fonradar

İptal Satışa Konu PSF Aslı Olmayınca

NUR ARSLAN

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Bir mükellefim, 3 adet perakende satış fişini yanlış kestiğini sonradan farketmiş. PSF asıllarını müşteriye verdikten sonra....Hem birim miktarda hem ödeme şeklinde yanlışlık var.
Prensip olarak, Kredili Satışlarını PSF değil de Fatura ile belgelendirir.

Gerçekleşen ve Olması Gereken Satış İşlemi;

Kod:
Tarih	Saat	Satışa Konu	Birim	B.Fiyatı	Tutarı	KDV
12.07.2005	15:41	14 Mamul	4,54	11,00    	49,94    	0,00    
		14 Mamul			14,06    	0,00    
		Toplam			64,00    	0,00    

12.07.2005	15:42	14 Mamul	6,64	11,00    	73,04    	0,00    
		14 Mamul			23,10    	0,00    
		İşçilik			11,20    	1,71    
		Toplam			107,34    	

12.07.2005	15:43	14 Mamul	4,54	11,00    	49,94    	0,00    
		İşçilik			11,00    	1,68    
		Toplam			60,94

Birim Miktarı yazarken araya virgül konmaması nedeniyle oluşan yanlış SATIŞ;

Kod:
Tarih	Saat	Satışa Konu	Birim	B.Fiyatı	Tutarı	KDV
12.07.2005	15:41	14 Mamul	454	11,00    	4.994,00    	0,00    
		14 Mamul			14,06    	0,00    
		Toplam			5.008,06    	0,00    

12.07.2005	15:42	14 Mamul	454	11,00    	4.994,00    	0,00    
		14 Mamul			23,10    	0,00    
		İşçilik			11,20    	1,71    
		Toplam			5.028,30    	

12.07.2005	15:43	14 Mamul	454	11,00    	4.994,00    	0,00    
		İşçilik			11,00    	1,68    
		Toplam			5.005,00

şeklinde birim miktarı yazarken virgül girmediği için Perakende Satış Fişini yanlış kesmiş, ve yanlışlıkla Kredili satış olarak tuşlamıştır. Gelen Banka POS extresinde ilgili satış gözükmüyor.

Ancak bu satışın İPTAL SATIŞ olması için yanlış kesilen PSF lerinin ASLI bana gelmedi. Müşteriye verilmiş, atılmış herneyse....

PSF aslı olmadığından, VD bir inceleme olduğunda durumu satış gibi değerlendirecektir. Diğer yandan fişler biryerlerde vergiden düşülebilir, vergi iadesine konu olabilir.

Mükellefin durumunu da göz önüne alarak, nasıl işlem yapmalıyız?

İyi çalışmalar,

T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
İstanbul Defterdarlığı
Usul Gelir Müdürlüğü

TARİH
:
28.01.2003
SAYI
:
B.07.4.DEF.0.34.18/VUK-353 / 8549
KONU
:
Ö.K.C Fişinde bedelin fazla yazılması halinde yapılacak işlem Hk.

...
İLGİ : Tarihsiz dilekçeniz.

İlgi dilekçenizde, sehven 750.000.000.-TL bir adet ödeme kaydedici cihaz fişi düzenlenmesi halinde ne gibi yol izlenmesi gerektiği hakkında bilgi istenildiği anlaşılmıştır.

Bilindiği gibi 3100 sayılı kanunla ilgili olarak yayımlanan 9 Seri No'lu Genel Tebliğin ödeme kaydedici cihaz kullanımında meydana gelen hataların düzeltilmesi başlıklı bölümünde

"ödeme kaydedici cihazların hasılat fişlerindeki toplamları kaydetmek ve saklamaya tahsis edilmiş mali hafızalarına kaydedilen bilgilerin silinemez ve değiştirilemez özellikte olması sebebiyle, cihazların kullanılmaları sırasında meydana gelen hatalar için cihazların hafızalarına müdahalede bulunulmayacaktır.

Yeterli veri ve maddi olaylarla da ispatlanmak kaydıyla, ödeme kaydedici cihazları kullanılmak suretiyle yapılan bir yanlışlığın düzeltilmesi ile ilgili olarak, tashihi gereken satış fişinin aslı (müşteriye verilecek olan) iptal ve istendiğinde ibraz edilmek üzere, işletmede kalan kayıt rulosundaki örneğinin üzerine iliştirilerek muhafaza edilecek, hatalı satış fişini takip eden ilk satış fişi gerçek bedel yazılmak suretiyle müşteriye verilecek, kanuni defterlere de gerçek satış hasılatı yazılacaktır."

denilmiştir.

Bu açıklamalara göre, söz konusu ödeme kaydedici cihaz fiş aslının muhafaza edilmemiş olması halinde 750.000.000.-TL'lık ödeme kaydedici cihaz fişinin kayıtlara intikal ettirilmesi gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim. T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
İstanbul Defterdarlığı
Usul Gelir Müdürlüğü

TARİH
:
03.02.2005
SAYI
:
B.07.4.DEF.0.34.20./ÖKC-3762
KONU
:
Ödeme kaydedici cihaz fişinin hatalı düzenlenmesi durumunda yapılacak işlem Hk.

...
İLGİ: ... tarihli dilekçeniz.

Dilekçenizden; 01.01.2005 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Yeni Türk Lirası dolayısıyla işyerinde kullandığınız ödeme kaydedici cihazını değiştirdiğiniz 06.01.2005 tarihinde ise iki adet ÖKC fişinin yanlışlıkla eski rakamlar üzerinden (TL olarak) düzenlenerek müşteriye verildiği belirtilerek yapılacak işlemler hakkında Defterdarlığımızdan görüş sorulduğu anlaşılmıştır.

Bilindiği üzere;

"3100 sayılı Kanunla ilgili olarak yayımlanan 9 Seri No.lu Genel Tebliğin ödeme kaydedici cihaz kullanımında meydana gelen hataların düzeltilmesi başlıklı bölümünde ödeme kaydedici cihazların hasılat fişlerindeki toplamları kayıt etmek ve saklamaya tahsis edilmiş mali hafızalarına kayıt edilen bilgilerin silinemez ve değiştirilemez özellikte olması sebebi ile cihazların kullanılmaları sırasında meydana gelen hatalar için cihazların hafızalarına müdahalede bulunulmayacaktır.

Yeterli veri ve maddi olaylarla da ispatlanmak kaydıyla ödeme kaydedici cihazlar kullanılmak suretiyle yapılan bir yanlışlığın düzeltilmesi ile ilgili olarak, tashihi gereken satış fişinin aslı (müşteriye verilecek olan) iptal ve istendiğinde ibraz edilmek üzere işletmede kalan kayıt rulosundaki örneğinin üzerine iliştirilerek muhafaza edilecek hatalı satış fişini takip eden ilk satış fişi gerçek bedel yazılmak suretiyle müşteriye verilecek, kanuni defterlere de gerçek satış hasılatı yazılacaktır."

denilmiştir.

Bu açıklamalara göre; ödeme kaydedici cihaz fişinin hatalı kesilmesi ve söz konusu ÖKC fişlerinin asıllarının müşteriden temin edilememesi nedeniyle, hatalı kesilen fişlerin kayıtlarınıza intikal ettirilmesi gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim. ***Ben olsam işlemem*****

CANBOLAT' Alıntı:
..............
Bu açıklamalara göre, söz konusu ödeme kaydedici cihaz fiş aslının muhafaza edilmemiş olması halinde 750.000.000.-TL'lık ödeme kaydedici cihaz fişinin kayıtlara intikal ettirilmesi gerekmektedir.
...........

selamlar

sayın canbolat.

aslı muhafaza edilemediği durumdaki yorumunuz mefhumu muhalifinden mi kaynaklanıyor , yoksa başka bir istinadınız var mı??

saygıyla..

Sayın Heerdeem;
Yapmış olduğunuz alıntı yukarıda geçen özelgenin devamı olup tarafımca yazılan bir şey değildir.İlgili deftardarlığın görüşüdür.

Ayrıca sakın yanlış anlamayın ben 30 yaşındayım yazmış olduğunuz cevap sanırım eski üstatlarımızın kullandığı kelimelerden oluşmakta olup yeni türkçe ile yazarsanız sanırım daha çok anlaşabiliriz.

selamlar

sayın canbolat.

özürlerimi sunuyorum. sizin yorumunuz olarak algıladım.

bu arada mefhum; kavram, anlayış, muhalif;tersi, karşıt anlamında kullanılmıştır.

yani muhafaza edeceksin ve işlemiyeceksin. kural. eee etmeszen işleyeceksin.

şimdi Ö.K.C. Kanunun şu maddesi veya 9 nolu tebliğ gibi ezberden ziyade
ben lafzı ruhuyla yaklaşınca bende işlemezdim. (bu size ait değil mi. baştan anlaşalım :D )

zaten mükellefin aşağı yukarı ortalama bir cirosu var. şimdi sen 75 ytl'yi 750 ytl olarak işlersen bu bariz sırıtır.

muktezada o vatandaşı bağlar.

bu durumlar da işte mesleğimizin cilvesi.

saygıyla

Sayın NUR ARSLAN,
Bu durumu öncelikle, ilerde ortaya çıkabilecek olumsuzluklara karşı, vergi dairesine bir dilekçe ile bildiriniz.
Her ne kadar PSF üzerinde yazan rakam yanlış olsa da bence aslına uygun, fiili satış rakamlarıyla kayıtlara geçiriniz.
Veya vergi dairesine ayrı bir müracaatla kaydı ne şekilde yapmanız gerektiği konusunda bilgi alınız.
Kolay gelsin...... :D

Sayın Analiz,

Sayın Muhasebenin işaret ettiği konuda bahsi geçen 9 sıra numaralı tebliğdede açıklandığı üzere bu fişlerin asıllarını suretleri (rulo) üzerine iliştirip istenildiğinde ibraz edilmek üzere muhafaza ediniz.

Ayrıca Vergi Dairesine dilekçe ile bildirimde bulunmanız gerekmemektedir.Bence vermemeniz daha uygunudur.

Saklanması gereken asıllar elden çıkmışsa (atıf yapılan konuda verilen muktezanın aksine) gerçek durumu ispat edebilecekseniz hatalı fişleri kayda almamalı, eğer gerçek durumu ispat konusunda sorun yaşanacaksa en fazla fiş düzenleme üst sınırı olan 480 YTL kadarını tedbiren kayda alınmalıdır diye düşünüyorum.Bunun nedeni bu had üzerindeki meblağlarda düzenlenmiş fişlerin geçersiz olması/bu haddin üzerindeki tutarlarının alıcı açısındanda geçerli olmamasıdır.Ancak gerçek satış bedeli her halikarda kayda alınmalıdır.

Sayın Mustafa Kemal Ekici..... Yorumunuz için teşekkürler.....
Özellikle 480 YTL lik PSF düzenleme üst sınırını yorumunuzda belirtmeniz çok iyi oldu....Sağolun...

Saygılarımla,

NUR ARSLAN' Alıntı:
Sayın Analiz,

Sayın Muhasebenin işaret ettiği konuda bahsi geçen 9 sıra numaralı tebliğdede açıklandığı üzere bu fişlerin asıllarını suretleri (rulo) üzerine iliştirip istenildiğinde ibraz edilmek üzere muhafaza ediniz.

Ayrıca Vergi Dairesine dilekçe ile bildirimde bulunmanız gerekmemektedir.Bence vermemeniz daha uygunudur.

Saklanması gereken asıllar elden çıkmışsa (atıf yapılan konuda verilen muktezanın aksine) gerçek durumu ispat edebilecekseniz hatalı fişleri kayda almamalı, eğer gerçek durumu ispat konusunda sorun yaşanacaksa en fazla fiş düzenleme üst sınırı olan 480 YTL kadarını tedbiren kayda alınmalıdır diye düşünüyorum.Bunun nedeni bu had üzerindeki meblağlarda düzenlenmiş fişlerin geçersiz olması/bu haddin üzerindeki tutarlarının alıcı açısındanda geçerli olmamasıdır.Ancak gerçek satış bedeli her halikarda kayda alınmalıdır.

Sayın Mustafa Kemal Ekici..... Yorumunuz için teşekkürler.....
Özellikle 480 YTL lik PSF düzenleme üst sınırını yorumunuzda belirtmeniz çok iyi oldu....Sağolun...

Saygılarımla,

Sayın Ekici,
Vergi Dairesi, konuya VUK 232.maddeye göre yaklaşıp; mükellefe, senin fatura kesmen gerekirdi ama PSF kesmişsin. diyebilir mi?
Benim ve müşterimin mağdur olmaması açısından;
.....eğer gerçek durumu ispat konusunda sorun yaşanacaksa en fazla fiş düzenleme üst sınırı olan 480 YTL kadarını tedbiren kayda alınmalıdır diye düşünüyorum.Bunun nedeni bu had üzerindeki meblağlarda düzenlenmiş fişlerin geçersiz olması/bu haddin üzerindeki tutarlarının alıcı açısındanda geçerli olmamasıdır.

Maliye kökenli olduğunuzu biliyorum, ama bazen VD lerinde farklı uygulamalarla karşılaştığımızı hatırlatarak -mümkünse- bu çok önemli konunun bizleri farklı sonuçlara da götürmemesi açısından, sizden "hadler üzerinde hazırlanan fişlerin geçrsizliği" ile ilgili bir yasal dayanak rica edeceğim...

Saygılarımı sunuyorum,

[/quote]

Sayın NUR ARSLAN,
Yine aynı şekilde yazdığım gibi bu durumu öncelikle, ilerde ortaya çıkabilecek olumsuzluklara karşı, vergi iadesi ve diğer benzeri işlemlerde vergi dairesine bir dilekçe ile bildiriniz.
Her ne kadar PSF üzerinde yazan rakam yanlış olsa da bence aslına uygun, fiili satış rakamlarıyla kayıtlara geçiriniz.

Resmi Gazete Tarihi 10/01/1961
Resmi Gazete No 10703
Kanun No 213
VERGİ USUL KANUNU (V. U. K.)
GİRİŞ
Vergi Kanunlarının Uygulanması ve İspat
Madde 3 - (2365 sayılı Kanunun 1'inci maddesiyle değişen madde) A) Vergi kanunlarının uygulanması: Bu kanunda kullanılan "Vergi Kanunu" tabiri işbu kanun ile bu kanun hükümlerine tabi vergi, resim ve harç kanunlarını ifade eder.
Vergi kanunları lafzı ve ruhu ile hüküm ifade eder. Lafzın açık olmadığı hallerde vergi kanunlarının hükümleri, konuluşundaki maksat, hükümlerin kanunun yapısındaki yeri ve diğer maddelerle olan bağlantısı gözönünde tutularak uygulanır.
B) İspat: Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır.

"hadler üzerinde hazırlanan fişlerin geçrsizliği" ise zaten kanunda açıkça belirtildiği üzere haddi geçen veya alıcının isteği üzerine fatura verilmesi gerekir. Kasıtlı olarak yanlış belge düzenlenir ve ortaya çıkarsa ona göre ceza ve yaptırımı olur. Ama sizin bu olayınızda gibi zaten 2005 yılı başından beri ÖKC ve PSF kullanımlarında sanırım buna benzer hatalar genellikle birçok mükellefte meydana gelmiştir. 2005 yılındaki YTL ve YKR'a geçişten dolayı V.U.K.'nun bu hükümlerine karşılık kasıt olmadan
yapılan hatalara iyimser bir yorum ve hüküm verileceğini sanırım.
İyi akşamlar. Kolay gelsin.... :D

Usulsüzlük Dereceleri ve Cezaları

Madde 352 - .............
I inci derece usulsüzlükler

7. (3239 sayılı Kanunun 25 inci maddesiyle değişen bent) Vergi beyannameleri, bildirimler, evrak ve vesikaların kanunen belli şekil ve muhteviyatı ve ekleri ile bunlarla ilgili olarak yapılan diğer düzenlemelere ilişkin hükümlere uyulmamış olması;

smmmkaraman' Alıntı:
........................

.....................................
Kasıtlı olarak yanlış belge düzenlenir ve ortaya çıkarsa ona göre ceza ve yaptırımı olur. Ama sizin bu olayınızda gibi zaten ...............................

selamlar

sayın karaman

hukukda ispat iddia makamına aittir. sizin de malumunuz olduğu üzere ve olayda da görüleceği gibi mükellef sehven fazla rakkam yazmış ya da virgülü koymamıştır.

dolayısıyla belirttiğiniz gibi olayın esas mahiyeti esastır.

kaldı ki siz yanlış olan rakamı olduğu gibi yazarsanız, vergi dairesi size "bak kardeşim sen yanlış belge düzenlemişin ama, bunu kabullenmişin ve onu da yazmışsın. al sana kasıtlı yanlış belge düzenlemekten ceza" demez mi?

daha güzeli yanlış anlamadıysam vergi dairesine yanlış kestiğimizin bilgisini vereceğiz.yanlış yaptık doğrusu bu diyeceğiz. ama kayıtlara yanlışı gireceğiz. adamlar dalgamı geçiyorsun dese :D

vergi dairesine haber verelim. güzel. bunu bir yerde dayanağını duymadım, olabilir ama doğrusunu kayda geçirirsek esas mahiyete daha yaklaşmış olacağını sanıyorum.

işin daha da güzel yanı (onu da söyleyelim) ortada yanlış rakamı işleyeceksin diyen muktezalar var :shock:

anlayan varsa beri gelsin

saygıyla

Sayın heerdeem,

.....aslına uygun, fiili satış rakamlarıyla kayıtlara geçiriniz. ifadesiyle zaten gerçek satış rakamını ve bu rakamı kayıtlara geçirmeyi kastettim.

Ben böyle bir yanlışlığın vergi dairesine bilgisini veririm. Yine belirttiğim gibi istemeden, yanlışlıkla, virgül hatasından meydana gelen bir yanlış belge düzenlemeyi o belge herhangi bir yerde kullanılıpta ortaya çıktığı zaman mı izah etmeye çalışacağım. Bunun bilgisini veririm, nasıl yorumlanırsa yorumlansın. Aslolan benim yaptığım yorumdur ve bunu ispatta bana aittir. Ayrıca ÖKC üzerinde virgül hatasından kaynaklanan bir olayı bildirdik. 9.500.000 TL, kesilmesi gerekirken 9.500.000.000 TL fiş kesilmiş. Müşteriye verilmiş ve müşteriye ulaşılması imkansız. Kim olduğu belli değil. 9.500.000 TL'lık fişi hemen kestik. Vergi dairesine durumu açıkça ve etraflıca izah eden bir dilekçe verdik. Ardında yoklama tutuldu. Yanlış kesilen fişin geçersizliği ve hemen ardından aynı saatte asıl olması gereken fiili satış rakamını içeren fişin kesildiği yoklamada belirtildi.

Ayrıca "...muktezada o vatandaşı bağlar." ifadenize bağlı kalarak ben olayımı kendi yorumuma ve anladığıma göre beyan eder, bilgisini verir ve kaydını yaparım. Zaten adı üstünde bu kanun Vergi Usül Kanunu, verginin usülü hakkında bir kanundur.

Kanun No 213
VERGİ USUL KANUNU (V. U. K.)
YEDİNCİ KISIM
Yoklama ve inceleme
BİRİNCİ BÖLÜM
Yoklama

Maksat ve Yetki
Madde 127 - (3239 sayılı Kanunun 12'nci maddesiyle değişen madde) Yoklamadan maksat, mükellefleri ve mükellefiyetle ilgili maddî olayları, kayıtları ve mevzuları araştırmak ve tespit etmektir. Yoklamaya yetkili memurlar, ayrıca vergi kanunlarının uygulanması ile ilgili olarak:..........

İyi günler....

Merhaba,

Sayın Karaman, önerileriniz için teşekkür ederim.

Kod:
Başlık Hatalı fişin yanlışlıkla müşteriye verilmesi ve bulunamaması halinde hatalı fişin düzeltmesinin nasıl yapılacağı hk.

Tarih 05/04/2005 Sayı B.07.0.GEL.0. 65/6508-106/15156 
T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelirler Genel Müdürlüğü

SAYI : B.07.0.GEL.0. 65/6508-106/15156
KONU: 

ZONGULDAK VALİLİĞİ
(Defterdarlık: Gelir Müdürlüğüne)

İLGİ: 26.02.2005 gün ve B.07.4.DEF.0.67.10/1-10/854 sayılı yazınız.

Yazınız ve eki incelendi. 
Bilindiği üzere, Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında 3100 sayılı Kanuna göre kullanılan ödeme kaydedici cihazların hasılat fişlerindeki toplamları kaydetmeye ve saklamaya tahsis edilmiş mali hafızalarına kaydedilen bilgilerin silinemez ve değiştirilemez özellikte olması sebebiyle hatalı düzenlenen fişlerle ilgili olarak cihazların hafızalarına herhangi bir müdahalede bulunulmayacaktır. 
Söz konusu işlemin düzeltilmesi için hatalı fişin aslı (müşteriye verilecek olan) iptal ve istendiğinde ibraz edilmek üzere işletmede kalan kayıt rulosundaki örneğinin üzerine iliştirilerek muhafaza edilecek, bunun yerine gerçek bedel yazılmak suretiyle düzenlenecek fiş müşteriye verilecek ve kanuni defterlere gerçek satış hasılatı yazılacaktır. 
Hatalı fişin yanlışlıkla müşteriye verilmesi ve bulunamaması halinde, yeterli veri ile ispatlanmak (hatalı fişin fatura düzenleme limitinin veya işletmenin günlük hasılatının üzerinde olması vb.) kaydıyla yapılan hata mükellef tarafından bir dilekçe ile ilgili vergi dairesine bildirilecek ve kayıtlara gerçek bedel yazılacaktır. Vergi daireleri gerek görmeleri halinde anılan mükellefler hakkında hasılat tespitine yönelik olarak yoklama veya incelemeler yaptırmak suretiyle bilginin doğruluğunu araştırabileceklerdir. 
Bilgi edinilmesini ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim. 

Adnan ERTÜRK
Bakan a.
Daire Başkanı

Konu soru başlığı altında, düşüncesini paylaşan, tüm değerli arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Değerli Meslektaşlarım,

Meslsk mensubunun bu tür forumlarda yazışmasının faydası bu.Tartışılan konu yasa koyucu tarafından yasalarla açık seçik düzenlenmesi ve idare tarafından tebliğlerle açıklanması zor bir durum.Suistimale açık.Ama yasal dayanak yukarıda aktarıldığı gibi VUK.nun 3.maddesi bu maddede "serbest delil sistemi" var.Yani her türlü delille gerçeğin ispat edilebileceği.Ve ispat yükü verilen örnekte mükellefe ait.Nedeni ise hatalı fiş kestim ve bu fişi elimden çıkardım diyen o.Fakat ispat işinin zorluğu ortada.Hele hele kayıtdışı işlemlerin ayyuka çıktığı belgelerin ve rakamların birbirini açık seçik doğrulayamadığı, sorunlu belgeyi alanın bu belgeyi kayıtlamak zorunda olmayanlardan olma ihtimalinin yüksekliği iyice işimizi zorllaştırıyor.
Sayın Arslan,

Bu konuya yeni girebildim ama ben size teşekkür ederim en yakın muktezayı bulmuşsunuz.Fakat bunun bir mukteza olduğunu unutmamak lazım.Fakat bir muktezadan çok tebliğ gibi ama değil zira yeni bir düzenleme getiriyor.Vergi Dairesine bilgi vermek ve ilaveten vergi dairesi "araştırabilecek" diyor.Kısaca top yine taca atılıyor.Zira bilgi verilmezse ne olur inceleme ve araştırma yapılır, bilgi vermemekten ceza kesilebilirmi?Hayır zira burada mükellefi bağlayıcı bir düzenleme yok.Hatalı fiş düzenlemekten ceza keseceklerse zaten yine keserler.

O nedenle vergi dairesine bilgi vermeyi olaya göre meslek mensubu değerlendirmelidir kanaatindeyim.Diğer yandan güzel bilgiler var bu özelgede, bahsettiğiniz biçimde vergi dairelerince olası farklı uygulamalara karşı kullanılabilecek doneler.
"(hatalı fişin fatura düzenleme limitinin veya işletmenin günlük hasılatının üzerinde olması vb.)"

Sayın Ekici,

Teşekkür ederim....
Konuya en yakın-Son- özelgede, Vergi Daireleri gerek görmeleri halinde yoklama ve incelemede diyor... Bundan da aslında korkulacak birşey yok... ÖKC, eski model ve fiş limiti maalesef ayarlanmıyor... Günlük satışlar, ve rutin düzen belli...
Benim sıkıldığım nokta, VUK hükümlerince usule uymamasından oluşacak ceza...
e-beyanımı verdim. Dilekçe de yazmadım.. Sizin dediğiniz gibi 3 adet tedbir kaydı 400-kdvsiz altın, 80 KDV dahil işçilik diye beyan ettim, fazla fazla...
Gerçek satışı da ayrıca beyan ettim, stokta da dikkate aldım..
Başka bir şey yapmam gerekir mi? bilmiyorum ama bence bunlar yeterli gibi....
Kendi elimle kendimi yakmamak için dilekçe yazmamayı uygun gördüm.
Artık gerisi VD.ne ve tesadüfe kalmış..İnceleme ya da denetimler, bildiğim kadarıyla kendi vd.değil de defterdarlığın başka birimleri tarafından yapılıyor...

Görüş bildirdiğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Sayın Arslan,

Usulsüzlük cezaları Sermaye şirketlerinde I. derece 66 YTL II.derece 38 YTL. Bilanço esasına tabilerde sırasıyla 42 VE 21 YTL.

Zmanaşımı süresi ise 2 yıl (Md.374)

Ve incelemelerde ceza kesileceğinide pek sanmıyorum.