IRAK 'ta Şube İşyeri Açılışı

Üyelik
7 Ocak 2011
Mesajlar
3
Konum
KONYA
Merhaba

Mobilya salım satım işi yapan mükellefim IRAK ta şube açmak istiyor. Bu şubesinde de Irak asıllı ama türk vatandaşlığıda olan iki personel çalıştırma düşüncesinde. İzlenecek yollar hakkında bilgilerinize ihtiyacım var.
........ ith.ihr.tic.ltd.şti. firma ünvanı...
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,146
Konum
İstanbul
Selamlar
Ekteki link (eğer güncelliğini yitirmediyse) sanıyorum size bir nebze bilgi verecektir.

DI TCARETTE SON GELMELER


Ayrıca her ülkenin kendi yasalarında,temsilcilik veya şube açılması konusunda mevzuatları farklıdır.Temsilcilik mi açmalı,şube mi açmalı,yoksa o ülkede bağımsız bir şirket mi kurmalı? Bu konuda da en iyi bilgiyi, o ülke mevzuatları konusunda uzman olan, hatta o ülkede faaliyet gösteren firmalardan edinebilirsiniz.
Nitekim daha 15-20 gün önce yaşadığım bir olayda, Moskova'da şube açmak isteyen bir tanıdğım için internetten yaptığım bir araştırmada (Rusya vergi mevzuatlarını bilmediğimden) Moskova da faaliyet gösteren bir hukuk firmasına rastladım.(Türk firma) Kısa bir mailleşmenin ardından,şube şeklinde değil de,yeni şirket kurulması konusunda tavsiyelerini aldık.Çünkü şube açmanın hem maliyet hemde evrak prosedürü açısından yeni kuruluşa nazaran oldukça zahmetli olduğunu öğrendik..
Neticede diyeceğim odur ki,Irak'ta faaliyet gösteren müşavirlik veya hukuk bürolarıyla (mail yoluyla dahi) irtibata geçmeye çalışırsanız kendi mevzuatları konusunda sanıyorum bizlerden daha fazla yardımcı olabileceklerdir.
Saygılar
 
Üyelik
25 Ocak 2012
Mesajlar
73
Konum
DİYARBAKIR
Merhabalar

Bildiğim kadarıyla Irak ile Türkiye arasında mali konularla ilgili hiçbir anlaşma mevcut değil. İş bu sebeple türkiyeden bağımsız olarak orada ayrı bir işe başlama yapmanız daha uygun olacağı kanısındayım. Personel çalıştırılmasıyla ilgili de yine bildiğim kadarıyla bir anlaşma söz konusu değil. Bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkeziyle yazılı olarak sorunlarınızı dile getirip görüş istemeniz faydalı olacaktır. Keza iş kazası durumlarında sıkıntıya düşebilirsiniz.
Saygılar
 
Üst