fonradar

İş Akdimin Tarafımdan (Çalışan) Haklı Feshi İçin Ne Yapmalıyım?

Merhaba,

Özel bir üniversitede akademik personelim. Mayıs ayı maaşımı halen alabilmiş değilim. Bu nedenle sözleşmemi/iş akdimi tek taraflı olarak derhal haklı feshetmek istiyorum. (24. madde gereğince)

Konuyla ilgili sözleşmemde bulunan maddeler şunlar:

ÜCRET:
..... Üniversitesi'nde ücretler, sözleşmede, tüm vergi, sigorta ve diğer kesintiler yapıldıktan sonra net ücret olarak belirlenir ve her ayın son iş gününde ödenir.

SÖZLEŞMENİN FESHİ:
Mütevelli Heyet; Rektör ve/veya öğretim elemanı sözleşmeyi süresi içinde sona erdirmek veya süresi sonunda yenilememek istediği takdirde taraflar durumu en az iki hafta önce muhatabına yazılı olarak bildirmek zorundadır. Aksi takdirde sözleşme kendiliğinden yenilenmiş sayılır. Taraflar sözleşmeyi süresi içerisinde sona erdirmeleri halinde, geri kalan sürenin aylık ücretlerinin tutarını tazminat olarak ödemeyi kabul ve taahhüt ederler.

Ne yapmam gerekiyor acaba?

Ynt: İş Akdimin Tarafımdan (Çalışan) Haklı Feshi İçin Ne Yapmalıyım?

Sayın Formdaşım

İş Kanuna göre çalışanların maaşları engeç çalışılan ayı takip eden ayın 20'sine kadar ödenir denmektedir.Fakat İş sözleşmesinde bir süre belirtilmiş ise engeç bu sözleşmedeki bu süre zarfında ödenir.Bu açıklamalara göre sizinde İş sözleşmenizde;
ÜCRET:..... Üniversitesi'nde ücretler, sözleşmede, tüm vergi, sigorta ve diğer kesintiler yapıldıktan sonra net ücret olarak belirlenir ve her ayın son iş gününde ödenir. demektir.

Dolayısıyla daha Haziran ayının son İş günü gelmediği için İş Akdinizi Ücretinizi alamadığınızdan dolayı haklı sebeple fesih etmeniz mümkün görünmemektedir.

ferhat ' Alıntı:
Sayın Formdaşım

İş Kanuna göre çalışanların maaşları engeç çalışılan ayı takip eden ayın 20'sine kadar ödenir denmektedir.Fakat İş sözleşmesinde bir süre belirtilmiş ise engeç bu sözleşmedeki bu süre zarfında ödenir.Bu açıklamalara göre sizinde İş sözleşmenizde;
ÜCRET:..... Üniversitesi'nde ücretler, sözleşmede, tüm vergi, sigorta ve diğer kesintiler yapıldıktan sonra net ücret olarak belirlenir ve her ayın son iş gününde ödenir. demektir.

Dolayısıyla daha Haziran ayının son İş günü gelmediği için İş Akdinizi Ücretinizi alamadığınızdan dolayı haklı sebeple fesih etmeniz mümkün görünmemektedir.

Özür dilerim Mayıs ayı maaşımı alamadım, yanlış yazmışım :(

Eğer bu maaş ödemesi gecikmesini ilk defa yaşıyorsanız, süreklilik arzeden birt hal almamışsa, haklı sebep olarak görülmeme ihtimali yüksektir.

İlgili 2012 /Mayıs maaşını halen(22.06.2012) almamıştır.
Bu durumu 2 açıdan değerlemekte fayda var.
1.M.34 "Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işci,iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir."şeklindedir.
Burada kaçınma hali,işci-işveren ilişkilerinde usüle riayet edilmediği için çekişmelere sebebiyet olmakta,dolayısıyle daha sonra işverenin örtülü baskıları sözkonusu olmaktadır.
2.M.24/II-e "İşveren tarafından işcinin ücreti Kanun hükümlaeri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse"şeklindedir.
Her iki maddenin varacağı nokta "fesih" olup, sonuçları itibariyle birbirine çok yakındır.
Aylık geliri dışında(aylık ücreti dışında)başkaca gelirinin olmadığı düşünülen işcinin,ücret ve ücretin ekleri(ikramiye,prim,fazla çalışma gibi)bu kapsamda olup ,ödenmemesi,geç ödenmesi,noksan ödenmesi de öncelik ve önem arzeden hususlardır.
Bu ve benzeri konuların,işci-işveren ilişkileri çerçevesinde iyi niyet,dürüstlük,vefa gibi olguların da göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum.Bir defa aylık ücretin ödeme gününde ödenmemesi,geç ödenmesi yada 20 gün geçmesine rağmen ödenmemesi durumu karşısında işcinin derhal fesih yada iş görme ediminden kaçınma hakkını kullanması belki hukuken korunmayabilir diye düşünüyorum.

İş yerimde 15 Şubat 2012 itibariyle çalışıyorum. İlk maaşımı (Şubat 15 gün ve Mart ayı maaşları) 31 Mart'ta 1.5 maaş olarak zamanında, 2. maaşımı (Nisan ayı) 8 Mayıs'ta 8 gün gecikmeli olarak aldım, Mayıs ayı maaşımı da henüz almadım. İş yerine gidip gelebilecek yeterli maddi imkanları sağlamakta güçlük çekiyorum. Neden ödenmediği konusunda bir açıklama da yapılmıyor ya da ne zaman ödeneceği konusunda. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda haklı olduğumu düşünüyorum. Yaklaşık 4.5 aydır aldığım 2.5 maaş ile nasıl bir birikim yapmış ve şu an geçiniyor olabilirim ki?

İşverene bu konuyu açıp mahkeme süreciyle yıpranmadan, onlar da yasal faiz vs. uğraşmadan (sanırım kıdem tazminatı hakkım da yok 4.5 aydır çalıştığım için) içerideki paramı alıp sözleşmeyi fesh edelim demeyi düşünüyorum. Kanunda da bir süreklilik durumu gözükmüyor, iyi niyet konusuna gelince şu an itibariyle gerekli iyi niyeti de göstermiş olduğum düşüncesindeyim, aksatmadan final sınavlarına girip çıktık ve sorunsuzca final sınavlarını bitirdik. Eğer iyi niyetim olmasaydı, iş görme borcumu yerine getirmeden kaçınır ve kaos ortamı yaratabilirdim, diye düşünüyorum.

İşverenle konuşup anlaşarak ödemeyi yapmalarını sağlayabilirseniz ne mutlu.

utkulku ' Alıntı:
" iyi niyet konusuna gelince şu an itibariyle gerekli iyi niyeti de göstermiş olduğum düşüncesindeyim, aksatmadan final sınavlarına girip çıktık ve sorunsuzca final sınavlarını bitirdik. Eğer iyi niyetim olmasaydı, iş görme borcumu yerine getirmeden kaçınır ve kaos ortamı yaratabilirdim, diye düşünüyorum.
sn.hocam
Galiba yanlış anlaşılma var,şahsen sizin haklı olduğunuzu düşünmüyor değilim.Elbette siz haklısınız.
Burada;
a.işveren işciyi korumaz,gözetmez(tabiki sınırsız değil)bir den fazla örneğin ardı ardına 2 veya 3 kez ücreti zamanında ödemez,noksan öder veya hiç ödemez durumu ile
b.diğer tarafdan bir kez gecikme,ücret ödememe durumu karşısında, işcinin derhal fesih yolunu tercih ediyor olmasının, hukuken korunmaz olduğunu ifade etmek istedim.
(Bu olayda, sizin art niyetli olduğunuzu, ima etmek dahi istemedim,asla istemem,isteyemem.)

Arkadaşlar az önce e-posta yoluyla maaşlarımızın 27 Haziran'da çift maaş olarak yatacağı iletildi Mütevelli Heyeti Başkanı'nca. Sanırım herhangi bir girişimde bulunmamamı önerirsiniz. Doğru mu düşünüyorum?

Ayrıca bizlerin bu maaş gecikmesine sanırım 6 iş günü içerisinde haklı fesih hakkımız var, sonra bu hakkımızda birtakım değişiklikler olacak. Verdikleri tarih de bu 6 iş gününün son günü. Sizce bu bir tesadüf mü?

Sizin durumunuzda haklı fesih sebebi sayarak kazanabileceğiniz tek şey, ihbar önelsiz olarak sözleşme feshine imkan tanıması. Çalışma süreniz daha uzun olsa, kıdem tazminatı girmiş olsa işin içine, haklı fesih olayına takılmakta haklısınız.
Yoksa 6 gün falan hikaye., mayıs ayı maaşınız hala ödenmediyse, bugün sözleşmenizi feshedip, ödenmeyen ücretlerinizin derhal ödenmesini talep edebilirsiniz. Derhal ödenmezse sıkıntıya girer durumunuz. O nedenle, eğer işinizden memnun değilseniz, ücretleriniz ödendikten sonra ilk gecikmede derhal bırakmanızı veya ücretlerinizi alsanız da, bu şekilde gecikmelerle çalışmaya devam edemeyeceğinizi bildirip, ayrılın derim.

keremcem ' Alıntı:
Derhal ödenmezse sıkıntıya girer durumunuz. O nedenle, eğer işinizden memnun değilseniz, ücretleriniz ödendikten sonra ilk gecikmede derhal bırakmanızı veya ücretlerinizi alsanız da, bu şekilde gecikmelerle çalışmaya devam edemeyeceğinizi bildirip, ayrılın derim.
Ayın 27'sinde maaşımı aldıktan sonra, üniversite ile görüşeyim o zaman. İki medeni taraf gibi anlaşabiliriz diye umut ediyorum.

Çift maaş ödeyeceğiz dediler ama tek ödediler, buna da şükür...