fonradar

İnternet Üzerinden Danışmanlık- Destek

sevgili üstadlarım
küçük bir yerde ikamet ediyorum ve danışabilecek pek kimse yok lütfen bana bu konuda yardımcı olunuz
şöyle bir soru sormak istiyorum eğer ilgilenirseniz sevinirim

ben uzman olduğum bir konuda internet üzerinden danışmanlık yapmak kişilere destek vermek istiyorum fakat bu işi senenin her ayı değil senede iki defa yapacağım. Örneğin kasım ayında 20 kişiye destek verip 2000 tl elde etsem daha sonra haziran ayında 30 kişiye danışmanlık yapıp 3000 tl kazansam gibi...

Şimdi ben bu durumda gelir vergisi vermek zorunda mıyım ? Bu kazanç arızi olur mu ?

Bu işi emekli bir yakınım üzerinden yapacağım ve o da halihazırda bir işte çalıştığı için eğer şahıs işletmesi kurup vergi vermeye başlarsak her ay onun maaşından kesinti olacakmış bu durumda ben fazla birşey kazanmadığım halde (senede sadece iki defa kazanç olacak) her ay muhasebeci+maaş kesintisi olarak 300-400 tl vermek durumunda kalacağım.

Açıkçası ne yapacağımı bilemiyorum bu işlerin bir kolaylığı yok mudur ? Nasıl hareket edebiliriz bir yol gösterebilir misiniz ?

İlgilenecek kişilere şimdiden teşekkür ediyorum
Saygılarımla

gelir vergisine tabii olursunuz..arızı kazanç olmaz..emekli çalışan işine devam ederse maaşından kesinti olmaz..

gelir vergisine tabii olursunuz..arızı kazanç olmaz..emekli çalışan işine devam ederse maaşından kesinti olmaz..

ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim

emekli çalışan halen sigortalı olarak bir yerde çalışıyor yani kendisi işçi emeklisiydi ve emekli olduktan sonra başka bir iş yerinde çalışıyor sigortası da yatırılıyor
bu durumda yine de kesinti olmaz mı bize yanlış bilgi mi verilmiş bunu biraz daha açabilir misiniz

ALLAH razı olsun

Kusura bakmazsanız son bir şey daha sormak isterim
Biz bu işi gerçek bir vergi mükellefi aracılığıyla yapabilir miyiz ? Örneğin web bilişim sektöründe olan tanıdık bir işletme bulsak onun aracılığı ile onun üzerinden bu iş yapılabilir mi ? Yasal mıdır ?

ALLAH razı olsun

Kusura bakmazsanız son bir şey daha sormak isterim
Biz bu işi gerçek bir vergi mükellefi aracılığıyla yapabilir miyiz ? Örneğin web bilişim sektöründe olan tanıdık bir işletme bulsak onun aracılığı ile onun üzerinden bu iş yapılabilir mi ? Yasal mıdır ?

Gerçek bir vergi mükellefi aracılığıyla yaparsanız her işlem onun adına olur, dışardan bakınca danışmanlığı yapan da faturayı kesen de o olur. Siz bu dönemler itibariyle geçici süreli iş sözleşmesiyle bu firmaya sigorta kaydınızı yaptırır ve bu yükümlülükleri yerine getirirseniz, sizin için de sorun olmaz.

Emekli çalışan şu an sigortalı olarak çalıştığı ve adına sigorta primi ödendiği için (Sosyal Destek Primi) maaşından kesinti olmaz, ancak çalışmıyor olsa ve adına bu şartlarda işyeri kurulsaydı o zaman maaşından kesinti olurdu.

Saygılar,
Kevork

Ben bu konuda Sayın Kevork beye katılmıyorum.Katılmadığım konu , işlemler bu kişi adına yapıldı ileride para yönünden anlaşmazlık,vergi,s.s.k açısından problem çıktığı zaman ne olacak ? Örneğin işi yapan kişi kdv,stopaj veya s.s.k primini ödemez ise ne olacak ? Dolayısıyla Kevork beyin burda cümlenin sonundaki-sizin için de sorun olmaz.- cümlesi hatalıdır

Saygılarımla

Ferhat bey,

Hukuki anlaşmazlık değildi konu sistemin işlemesi idi, düşündüğü yolda yapması gerekenleri açıkladım. Sizin söylediğiniz ticari / ilişkisel anlaşmazlık ki bunun olup olmayacağını hiç bir zaman bilemeyiz, bu yönteme başvurup birilerine güvenerek yada birilerinin sırtından böyle bir işe kalkışan doğal olarak da bu tür riskleri de göze alacaktır. Bu yüzden benim cümlemde hata olduğunu söyleyemeyiz.

Saygılar,
Kevork

Sayın Kevork bey

Hukuki anlaşmazlık değildi konu sistemin işlemesi idi, yanlız sistemin işleyişi bu değil.Sistemin işleyişi kendi hesabına ve namına'dır.Ben hatalısın derken.Yarın bir anlaşmazlık olduğunda sizin dedğinizi yaptım böyle oldularla karşılaşmamak içindi.Ayrıca bu yönteme başvurup birilerine güvenerek yada birilerinin sırtından böyle bir işe kalkışan doğal olarak da bu tür riskleri de göze alacaktır. Tabi ki bu riskleri alacaktır.Ama siz kılavuz olmayın.Çünkü ileride yaşanacak sıkıntılarda muhasebecilere danıştım böyle oldu.denir.Kimse benimde bu işte hatam var demez.

Saygılarımla
ferhat

Ferhat Bey,

Haklısınız, ancak açıklamamda bir cümle daha var, "düşündüğü yolda yapması gerekenleri açıkladım" . Mükellefiyet tesis etmesi gerektiği zaten açık.

Saygılar,
Kevork