İrsaliye ile fatura tarihleri

13MAYIS85

Katkı Sunan Üye
merhabalar kesilen irsaliye ile fatura aynı ay değil bu durumun ne gibi sıkıntısı olur sonuçta fatura kesildi ama irsaliye tarihi ile aynı ayda değil

Ynt: İrsaliye ile fatura tarihleri

Mrb...

İrsaliye ile Faturanın aynı ayda olmasına gerek yok. Ancak 7 günlük süreyi aşmamanız gerekiyor.. Birde dikkat etmeniz gereken konu Kdv beyannamesinde bu faturayı irsaliyenin düzenlendiği ayda beyan etmeniz.. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece bir problem yok..

biz irsaliyeyi mart ayında kesitik ancak fatura mayıs ayına kaldı bi bu durumda yapılması gereken nedir demek istemiştim.

13MAYIS85 ' Alıntı:
biz irsaliyeyi mart ayında kesitik ancak fatura mayıs ayına kaldı bi bu durumda yapılması gereken nedir demek istemiştim.

7 günlük süre ay içerisinde gecerlidir eger mart ayından irsaliye düzenlediyseniz faturasınıda mart ayına düzenlemeniz gerekiyordu .
beyan dönemi geçtiğinden şu yolu takip edebilirsiniz
marttaki irsaliyeyi iptal edip( aslını müşteriden alıp) mayıs ayına yeniden irsaliye düzenleyebilirsiniz

Yıl atlamamak kaydı ile 7 gün her zaman geçerlidir. Ancak irs tarihi ile kdv doğduğundan ft kesen kdv beyanında irs.tarihinde beyan etmek zorunda, kayıtlara ise ft tarihinde alması gerek. Beyan ile kayıtlar arasında fark olacağı için dikkatli olmak gerek.

7 günlük sürede ay farklı ise ve stok takip edilen şirkette her ay SMM raporu çalıştırıyor iseniz stok açısından irsaliyede kesilen mal maliyeti kadar fark oluşur.Stok modülünden malı çıkarsınız fakat irsaliye ile muhasebeleştiremezsiniz.İlgili ayı tutturmak için tahakkuk kaydı ile 621 hesaba o tutarı atarsınız.

Merhabalar;
İrsaliye kesildikten sonra 7 gün içerisinde faturalaştırmak gerekir.Ay sonuna denk gelen tarihlerde bir sonraki aya fatura kesilmemesi gerekmektedir.Ayrıca satılmayan malın maliyeti 621 hesaba alınamaz.Mal deponuza fiilen girdiysede çıktıysa da irsaliyeyle girişini yada çıkışını yapıp önce stoklarınızı tuttururunuz ve fatura ile muhasebeleştiriniz.

Kural olarak fatura kesilmemesi gerekir de , kesilirse ne olur.Faturayı malın çıktığı ay tarihli kesemedik bi şekilde.
Tabi burda dediğiniz de bi açıdan doğru.Fakat mal irsaliye ile benim depomdan çıktıysa ve faturada kesilmediyse ne yapmam gerekecek o ay için.

o fatura hiç kesilmemiş sayılır.Mevzuatı inceleyin.

Süresinde fatura düzenlemekmekten dolayı V.U.K.açısından usulsüzlük cezasını gerektirir. Ancak, fatura 7 günlük süreden sonra da düzenlenebilir

5.nolu maddeyi okuyunuz lütfen.

C. Fatura Nizamı:

V.U.K.?nun 231 inci maddesine göre; Fatura düzenlenirken aşağıdaki kurallara (nizama) uyulması gerekir.

1- Faturalar sıra numaralı olarak teselsül ettirilir. Aynı müessesenin muhtelif şube ve kısımlarında her biri ayrı numara ile başlamak üzere, ayrı ayrı fatura kullanıldığı takdirde, bu faturaların şube ve kısımlarına göre, şube veya kısım isimlerinin yazılması veya özel işaretlerle seri tefriki yapılması gerekir. (Bir işyerinin merkezine bağlı şube işyerlerinde kullanılacak faturalarda, A, B, C, serisi veya X?., Y.?, Z?., şubesi gibi işaret ve ibareler kullanılabilir.)

2- Faturalar mürekkepli kalem ile, daktilo veyahut bilgisayarla düzenlenir.

3- Faturalar en az bir asıl bir örnek (suret) olarak düzenlenir. Birden fazla örnek düzenlendiği takdirde her birine kaçıncı örnek (suret) olduğu belirtilir.

4- Faturaların baş tarafında iş sahibinin veya namına imzaya yetkili olanların imzası bulunur.

Uygulamada, faturanın üst kısmına veya alt kısmına kaşe basılarak imza atılması farklı algılanmakta ve tartışılmaktadır. Fatura bedeli karşılığı yapılan ödeme için makbuz alınmadıkça fatura tutarı ödenmiş veya tahsil edilmiş sayılmaz. Diğer bir ifade ile, kaşenin faturanın alt kısmına basılarak imzalanması fatura bedelinin tahsil/tediye edildiği anlamına gelmez. Çünkü mevzuatımızda, ?açık fatura? veya ?kapalı fatura? diye bir kavram yoktur. Sadece, ticari bir teamül olarak ticari hayatımıza girmiş kavramlardır. Ancak, hukuki bir karine teşkil edebilmektedir.

5- Fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azami 7 (yedi) gün içinde düzenlenir. (1) Bu süre içinde düzenlenmemiş faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır. (5035 sayılı kanunun 48. maddesi ile değişen ve 01.01.2004 tarihinden itibaren yürürlüğe giren)

Bazen malın tesliminden önce de faturanın düzenlenebileceği V.U.K.?nun 173 Seri Nolu Genel Tebliği (2) ile belirlenmiştir. Buna göre; faturayı düzenleyenler faturada malın daha sonra sevk edileceğini belirteceklerdir. Faturada bulunması gereken malın teslim tarihi ve irsaliye numarası ise malın tesliminden sonra alıcı ve satıcı kendilerinde kalan sevk irsaliyesinden faydalanarak faturaya şerh vererek, fatura ve sevk irsaliyesi arasındaki uyumu sağlayacaklardır.

6- Fatura düzenlemek zorunda olanlar, müşterinin adı ve soyadı ile bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarasının doğruluğundan sorumludur. Fatura düzenleyenin istemesi halinde müşteri kimliğini ve vergi dairesi hesap numarasını gösterir belgeyi ibraz etmek zorundadır. Ancak, nihai tüketiciye satılan mallar veya yapılan işler için düzenlenecek faturalarda, müşterinin belge ibrazı ve fatura düzenleyenin sorumluluğu söz konusu olmayacaktır.

Adına fatura düzenlenecek kişiler, gerçek usulde vergi mükellefi iseler (defter tutanlar) alacakları faturayı ticari defterlerine gider/maliyet olarak kaydedecekleri için yukarıda belirtilen bilgileri faturayı düzenleyecek kişiye ibraz etme mecburiyetindedirler, oysa nihai tüketicinin alacağı fatura gider/maliyet unsuru olarak kayda alınmayacağına göre yukarıda belirlenen bilgilerin alınması veya verilmesi sorumluluğu yoktur. Ancak, bundan bu kişilere fatura düzenlenmeyecek anlamı çıkarılmamalıdır.

aokten ' Alıntı:
sercan ' Alıntı:
o fatura hiç kesilmemiş sayılır.Mevzuatı inceleyin.

7 günlük süreyi geçmedim fakat ay atladım, fatura geçerli.
Nasıl geçerli olsun.Teslim ettiğiniz bir malın yada hizmetin vergisini bir ay geciktirmişsiniz.7 günlük süre ay sonuna denk geldiğinde geçerli değildir.O ayın beyanında faturayı beyan etmeniz gerekir.BU mantıkla bakmanız gerekli.

Beyan için illa ft kesilmesi gerekmez!

Şimdi bakın; daha öncede bu forumda tartışılmış , bakarsanız belki konu daha netleşir.Birincisi ben vergiyi yeni ayda ödediğimden bahsetmedim.KDV de teslim önemlidir,irsaliye tarihinde KDV yi öderim.Cariye atmam BA-BS karşı tarafla tutar,stoktan çıkarım,depomla muhasebe kaydım tutar.Gelir vergisi yönünden gelir yazabilirim ama fatura tarihinde de gelir yazılabilir aslında,3 er aylık beyan ediyosun ve gelir vergisi kümüle gidiyor.

Kanun ne diyor,8.gün de kesersen faturayı, geçersiz olur,ay kavramından bahsediyormu bahsetmiyor.

İşin doğrusu faturanın malların sevk edildiği ayda kesilmesidir. Ancak ilgili ayda kesilmesi unutulmuşsa satış ve kdv hesaplarına tahakkuk yoluyla kayıt yapılabilir. Bu şekilde olursa idarenin dönem bakımından vergi ve kdv kaybı olmaz. Bu sağlıklı bir yöntem değildir. Birde olaya alıcı tarafından bakmak lazım. Sizden aldığı malı üretimde kullanıp maliyet yapacak ancak faturası sonraki ayda.

aokten ' Alıntı:
Şimdi bakın; daha öncede bu forumda tartışılmış , bakarsanız belki konu daha netleşir.Birincisi ben vergiyi yeni ayda ödediğimden bahsetmedim.KDV de teslim önemlidir,irsaliye tarihinde KDV yi öderim.Cariye atmam BA-BS karşı tarafla tutar,stoktan çıkarım,depomla muhasebe kaydım tutar.Gelir vergisi yönünden gelir yazabilirim ama fatura tarihinde de gelir yazılabilir aslında,3 er aylık beyan ediyosun ve gelir vergisi kümüle gidiyor.

Kanun ne diyor,8.gün de kesersen faturayı, geçersiz olur,ay kavramından bahsediyormu bahsetmiyor.
Teslimi yaptığınız aydan sonraki ay fatura kestiyseniz kdv yi nasıl ilgili ay ödeyebiliyorsunuz anlamadım.İrsaliye örnek olarak 27/03/2010 tarihinde kesildiyse maksimum 31/03/2010 tarihinde faturalaştırmanız gerekiyordu.Bu 01/04 e kaldığında KDV sinide otomatikman 4 aya bırakmış olursnz ki geçici vergi dönemleri ayrı olursa matrah farkıda doğar.Ayrıca faturayı cariye atıp atmamanızın vergisel açıdan hiçbir hukmu yoktur onemli olan muhasebe kayıtlarınızın ne şekilde olduğudur.

Bu basit konuyu fazla uzatmayacağım ama heralde uzlaşmayı sağlayamayacağız,yorum farkımız var.Yazdıkların doğru olabilir ama benim yazdıklarımıda kanun göstererek yanlış diyemezsin.

aokten ' Alıntı:
Bu basit konuyu fazla uzatmayacağım ama heralde uzlaşmayı sağlayamayacağız,yorum farkımız var.Yazdıkların doğru olabilir ama benim yazdıklarımıda kanun göstererek yanlış diyemezsin.

Yapılan yorumlar yanlızca kanun gösterilerek yanlış yada doğru olarak kabullenilebilir.iyi çalışmalar...