İrsaliye Kesmek Şart mı ?

Üyelik
11 Kas 2008
Mesajlar
557
Konum
ANTALYA
üretimimizde bulunan bir makinenin işimize yaramayan parçalarını bir yere satmak istiyoruz. sadece fatura kessem irsaliye kesmesem çıkışını yapabilirmiyim yoksa irsaliye şartmı?
 
Üyelik
22 Kas 2006
Mesajlar
70
Konum
Ankara
Sayın AYSE nin belirttiği gibi makina parçları vs. işyerinde teslim edildiğinden ayrıca sevk irsaliyesi düzenlenmemiştir şeklinde not düşülerek sevk irsaliyesi düzenlenmeyebilir.
 

MEMET ORHAN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
26 Haz 2006
Mesajlar
490
Konum
GAZİANTEP
İşyerinde mal teslim edilmiş ve tarafınızdan herhangibir taşıma ücreti üstlenmemiş ise ayrıca sevk irsaliyesi düzenlemenize gerek yojtur. Ancak bu durumda, alıcı taraf belge düzenlemesi gereken biri mükellefi ise svk irsaliyesi düzenleme yükümlülüğü doğar...
 
Üyelik
17 Haz 2013
Mesajlar
1
Konum
ankara
İşyerinde mal teslim edilmiş ve tarafınızdan herhangibir taşıma ücreti üstlenmemiş ise ayrıca sevk irsaliyesi düzenlemenize gerek vardır. Taşıma irsaliyesi Duzenlemenize gerek yoktur.
 

ksimkesyan

Fenomen Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,779
Konum
İstanbul
Sayın Arkadaşlar,

Eğer mal müessesede teslim edilmiş ve satış perakende, son kullanıcıya ise o zaman faturanın tanzim edilmiş olması şartıyla irsaliye düzenleme zorunluluğu yoktur. Bunun dışında irsaliye her şart altında düzenlenir, satıcının düzenlemediği yada düzenlemekten kaçındığı yada düzenleme imkanı olmadığı anlarda alıcının irsali,ye tanzimi gerekir.

Nakliye ücreti varlığı veya yokluğunun irsaliye düzenlenmesiyle ilgisi yoktur. Taşıma irsaliyesi için de. Taşıma irsaliyesi nakliye şirketlerinin düzenlediği ve ekine teslim aldıkları malların irsaliyelerinin eklendiği "Ticari Olmayanlar Hariç" bir global irsaliye/icmal listesidir.
 

ksimkesyan

Fenomen Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,779
Konum
İstanbul
Sayın batlı,

Sizin bu satışınız da ayrıca hurda satışı olacak ve KDV stopaja tabidir bunu da hatırlatayım.
 

Benzer konular

Üst