fonradar

İnternet Reklam Geliri

Merhabalar öncelikle aranıza yeni katıldım herkese iyi forumlar diliyorum, şahsi olarak bir fikre ihtiyacım var uzman kişilerin yer aldığı bu platformda sizlerden ricam yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şöyle ki yurt dışı menşeyi olan iki adet internet sitem var ve bunlardan reklam geliri elde ediyorum gelirler değişiyor sorum şu ki bu ücretler PayPal firmasına yatıyor oradan da kişisel hesabıma EFT olarak aktartıyorum bu kazandığım reklam geliri için devlete bir vergi ödemem gerekiyormu sonuç olarak ben bu hizmeti tamamen yurt dışı üzerinden yapıyorum ama şahsi banka hesabıma ücretler geliyor. Eğer vergiye tabi olmam gerekir bu ücretlere vergi ödemem gerekirse ne yapmalıyım aylık gelen para akdar %18 faturamı kesmem gerekir keseceksem kime kesebilirim Paypal firması sadece aracı ödeme firması asıl firmalar Estonya ve Israil'de bu hizmeti yapabilmem içinde belli başlı giderlerim var yabanı kurumlardan aldığım sunucu lisans vs. bunlar giderler arasına girilip masraf şeklinde KDV den düşülüyormu yurtdışına yaptığım ödemeler banka dekontu ile yani uzman arkadaşlarım sorum şöyle ki vergi mükellefi olmalı mıyım bu aldığım ücret için vergi ödeyerek yoksa olmamalıyım herhangi bir sakıncası olmaz mı teşekkürler herkese tekrardan selamlar.

Öncelikle vergi mükellefi olmalısınız. Sizin durumunuz Serbest meslek erbabı tanımına uygun. Gelir vergisi vereceksiniz. Yaptığınız belgeli giderleri işle ilgili olmak kaydıyla düşebilirsiniz.
KDV ile ilişkiniz yok.

Öncelikle vergi mükellefi olmalısınız. Sizin durumunuz Serbest meslek erbabı tanımına uygun. Gelir vergisi vereceksiniz. Yaptığınız belgeli giderleri işle ilgili olmak kaydıyla düşebilirsiniz.
KDV ile ilişkiniz yok.

Merhabalar, yanıtınız için teşekkür ederim. Fakat beni yeni mükellef yapan muhasebeci aylık fatura kesmem gerektiğini söylüyor tam olarak işin aslı nedir acaba tamamen serbest meslek bende araştırdım biraz çünkü ürün satışım yok sadece gelirim var ücret olarak ve bunu nasıl yıl sonu gelir vergisi olarak hesaplatıyorum yani kayıtları nasıl tutmam gerekiyor gelen paranın ve çıkacak gelir vergisi hesaplamanın. Yaptığım giderler ise hep yurt dışı ödemeler bunlar gider olarak sayılırmı kredi kartım ile ödüyorum sürekli. Ek olarak son bir şey daha evimi gösterdim iş yeri olarak, kapıcı aidatı, elektrik, su, internet, doğalgaz, elektronik ürünler faturalarını gider olarak gösterebilirmiyim internet siteme yaptığım giderler haricinde.