fonradar

İnternette Yorum Yazarken Dikkat

İnternette yorum yazarken dikkat

İnternet sitelerindeki forum köşelerine yorum yazarken dikkatli olun... SPK, bir ilki gerçekleştirdi ve bir internet sitesinin forum köşesine yazı yazan birine para cezası kesti.

SPK, bir internet sitesinin "Forum" bölümüne Frigo-Pak hisseleriyle ilgili "gerçeğe aykırı" yorumlarda bulunan Volkan Güngör'ü 10 bin 980 YTL para cezasına çarptırdı

Bir internet sitesinin Forum kısmına Frigo-Pak Gıda hisseleriyle ilgili olarak "gerçeğe aykırı" yorum ve tavsiyeler yazan Volkan Güngör 10 bin 980 YTL para cezasına çarptırdı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Volkan Göngör adlı vatandaşın hisse senetleri İMKB'de işlem gören Frigo-Pak Gıda A.Ş.'yle ilgili olarak www.hisse.net adresli internet sitesinin forum kısmına "voltran532" kullanıcı adıyla "yönlendirici nitelikte, gerçeğe aykırı, objektif olmayan, subjektif içerikli yorum ve tavsiyelerde bulunduğunu" belirledi. Kurul bu nedenle Volkan Güngör'e 10 bin 980 YTL para cezası verilmesini kararlaştırdı. SPK daha önce "izinsiz olarak yatırım danışmanlığı faaliyeti verdiğini" tespit ettiği internet sitelerinin sahiplerine ceza uygulamıştı. Ancak ilk kez sitenin forum kısmına görüşlerini yazan bir kullanıcı para cezası aldı.

'EL SÖZÜ İLE YATIRIM YAPILMAZ'

Bu arada Göngör'ün Forum kısmına yazı yazarak para cezası aldığı internet sitesinin üyelik kısmında, "Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla değerlendirin. Hiç kimse size para kazandırmak heveslisi değildir. Adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almanın sonu hüsran olabilir" uyarısı bulunuyor.

Kaynak: Medya Yenigün

Sayın Karmati,

Bu sadece internet sitesinde yorumla olmamıştır.İsteyen istedi adı veya nicki alabilir
Böyle olunca sırf ad ve soyada ceza gelmez.Eğer ceza alması gerekirse bu adın o şahsa ait olup olmadığı araştırılır veIP numaraları yazılan yer internet cafe ise girenlerin nüfüs kağıdını alınmış mı vs araştırılıp ceza kesilir Değilse böyle bo yere ceza kesilmesine manık almaz Herkes gıcık olduğu birinin ya da mezarlıktaki ölü taşı adına yazsın olcak iş mi bu
Gerekli inceleme mutlaka yapılmış hakaret unsuru vs. kanunda suç sayılan IP numarası ile tespit edilerek ceza verilir.
Patagonya mı burası?Mantıklı geliyor mu? nerde kanun hukuk?

Sayın Sinangil....Valla elçiye zeval olmaz....Ben okuduğumu aynen aktardım.Bana da mantıklı gelmiyor.Ama ortada vuku bulmuş gerçek bir olay var.Ben de okudum ve aktardım.Bu kadar yani