fonradar

İnternet Sitesinden Satın Alımlar

Merhaba,

textbooks.com adlı siteden şirket içinde kullanılmak üzere mühendislik kitapları satın alınmıştır.
paypal yöntemi ile ödeme gerçekleştirilmiştir.

kitaplar adresimize eksiksiz olarak +kargo ücreti de dahi edilerek teslim edilmiştir.

a) bu durumda kdv ve stopaj hesaplanacak mıdır ?

b) şirket personeli katıldığı yurt dışı fuarda gördüğü kitabı işyerinde kaynak kitap olarak kullanmak üzere 150 dolar bedelle satın almıştır. kdv ve stopaj hesaplanması gerekir mi ? iş avansı olarak harcama göstererek yurt dışı harcama adı altında giderleştirebilirmiyiz ?

Saygılarımla,

a sorunuza cevap ödediğiniz tutar 150 euro'yu geçmiyor ise hesaplama yapmanıza gerek yok.
b sorunuza cevap hesaplama yapmanıza gerek yok satın alınan belge ile gider belgesi oluşturarak giderleştirebilirsiniz.

fakat a ve b sorularınızdaki kitapların kullanımında telif hakkı ödemesi gibi bir kapsam girecek ise yapmanız gereken muhasebe kaydı farklı bir boyut kazanacaktır.

İyi Günler.

sayın demiral,

a şıkkında, 150 euro sınırı ile ilgili bir tebliğ mevcutmu ? tutar 500 dolar civarında ve şirket kutuphanesinde kullanılıyor basvuru kitabi olarak.

b şıkkında ise personelin gideri yapıyor fakat şirkette kullanilmak uzere yapiyor 150 dolar degil 300 dolar da olabilir yurt dışı fuarda mimari yapılar hakkında bir kitap gormus almış bu kitabi yurt icinde almis olsa perakende satış fişi ile gider yazacaktık kdv si vs. dusulecekti, diger durumda boyle evrak yok elimizde daha dogrusu bir makbuz verilmis bu kadar odeme alindi diye.

kitaplari satmak, çoğaltmak gibi bir amacimiz yok, sirket personeli referans kitap olarak kullanacak, egitim amacli da olabilir.

-aksi takdirde mutlaka stopaj uygulamak lazim kdv acisindan da sorumlu sifati dogacaktir diye dusunuyorum.

sayın makuli,

a sorunuza ek cevap olarak gib kredi kartı kullanılarak elektronik ticaretin vergilendirilmesi için çalışma yapıyor.Gümrük mevzuatı hükümlerine göre muafiyet hükümlerini ihlal edenler tespit edilerek işlem yapılacak.

b sorunuza ek cevap elinizdeki belge ile KKEG olarak işleme alabilirsiniz.

İyi Günler.

Sayın Demiral,

a- internet üzerinden satın alımlarda teslim bir anlamda Türkiye'de gerçekleştiği için sorumlu sıfatı ile kdv doğması söz konusu olabileceğini düşünüyorum.Velhasıl bu kitaplar yurt içinde satın alım yapılmış olsa idi KDVKya tabi olacakları mutlakdır.Rekabeti önleme antlaşmaları gereği, iç pazarın gözetilmesi açısından bu ürünlerin satın alımında sorumlu sıfatı ile kdv2 munzam bir ödeme haline geliyor diye düşünüyorum.

b- KKEG son çare olarak bakıyorum elimizde bir adet makbuz var, 500 euro da olsa 1000 euro da bu harcama giderleştirilmesi gerekir diye düşünüyorum.