"İş akdinin haklı nedenle feshinde" 6 günlük sürede raporlu olma durumu

Merhaba ,

İşveren tarafından "İş akdinin haklı nedenle feshi" iddaası ile kanunun koyduğu 6 günlük sürenin hesabında işçinin almış olduğu sağlık raporuna ait günler dahil olur mu?

Daha açık olarak ifade etmem gerekirse, örneğin 11.01.2012 Çarşamba günü bir sebeple yazılı savunması alınan işçi hafta sonu olan 13.01.2012 Cuma tarihine kadar iş akti feshedilmemiş. İşçi ise 16,17 ve 18.01.2012 (Pazartesi, Salı ve Çarşamba) günleri için rapor almış. O zaman 6 günlük süre 19.01.2012 günü mü bitmiş olur? Yoksa raporlu olduğu günler 6 günlük süreye dahil olmaz mı? 6 günlük süreye Cumartesi (işyerinde cumartesi günü mesai yapılmıyor) günü de dahil midir?

Asıl öğrenmek istediğim ise, işveren işçinin raporlu olduğu günler içinde işçiye yazılı bildirim/tebligat yapmadan kendi kendine iş akdini feshedebilir mi? yoksa raporlu olduğu günler içinde kendi kendine fesih etse bile, iş akdi feshi rapor bitiş tarihi olan 19.01.2012 tarihinde mi geçerli olur? bu tarih itibari ile de zaten 6 günlük süre dolmuş olacağından işverenin feshi geçersiz mi olacaktır?

Konu hakkında bilgi verirseniz memnun olurum.

Ynt: "İş akdinin haklı nedenle feshinde" 6 günlük sürede raporlu olma durumu

6 gün değil, 6 iş günüdür o süre.
Dolayısıyla, eğer o işyerinde son iş günü cuma ise, cumartesi pazar günü 6 iş günlük süreden sayılmayacağı gibi,
alınan raporun,6 günlük hak düşürücü süre içinde işverenin fesih hakkını engelleyemeyeceği ortadadır. İşveren hak düşürücü süre içinde fesih hakkını kullanabilir,fesih , rapor sonunda geçerlilik kazanır.
Ayrıca,
6 günlük hak düşürücü süre, iş kanununda sadece ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerde fesih durumu için tanımlanmıştır. Fesih sebebi ahlak ve iyi niyet kuralları dışında sayılan diğer haklı sebeplerdense , 6 günlük hak düşürücü süre zorunluluğu da bulunmamaktadır.

Bunun dışında,
savunma alınan olayla ilgili bir araştırma inceleme gerektiği durumda, 6 günlük süre incelemenin bitip, durumun net anlaşıldığı tarihte başlar .

İlave olarak,
durumu öğrenen işveren temsilcisinin, fesih yetkisi yoksa,
6 günlük süre, fesih yetkisi olan işveren temsilcisinin durumu öğrendiği gün itibariyle başlayacaktır.

sn.Keremcem çok güzel özetlemiş,(benim takdir etmeme ihtiyacı yok)ama kendisini huzurunuzda "takdir"etmek istedim,çünkü bu noktada açıklama bu kadar güzel yapılabilir.(kendisini pratik zeka,hazır ve makul cevap veren biri olarak anlıyorum,sadece(belki haklıdır) ama "Hiç bir işveren yeri doldurulamaz değildir"düşüncesine %50 katılıyorum)Teşekkür ederim.

:)
Sn. Aydemir düşünceleriniz için teşekkürler .

İmza kısmındaki ''Hiç bir işveren yeri doldurulamaz değildir'' sözüm,
genel olarak , işimi kaybedersem ne yaparım, işsiz kalırsam mahvolurum şeklinde yerleşmiş düşünceye karşı azıcık tepkidir :)
Hakları teslim etmeyen işverene katlanılmak zorunda olmadığını anlatmaya çalıştım sadece o ifademle.
O işveren tek değil, başkaları da var :)