fonradar

İpotek gösterilen dairenin satılması halinde muhasebe kaydı

Aylin31

Katkı Sunan Üye
Mrhaba Arkadaslar
Mükellef şirket bankadan kredi cekmek için ortaklardan birinin oturduğu daireyi ipotek verdi ve kredi çekildi. Kredi borcu ödenmeyince banka daireyi satışa cıkardı.Dairesi satışa çıkan ortak dairesininin ipotek bedelini baskaının adına yatırtırarak dairesini geri aldı.İpotek bedeli kredi şirket adına kullanıldı diye şirket adına yattı gozüküyor hesaplarda Extre açıklamasında da yatıran bankanın avukatı gozukuyor Sormak istediğim Banka extresine bakıldığında Şirketin borcu azalmş düşmüş fakat yatıran bankanın avukatı gozukuyor Yani şirket normalde herhangi bir para yatırmıs değil bankadaki borcuna karşılık ben bunu muhasebe kaydını nasıl yapmalıyım

Ynt: İpotek gösterilen dairenin satılması halinde muhasebe kaydı

güzel soru..

ilk kayıtta ( ipotek değeri ) 331 ile 126 hesabı çalıştırırdım.ikinci kayıtta ikinci kayıtta 126 ile 300 hesabı çalıştırıdım..

anvak üsdatlardan kayıt bekliyorum..

Daire ort. ait olduğuna göre yatan parada o ortağın şirketten alacağıdır. Kısaca ödeme öncesi bankaya olan borcun o kısmı şimdi ort. borç durumundadır.

Ama hrhangi bir ortak ödemiş değil tamamen daire baskasının adına gecti ve zaten o daire sahibi ortak şirketten ayrıldı.Banka Extresine bakıyorsunuz şirketin borcu düşmüş Bankanın avukatı satışa cıkan daireye yatan parayı bizim şirket hesabına yatırmıs daire üzerindeki ipotegi çözmek için ama şirketten ödeme yapan ortak değil Bankanın avukatı yapmıs gozukuyor Nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum

Fikri olan baska arkadaslar yokmu

sn.aylin31
neden uzatmak istersiniz konuyu ?

sn.aylin31,
önünüze bir kağıt kalem alıp yazmaya başlayın.
1- Krediyi kullanan kim ? Şirket
2- Evi ipotek edilen kim ? Ortak
3- Şİrketin borcu nasıl kapanmış? Ortağın evinin icra yoluyla satılmasıyla
4- Ortağın bir evi vardı şimdi yok.
Bu durumda şirketin borcunu kim ödemiş oluyor. Düşünmeye başlayın.

Yatıran şirketle alakalı kişi olmayınca biraz aklım karıstı Tşk Ederim Ark kolay gelsin