden ne fatura aldım ne fatura verdim. Aylık sabit kazanç elde etmeye başlayınca direk şirket açtım kendi isteğimle.

Topladığıma göre bankama 3 senede 200K giriş olmuş 100K civarı para gönderimi olmuş.

Ek olarak banka hesabı 1 sene annemin üzerineydi. Diğer 2 sene bana aitti banka hesabı.

1 Senedir ses soluk yok , ne çıkar sizce ? İnternette okuduğuma göre çok çok fazla borç çıkacak gibi. 1 Senedir gözüme adam akıllı uyku girmiyor, gelen paranın hepsini eğitim masraflarıma vs karşıladım.

Nasıl bir sonuç çıkar sizce?

Teşekkürler , saygılar.

Sizi bilgi için çağırdıktan sonra üzerinden 1 sene geçtiğine göre herhangi bir ceza uygulaması olmamıştır büyük ihtimal. 30.01.2019daki düzenlemeye göre de internet üzerinden satışlarda yıllık asgari ücretin brüt tutarının 12 katına kadar olan satışlar esnaf muaflığı kapsamında sayılıyor. Sizin 3 yıllık karınız 100K ise (ki bir kısmı annenizin banka hesabı üzerindense o kısım da onun kazancı gibi görülecektir) hemen hemen bu tutara yakın bir rakama gelebilir. Sizin de kendiliğinizden mükellfiyet açtırmış olmanız, bilgi verme konusundaki iyi niyetiniz dikkate alınarak ceza'ya gerek görmemişlerdir.

Her türlü kazancın vergisi vardır. Kazanç sürekli hale geliyorsa mutlaka mükellefiyet açılmalı. Çok büyük cezalar da olabilir.