fonradar

İş akdinin çalışan tarafından haklı sebeple feshi ve işverene dava açılması

Bir özel hastanede bir yıldan fazla çalıştıktan sonra ücretimin son bir kaç ay üstüste ödenmemesi sebebiyle avukatım aracılığıyla işverene noterden ihtar çekerek iş akdimi tek taraflı olarak haklı sebeple feshettiğimi bildirerdim. Ödenmeyen aylara ilişkin ücretlerimi ve sözleşmemde yazılı bulunan (haklı fesih durumunda ödenmesi icap eden) diğer haklarımı talep ettim.

Aylık ücretlerim banka kanalıyla yatmaktaydı ve SGK bildirgelerinde yer almasına rağmen ilgili aylara dair ödemelerimi almadığım banka kayıtlarıyla kolaylıkla belgelenebilir durumda.

Çekmiş olduğum ihtara işveren tarafından 7 günlük süre içerisinde "böyle bir borcumuz yoktur" manasında bir cevap geldi. Bunu zaman kazanmak ve ödemeyi ötelemek için yaptıkları şeklinde değerlendirdim. Zaten hemen akabinde de dava açtım.

Sorum şu:
1- Haklı fesihten doğan diğer sözleşmesel haklarım için dava süreci devam ederken, çalıştığım halde ödenmeyen ücretlerim, senelik izin ücretim ve kidem tazminatım ile ilgili işverenin (ihtar çekmeme rağmen) ödeme yapmamasını ve duyarsız kalmasını nereye şikayet etmeliyim?

2- Ayrıca şirketin Genel Müdürü de görevden ayrıldı ve yeni gelen Genel Müdür Türk değil. Türkiye'de turist vizesiyle bulunuyor ve çalışma izni yok. Yabancılara çalışma yasağı olan mesleklerden biri de özel hastanede müdürlük yapmak diye okudum. Bunu nereye ihbar edebilirim?

Teşekkürler.

Ynt: İş akdinin çalışan tarafından haklı sebeple feshi ve işverene dava açılması

1. için şimdilik yapacak birsey yok.
2. İl sağlık müd. ve sgk müd. şikayet edebilirsiniz.

Ynt: İş akdinin çalışan tarafından haklı sebeple feshi ve işverene dava açılması

Universalzede ' Alıntı:
Bir özel hastanede bir yıldan fazla çalıştıktan sonra ücretimin son bir kaç ay üstüste ödenmemesi sebebiyle avukatım aracılığıyla işverene noterden ihtar çekerek iş akdimi tek taraflı olarak haklı sebeple feshettiğimi bildirerdim. Ödenmeyen aylara ilişkin ücretlerimi ve sözleşmemde yazılı bulunan (haklı fesih durumunda ödenmesi icap eden) diğer haklarımı talep ettim.

Aylık ücretlerim banka kanalıyla yatmaktaydı ve SGK bildirgelerinde yer almasına rağmen ilgili aylara dair ödemelerimi almadığım banka kayıtlarıyla kolaylıkla belgelenebilir durumda.

Çekmiş olduğum ihtara işveren tarafından 7 günlük süre içerisinde "böyle bir borcumuz yoktur" manasında bir cevap geldi. Bunu zaman kazanmak ve ödemeyi ötelemek için yaptıkları şeklinde değerlendirdim. Zaten hemen akabinde de dava açtım.
Anlatımlarınızdan bu davayı kazanma ihtimaliniz neredeyse kesin gibi gözüküyor.