fonradar

İnternet Üzerinden Elde Edilen Gelirlerde İstisna Eşiği

Selamlar,

Bir dost meclisinde konu vergilere geldi ve bir arkadaş şöyle bir söylemde bulundu: "İnternet üzerinden düşük miktarlar kazanırsan, bunun için vergi vermene gerek yok."
Benim bildiğime göre büyük-küçük her türlü kazancın vergilendirilmesi esastı. Lakin internet üzerinden, freelancer yani serbest meslek erbabı olarak elde edilen gelirlerin vergilendirilmesinde bir istisna eşiği mi var? Misal bir kişi 2000TL kazandığında onun vergi takibinde onu görmezden mi geliyorlar?
Yasalarda böyle bir istisna eşiği yok diye biliyorum. Lakin bir de sizlere sorup emin olmak istedim, yanıtlarsanız ne mutlu.

Teşekkürler.

Merhaba;

İnternet üzerinden yapılan satışlarda ki istisna,iş yeri açmaksızın evde herhangi bir makine,alet...kullanmadan yapılan üretimler için geçerli.Bu şekilde çalışanlar esnaf muaflığından faydalanabiliyor.
Yukarda ki gibi olmamakla birlikte bazı freelancer hizmetlerinde de istisna söz konusu.Freelancer faaliyeti devamlı bir şekilde yapılıyorsa gelir serbest meslek kazancı olur ve vergiye tabidir.Hizmet tek seferlik sunulduysa bu kazanç arızi kazanç olarak değerlendirilir.Arızi kazançlarda 2021 istisna tutarı 43.000 TL.2021'de tek seferlik 43.000 TL'nin altında hizmet verildiyse bu gelir vergiden istisnadır.