zirve

İrsaliye Üzerine Araç Plakasını Yazma Mecburiyeti var mı ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Ara 2013
Mesajlar
1,018
Konum
istanbul
Günaydın
Malları sevk ederken irsaliye üzerine nakliye yapan araçların plakalarının yazılma mecburiyeti varmıdır
Kolay gelsin
 

mistanbul

Katkı Sunan Üye
Üyelik
11 Mar 2021
Mesajlar
48
Konum
Kayseri
Günaydın
Malları sevk ederken irsaliye üzerine nakliye yapan araçların plakalarının yazılma mecburiyeti varmıdır
Kolay gelsin
VUK 230.maddeye göre sevk irsaliyesi üzerinde araç plakası zorunlu değildir. Ancak e-İrsaliye ile ilgili 487 nolu VUK tebliğinin 3.maddesinde "Başkanlık, ihtiyaç duyulması halinde söz konusu bilgilere ilave bilgilerin de e-İrsaliye belgesinde bulunmasını mükelleflere gerekli duyuruları www.efatura.gov.tr internet adresinde yaparak isteyebilir." denilmektedir. Nitekim başkanlık bu yetkisini e-İrsaliye uygulama kılavuzunda kullanmış ve taşıcıya ait plaka ve şoför bilgilerinin e-İrsaliyede zorunlu alan olarak girilmesini istemiştir.
 
Üst