fonradar

İnternet Üzerinden Satış ve Esnaf Muaflığı

İyi günler,
İnternet üzerinden aracılı satış ile ilgili birkaç sorum var. İlk olarak muhasebeci olmadığımı belirteyim. Açıklamalarınız çok teknik olursa anlayamayabilirim.

1) Ben bir web sitesi kurmak istiyorum. Bu web sitesine evlerinde veya atölyelerinde el emeği ile üretim yapan kişiler üye olacaklar. Bu kişilerin çoğunluğu esnaf muaflığı kapsamına giriyor olacak. Bu kişiler ürünlerini bu sitede yayınlayacaklar. Alıcılar bu kişiler ile sitede bulunan araçlar yoluyla veya satıcılara e-posta göndererek iletişime geçip ürünleri satın alacaklar. Ücreti havale ile satıcının hesabına gönderecekler. Satıcı da ürünü kargoyla alıcıya gönderecek. Benim şirketim ise satıcılardan listeleme ve komisyon ücreti talep edecek. Bu durumda bu satıcıların esnaf muaflığı durumunda bir değişiklik olur mu?

2) Aynı sistemde, ücretlerin sanal pos üzerinden benim şirketime gönderilmesi, ürün teslimatı sonunda da benim bu ücreti komisyonu keserek satıcıya göndermem durumunda bir değişiklik olur mu?

3) Ücretlerin sanal pos üzerinden ödenmesi halinde, benim şirketimin bir gider pusulası kesmesi gerekli mi? (sadece aracılık yapıyor olacağım, satıcıya maaş veya ücret ödemeyeceğim)

4) Ressam, heykeltıraş gibi sanatçılar için de esnaf muaflığı geçerli mi?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler..)

Ynt: internet üzerinden satış ve esnaf muaflığı

29 seri nolu gelir vergisi genel tebliğinde esnaf muaflığı ve şartları açıklanmıştır. Satıcı kişilerin bu muaflığa girip girmediği detaylı şekilde incelenmelidir.
İnternet üzerindeki işlemlerde ve esnaf muaflığı işlemleride ayrı ayrı ve epeyce teferruatlı mevzuatlar olduğu için, bir Mali Müşavire danışmanızı öneririm.
Zira burda söyleyeceğimiz herşey konuyu detaylı bilmememizden ötürü afki kalır ve yanlış yönlendirme olur.