İptal Edilen Abonelik

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan 1907
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Yıllık Abonelik faturası kestim. Şöyle kayıt düştüm , firmadan bedeli tahsil ettim.
---------------------/-----------------------
120 hs 100,00
600 Hs 99,01 TL
391 Hs 0,99 TL
--------------------/--------------------------

6 ay sonra firma aboneliğinin iptalini istedi 6 aylık ücretini geri istedi.
Nasıl kayıt yapacağım ???

Ynt: İptal Edilen Abonelik

Merhaba,
il kayıt esnasında hatalı işlem yapmışsınız. Abonelik döneminin Temmuz ayında başladığını varsayarsak 6 aylık gelirin 600 hesaplarda (hatta daha detaya inersek "380-Gelecek Aylara Ait Gelirler" hesabında) izleyip kalan altı aylık abonelik bedelini ise "480-Gelecek Yıllara Ait Gelirler" hesabına kaydetmeli ve ilgili dönemlerde Gelir Tablosu hesaplarına virman etmeliydiniz. Siz henüz gerçekleştirmediğiniz ve maliyetlerinin oluşmadığı bir mal yada hizmet bedelini doğrudan gelir tablosuna almışsınız.

Şu anda ödediğiniz (veya ödeyeceğiniz) abonelik iade bedelini gider hesaplarına almak dışında yapabileceğiniz bir işlem göremiyorum. Tabi 2008 yılı hesaplarını düzeltme şansınız yoksa.

Uyarınız için tşk ler
karşı taraf şahıs olduğu için iade faturası kesmiyor
kayıt nasıl yapacağım ? (iptal aboneliğe ait )

610
191
120 şeklindemi ?

Merhaba,
Gider Pusulasıyla yapabilirsiniz. Ama yıl geçmiş olduğu için 610 hesap kullanılmaz. Doğrudan 7 grubu hesaplara gider olarak yazın.

7xx 100
191 18
3xx 118

120 hesap bakiyesi bulunmadığı için sizin açınızdan bir borç olacağı için 3 grubu hesapları kullanmalısınız.

Çok teşekkür ederim

Peki 2009 yılı içerisinde olursa bu işlem 610 kullanacağım değilmi ?

1907 ' Alıntı:
Çok teşekkür ederim

Peki 2009 yılı içerisinde olursa bu işlem 610 kullanacağım değilmi ?

Eğer sizin kestiğiniz fatura 2009 yılında Gelir Tablosuna yansımış olsaydı 610 hesap kullanılacak ve bu şekilde dönemdeki net satış rakamına ulaşılacaktı.