fonradar

İnternet Üzerinden Kitap Satmak İstiyorum.Bunun İçin Vergi Ödemek Zorunda mıyım?

internet üzerinden kendi yazmış oldugum kitapları satmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor? bir internet sitesinde yayınevinden stopaj kesintisi yaparak olabilecegini okudum bu nedemek biraz ayrıntı verebilirmisiniz? esnaf muafiyeti kavramına nasıl girebilirim. yardımcı olursanız sevinirim.
hasan yazıcı

Ynt: internet üzerinden kitap satmak istiyorum bunun için vergi ödemek zorundamiyim?

1- Öncelikle Bağlı bulunduğunuz ilin Kültür ve Turizm müdürlüğüne müracaat ederek yazdığınız kitabın 5846 sayılı yasa kapsamında Fikir ve sanat eseri sayılıp sayılmadığı hakkında belge alınız.

2- Yaptığınız iş süreklilik arzetmiyor ise (bir yıl içinde birden fazla kitap yazarak satmıyorsanız. Kitaplar diyorsunuz aynı yıl içinde yazmış iseniz vergi mükellefi olmanız gerekir.) ve Fikir ve sanat eseri sayılıyorsa internet üzerinden nihai tüketicilere yapmış olduğunuz kitap satışları vergiden istisnadır. Bunun karşılığında herhangi bir belge düzenlemeniz ve stopaj ödemenizde gerekmez. Ancak bu eserin bir yayınevine veya vergi mükellefiyeti bulunan kişi ve kurumlara satışı veya devri halinde gider pusulası düzenlenerek vergi tevkifatı (Stopaj) yapılarak ödenmesi gerekir.

Ynt: internet üzerinden kitap satmak istiyorum bunun için vergi ödemek zorundamiyim?

pardon tek bir kitabın satışından bahsediyorum. kitabı ben basmıyorum anlaşmalı oldugum başka bir yayınevi basıyor ben yayınevinden alıp internet uzerinden satmayı planlıyorum yazdıklarınız aynen geçerlimi?
teşekkürler