fonradar

İrsaliyede Koçan Atlanması

hakan1972

Katkı Sunan Üye
Depocumuz irsaliyede 2 koçan atlayarak bir koçan irsaliye yazmış.
Bu durumda atlanan 2 koçan irsaliyeyi hiç kullanmazsam olurmu?
Kullanmak istersem vergi dairesine dilekçe vermem lazım ve
2.derece usulsüzlük cezası var.Bunun yerine saklayıp kullanmamayı
tercih etsem olur mu

Cevaplar için şimdiden teşekkürler

Koçanın kullanılmayan ara sayfaları üzerini çizip iptal yazın ... eksik nüsha olmaması içinde zımbalayabilirsiniz.

Koçanın kullanılmayan ara sayfaları üzerini çizip iptal yazın ... eksik nüsha olmaması içinde zımbalayabilirsiniz.

Sevgili meslektaşım
atlanan 2 koçan yani 100 adet irsaliye bunları tek tek iptal edip irsaliye klasörüne koyarsam. Daha çok dikkat çekmez mi?
Ben bu 2 koçanı atmayacağım sadece arşive kaldıracağım.Kullanmamamın bir sakıncası var mı?
Merak ettiğim konu bu?

merhaba,

kullanabileceğinizi düşünüyorum. sonuçta 1 den fazla çalışanınız olması durumunda yine herbirinde farlı koçanlar olacaktı. aynı durum. ör: 2 şöför olduğunda herbirine 1 koçan verilsede böyle olurdu.

her koçanın ayrı ayrı kullanılması mümkündür. terkin yada iptal durumunda vergi dairesi ayrı ayrı iptal edebilir. bir sıkıntı olmaz. ancak belge düzeni ve nizamına uymak her zaman avantajlı bir durumdur.

pardon ben sizi yanlış anladım sanırım. Tek koçanda birkaç sayfa olarak anlayıp o şekilde cevap verdim. Ancak bir bütün olarak koçan olarak ciltlerden bahsetmişsiniz. yani kullanmış olduğunuz ciltlerden iki ara cilt kullanılmamış

Bu durumda o koçanlarıda kullanabilirsiniz. Bence kullanmaya da devam edin . Saklamanızın herhangi faydası olmayacaktır. Uygulama da genellikle bu konuda ceza kesilmiyor. Çünkü yasalarımız düzenli kesilmesini öngörsede ticari hayatın gereği düzenli tutulamayabiliyor. Bu nedenle Vergi daireleri ceza kesmiyor. Koçanların sıralamasından ziyade koçan içindeki sayfaların düzenli gitmesine daha çok dikkat etmelisiniz.

Sevgili meslektaşlarım
Öncelikle Soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Bu konuda internette yaptığım araştırma neticesinde irsaliye koçanı değilde irsaliyeli fatura koçanı atlanması hususunda müktezalar
olduğunu gördüm. İrsaliye ile arasında bir fark olmadığını düşünüyorum.
Netice olarak numaraların takip edilmesi gerektiği atlama olduysa bunu vergi dairesine bildirilmesi gerektiği ve ondan sonra kullanılmaya
başlanması gerektiği hakkında maliye görüşü var. Ayrıca bu bildirim neticesinde usulsüzlük cezasıda kesilecekmiş.
Benim durumuma gelince.
Bu meslekte olduğum süre içerisinde sadece 1 defa vergi dairesinden gelip irsaliyelerin olduğu klasör ile faturaların olduğu klasör istenmiş
ve sadece numaralar tarihe göre düzgün takip ediyormu arada eksik irsaliye var mı kontrolu yapılmıştı. Eksik olan irsaliyelerin ibraz edilmesi
istenmiş ki bunlar iptal olan irsaliyeler. Üzerinde fiili sevk tarihi yoksa sorun teşkil etmemişti.
Bunu yaşamış bir meslektaşınız olarak. atlanmış koçanların hiç bir şey olmamış gibi kullanılmasını sakıncalı buluyorum.Aynı zamanda Aralık ayında olmamız sebebiyle hem 2013 hemde 2014 yılında irsaliye numara düzeninde sapmalar olacağından. en iyisi atlanmış irsaliyeleri
10 yıl saklayıp sonra imha edilmesini daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.
Bu durumda yapılan incelemede bu atlamanın tespiti daha zor olacak ve hesap vermek zorundada kalmayacağım.

Sevgili meslektaşlarım
Öncelikle Soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Bu konuda internette yaptığım araştırma neticesinde irsaliye koçanı değilde irsaliyeli fatura koçanı atlanması hususunda müktezalar
olduğunu gördüm. İrsaliye ile arasında bir fark olmadığını düşünüyorum.
Netice olarak numaraların takip edilmesi gerektiği atlama olduysa bunu vergi dairesine bildirilmesi gerektiği ve ondan sonra kullanılmaya
başlanması gerektiği hakkında maliye görüşü var. Ayrıca bu bildirim neticesinde usulsüzlük cezasıda kesilecekmiş.
Benim durumuma gelince.
Bu meslekte olduğum süre içerisinde sadece 1 defa vergi dairesinden gelip irsaliyelerin olduğu klasör ile faturaların olduğu klasör istenmiş
ve sadece numaralar tarihe göre düzgün takip ediyormu arada eksik irsaliye var mı kontrolu yapılmıştı. Eksik olan irsaliyelerin ibraz edilmesi
istenmiş ki bunlar iptal olan irsaliyeler. Üzerinde fiili sevk tarihi yoksa sorun teşkil etmemişti.
Bunu yaşamış bir meslektaşınız olarak. atlanmış koçanların hiç bir şey olmamış gibi kullanılmasını sakıncalı buluyorum.Aynı zamanda Aralık ayında olmamız sebebiyle hem 2013 hemde 2014 yılında irsaliye numara düzeninde sapmalar olacağından. en iyisi atlanmış irsaliyeleri
10 yıl saklayıp sonra imha edilmesini daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.
Bu durumda yapılan incelemede bu atlamanın tespiti daha zor olacak ve hesap vermek zorundada kalmayacağım.

Hayal limanı ve samsun maliye'ye katıldığım üzere, benimde görüşüm irsaliyelerin vergi dairesine bildirilerek kullanılmasıdır. Sonuçta 2. derece usulsüzlük pek bir para değil ve sizinde canınızı yakmaz ödenmesi.

Ayrıca, yine de kendi ifade ettiğiniz gibi saklayıp imha etmek ister iseniz, 10 yıl beklemenize gerek yok. VUK 5 yıl diyor ve TTK açısından da irsaliyelerin saklanmak açısından 10 yıl beklemeyi gerektirecek bir hususta olmayacağı kanaatindeyim.